51 2 C Trafik Cezası

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda hız sınırları ve cezaları açıkça belirtilmiştir. Buna göre 51/2-c; hız sınırını %50'den fazla aşmak olarak tanımlanır. Bu kurala uymayan sürücüler trafik suçu işlemiş sayılırlar ve yönetmelikteki kurallar dahilinde hem para cezası hem de ehliyet ceza puanı alırlar.

51 2 C Ne Demek? 51 2 C Cezası 2023

Karayolları Trafik Kanunu'nun 51. maddesinde hız sınırı kuralları radar ihlali olarak tanımlanmıştır. Buna göre 51/2-a, 51/2-b ve 51/2-c hız sınırı şeklinde radar cezaları vardır. Bu cezalar içerisinde en yüksek ceza bedeline sahip olan yazımızın da konusu olan 51/2-c'dir.

51 2 c cezası yönetmelikteki hız sınırlarını yüzde 50'den fazla aşan sürücülere verilir. Araç çeşiterine göre otobanda, şehirlerarası yollarda ya da şehir içindeki hız limitleri farklıdır. Bu hız sınırını en çok kamyonet sürücüleri aşmaktadır. Bunun nedeni her yolda farklı hız limitlerinin olmasıdır.

Radar Cezaları 2023

51 2 C Trafik Cezası Ne Kadar?

Belirlenen hız sınırını %50'den fazla aştığınızda 2823 TL ceza ödemeniz gerekir. 51/2-c cezası alan sürücülere aynı zamanda 15 ceza puanı verilmektedir. Bu cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 oranında erken ödeme indirimi uygulanır. Yüzde 25'lik erken ödeme indiriminden yalnızca ceza kesim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapan sürücüler faydalanabilir.

51 2 c erken ödeme yapmak isteyen sürücüler 51 2 c ceza tutarı olarak 2367,25 TL ödeyebilirler. Burada yanlış anlaşılan bir nokta var. Bazı sürücüler erken ödeme süresini 15 iş günü şeklinde algılayabiliyor. Ancak durum öyle değildir. Trafik cezası erken ödeme süresi; cezanın yazıldığı tarihten itibaren başlayan 15 günlük süreyi kapsamaktadır.

Cezayı ödemeniz halinde plakaya yazılan ceza puanı silinmemektedir. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını tamamladığınıda ehliyetinize el konulur.

51 2 C İtiraz Nasıl Edilir?

Cezayı haksız yere aldığınızı ve herhangi bir trafik hız sınırı ihlali yapmadığınızı düşünüyorsanız itiraz etme hakkınız vardır. Bunun için Sulh Ceza Hakimliklerine bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için bir takım evraklar gerekir. Bunlar şu şekildedir;

  • 51 2 C itiraz dilekçesi
  • Kesilen trafik cezasının fotokopisi
  • Trafik cezası tebligatının fotokopisi
  • Ruhsat, kimlik ve ehliyetin fotokopileri
  • Haklı olduğunuzu kanıtlayacak somut bir deliliniz varsa bunu da başvuru sırasında teslim etmelisiniz.

Bu belgelerle birlikte cezanın yazıldığı ildeki Sulh Ceza Hakimliği'ne gidebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer ceza plakaya yazıldıysa kimlik fotokopisi, ehliyete yazıldıysa ehliyet fotokopisi gereklidir.

İtiraz dilekçesini hazırlarken itiraz sebebinizi açıkça belirtmeniz gerekir. Örneğin araç türünüze göre hız sınırlarının farklı olması, tuzaklı radar, tutanakta fotoğraf olmaması, cezanın tebliğ edilmemesi ya da tutanakta imza olmaması gibi sebepleri yazdığınızda muhtemelen başvurunuz kabul edilmez. Tuzaklı radar gibi bir şey olmadığı gibi tüm sürücülerin kullandıkları araç tiplerine göre hız limitelrini bilmeleri gerekir.

SIK SORULAN SORULAR

51/2-c cezasını alan bir sürücü trafikten men edilir mi?

Hız sınırını yüzde 50'den fazla aştığınızda trafikten men edilmezsiniz ancak aldığınzı ceza puanı son bir yıllık ceza puanınıza eklendiğinde 100 oluyorsa bu durumda trafikten men edilirsiniz. Yani trafikten men edilme koşulu, son 1 yıllık ceza puanının 100'e ulaşmasıdır. Örneğin yüzde 50'lik hız sınırı ihlalini yapan bir sürücünün ceza puanı 85 ise 51/2-c ihlalini yaptığında trafikten men edilir ancak ceza puanı 60 olan bir sürücü aynı kusuru işlediğinde ehliyetine el konulmaz.

Cezayı ödemeden itiraz edebilir miyim?

Cezayı ödemeden itiraz edebilirsiniz. Fakat şunu da hatırlatalım; itirazınızın reddedilmesi halinde eğer aylık yüzde 5 ödeme cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle önce ödemenizi yapıp sonra itiraz etmenizi öneririz.