2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda ters yönde araç kullanmak, 46/2-H maddesidir. Ters yön cezası olarak da bilinen 46/2-H maddesine uymayan sürücüler trafik kurallarını ihlal etmiş sayılırlar. Bu sürücülere sadece para cezası verilmektedir. Ayrıca ehliyet ceza puanı verilmez.

46/2-H Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu’nun 46. maddesine göre; aksine bir işaret olmadığı sürece tek yönlü olan karayollarında araçlar ters istikamette gidemezler.

46/2-H Trafik Cezası Ne Kadar? 46 2 H Trafik Cezası 2022

Tek yönlü karayollarında ters yönde araç kullanan sürücülere 1823 TL ceza yazılır. Bu ceza geçtiğimiz 1340 TL idi. 46 2 h erken ödeme yaparak indirimden faydalanmak isterseniz ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeme yapmanız gerekir. Bu durumda ödeyeceğiniz tutar 1823 TL’den yüzde 25 indirimle 1361 TL’ye düşecektir.

Ters Yön Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

46/2-H trafik cezası itiraz durumu genelde cezanın yüksek geldiğini düşünen sürücüler tarafından yapılır. Ancak tek yönlü yollarda ters istikamette araç sürmek açık ve net bir şekilde trafik ihlalidir. Diğer sürücülerin ve yolcuların can ve mal güvenliğini açıkça tehdit etmektedir. Bu nedenle bu itirazlar, haklı bir gerekçe olmadığı müddetçe reddedilmektedir.

Yalnızca yazılan ceza miktarı çok olduğu için itiraz edilecekse yargılama masraflarını da ödememek adına bu itirazı hiç yapmamanızı öneririz. Aksi halde cezayı ödemek dışında bir de itiraz masraflarını ödemek durumunda kalırsınız.

İtirazınızın olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız bunu belgeleyebilmeniz ve haklı bir gerekçe gösterebiliyor olmanız gerekir. Örneğin eğer ceza aracın plakasına yazıldıysa ve cezanın tanzim edildiği tarihte aracın başka bir yerde olduğunu kanıtlayabilirseniz bu durumda cezanızı iptal ettirebilirsiniz.

46 2 h trafik cezası itiraz dilekçesi ile birlikte diğer evrakları da tamamlayarak Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapabilirsiniz.

Ftm İhbar Tutanakları 46/2-H

Fahri trafik müfettişlerinin bazıları ters yön cezasını ters yönde park etme cezası olarak uygulayabilirler. Kanunda da açıkça belirtildiği üzere “Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak” 196 TL, “Ters yön levhasına uymamak” ise 1823 TL’dir.

Bu iki durumu birbirine karıştıran fahri trafik müfettişleri olabilir. Taşıt giremez levhasının olduğu yere giren araçlar aynı zamanda ters yöne girmiş sayılırlar.

2018’de yönetmelikte bir takım değişiklikler yapılmış ve bazı özel hükümler yönetmeliğe eklenmiştir. Konumuzla ilgili en önemli değişiklikler 46/2-f, 46/2-g ve 46/2-h maddeleridir. Bu cezaların her birinin tutarı 1823 TL’dir.

SIK SORULAN SORULAR

46 2 H Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2 H cezasının kusur oranı yüzde 75 olarak belirlenmiştir.

46 2 H Trafik Cezası Hangi Madde?

2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre ters yön cezası 46. madde içerisinde yer alır.

Ters yön cezası alan bir sürücü trafikten men edilir mi?

Hayır, böyle bir ceza söz konusu değildir. 46 2 h cezasına ehliyet ceza puanı verilmediği için sürücünün ceza puanı artmaz. Yalnızca para cezası öder.

Ters yön cezası alan bir sürücünün ehliyetine el konulur mu?

Hayır, 46/2-h cezasını alan sürücülerin ehliyetlerine el konulmaz.