App plaka açılımı; Amerikan pres plakadır. Standart plakalardan daha güzel göründüğü ve daha çok dikkat çektiği için pek çok sürücü tarafından tercih edilen app plakalar, farklı yazı boyutlarıyla ve karakterlerle oluşturulan plakalara verilen isimdir.

App Plaka

APP PLAKA İLE NORMAL PLAKA ARASINDA NE FARK VARDIR?

App plakanın normal plakadan farkı, kullanılan yazı karakterlerinin dikkat çekmek için genellikle kalın olarak seçilmesidir. Normal plakalarda kullanılmasına izin verilen yazı tipleri düzdür ve hiçbir şekilde bold değildir. Ancak app plakalar genellikle bold harflerden ve rakamlardan oluşur. App plakalar kenarsız, siyah ya da beyaz çerçeveli olarak yapılabilir.

Plaka Boyama Nasıl ve Nerede Yapılır?

App plaka yazı fontu nedir?

App plakalarda kesikli, kalın, Fransız, ince, standart, kare ve köşeli fontlar kullanılmaktadır.

  • Kesikli: Alman plaka modeli olarak bilinir ve Alman fontu kullanılır.
  • Kalın: Yazı tipleri bold olarak kullanılır, böylece plakadaki yazılar daha çok dikkat çeker.
  • Fransız: En fazla tercih edilen yazı şeklidir. Kesikli modele çok benzer.
  • İnce: İstanbul plakalı araçlar için tasarlanmıştır.
  • Standart: Orijinal plaka fontuna %90 benzemektedir.
  • Kare: Kenarları yoktur ve çerçeve kullanılmamaktadır. Aracın hem önünde hem de arkasında kullanılabilir.
  • Köşeli: Kalın plaka modelinin boyutuyla aynıdır. Kalın plakadaki kıvrımların aksine köşelidir.

APP PLAKA NEREDE YAPTIRABİLİRİM?

Normal plakaların basımları ve dağıtımları Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na (TŞOF) bağlı odalar tarafından yapılmaktadır. App plakalar ise merdiven altı diye tabir edilen yasa dışı yerlerde üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Bunun dışında internetten de bu tip plakaları sipariş edebilirsiniz. İstediğiniz fontta ve şekilde hazırlatacağınız plakalara kabartma ve boya işlemi uygulatarak plakanızı bambaşka bir şekle dönüştürebilirsiniz.

Plaka Gizleme Sistemi Yöntemleri ve Cezası Ne Kadar?

APP PLAKA CEZASI NE KADAR?

2017 yılında yapılan düzenlemelerle birlikte kullanımı yasaklanan app plakalarla trafiğe çıkmak suçtur ve belli bir cezası vardır. Bu plakaların terör, gasp ve soygun gibi olaylarda kullanılması çok yaygın olduğu için sahte olarak kabul edilirler. Bu nedenle hem app plakayı basan kişilere, hem dağıtanlara hem de aracına takan kişilere para cezası uygulanmaktadır.

2022 yılı app plaka cezası 750 TL indirimli ödenirse 562 TL’dir. Yönetmeliğe aykırı olarak app plaka kullananlara ve plakanın okunmasını engelleyecek şekilde değişiklikler yapanlar bu bedeli ödemek zorundadırlar. Geçtiğimiz yıllarda bu miktar 412 TL idi ancak sürücülerin daha dikkatli olabilmeleri ve trafikteki can ve mal güvenliğini artırmak amacıyla denetimler sıkılaştırılmış ve cezalar artırılmıştır.

APP PLAKA MUAYENEDEN GEÇER Mİ?

Hologramlı ya da vidalı app plakalar, standart dışı oldukları için Tüvtürk muayene istasyonlarından geçememektedirler. Bunun nedeni bu tip plakaların Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) tarafından okunamamasıdır. Muayeneden birinci derecede ağır kusurlu olarak geçen araçların plakaları hemen değiştirilmeli ve yasalara uygun olarak düzenlenmelidir.

Sonuç olarak görsel açıdan güzel göründüğü ve dikkat çektiği için tercih edilen app plakaların kullanımı yasaklanmıştır. Aracınızda bu plakalarla denetimlere takılırsanız size belli oranda ceza kesilir, ayrıca app plakalarla muayeneden geçmeniz de imkansızdır.