Arabam ne kadar eder?

İkinci el araç piyasasına sizde aracınızı katmak istiyorsanız piyasa fiyatını öğrenmek için arabam ne kadar eder araştırması yapıyor olabilirsiniz.

Araştırma yaparken en doğru sonucu almak için yapmak gereken sadece araç marka ve modelini internette aratarak ortalama fiyatı bulmaktır. Bazı durumlarda aynı aracı neredeyse sıfır fiyatına satanları ve ortalama değerinin yarısına satanları görmeniz mümkün. Bu tamamen satıcının acil para ihtiyacının olmasından veya aracını gözünde büyütmesinden kaynaklıdır.

Arabamı ne kadara satmalıyım?

Ortalama fiyatı bulmanızın ardından mevcut durumunuza göre fiyatlandırma yapabilirsiniz. Eğer acil nakit ihtiyacınız bulunuyorsa mevcut fiyatın 3-5 bin aşağısına koyabilirsiniz. Bu potansiyel alıcıları direkt sizin satış ilanınıza çekerek; birkaç gün hatta birkaç saat içerisinde aracınızı satmanızı sağlayabilir.

Eğer aracınızı satarken acele etmeniz gerekmiyorsa bulduğunuz ortalama miktarı kullanabilirsiniz fakat 100 – 200 Türk Lirası eksik fiyat yazmanız alıcıların dikkatini çekerek daha fazla arama ve/veya mesaj almanızı sağlayabilir.

Pazarlık payı ile aracım kaç para olmalı?

Arabam ne kadar eder sorusunun cevabını bulduğunuzda (örneğin 65.000) alıcıların pazarlık yapmayı isteyeceklerini unutmayın. Aracınızın değerine bağlı olarak pazarlık payı 500 Türk Lirası da olabilir 5.000 Türk Lirası da. Çoğunlukla alıcıların “abi gel düz fiyat yapalım şunu” demesinden yola çıkarak 65.000 TL yapan aracınızı 65.500 veya 66.000 TL fiyat etiketiyle sunarak alıcıların sizin istediğiniz fiyatı vermesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca pazarlığın olmadığı durumlarda aracınızı istediğiniz fiyatın daha yükseğine satmış olacaksınız.

Ek donanımlar

Aracınıza taktırdığınız ek donanımlar fiyatta oynamalara sebep olabilir. Kullandığınız süreye, eklediğiniz donanıma, hasar durumuna ve kalan ömrüne bağlı olarak fiyatı arttırabilirsiniz. Bir fikriniz yok ise aldığınız donanımın fiyatını 2/3 olarak sayabilirsiniz.

Kaza, hasar durumu ve yenilenen parçalar

Daha önce bir kaza yaptıysanız ve aracınızda ciddi hasarlar oluştuysa bu alanları orijinal parçalar ile değiştirmiş olsanız bile aracınız değer kaybı yaşayacaktır. Bu durum hasarın durumuna bağlı olarak değişebilir.

Bu gibi durumlarda en iyi fiyat belirleme şekillerinden bir tanesi çoğu satış pazarında olan “pazarlık payı var” seçeneğini işaretlemektir. Bu sayede aracınızın kusurlarını anlatarak alıcının aklındaki fiyatı öğrenebilirsiniz. Eğer kafanızdaki fiyata yakınsa alıcının verdiği fiyat üzerinde ufak arttırmalar yapmaya çalışarak satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Arabam ne kadar sorusuna etki eden en büyük 2 faktör

Aracınızı ortalama fiyatın üstüne çıkaracak veya daha az fiyata satmanızı sağlayacak faktörler şu şekildedir;

  • Kilometre durumu,
  • Yakıt Tipi

Alıcıların en fazla dikkat ettiği noktalardan iki tanesi aracın kilometre durumu ve yakıt tipidir. Her ikisi de alıcılara ilerleyen zamanda bu araca ne kadar masraf yapılacağını hesaplamada yardımcı olur.

Araç almak istiyorum

Amacınız aracınızı satarak daha yüksek modele geçmek ise (ikinci el) yukarıdaki yazılanları alıcı gözüyle okuyabilirsiniz. Gerekli soruları sorabilir, alacağınız aracın ortalama piyasa fiyatını çıkarabilir ve pazarlık yaparken karşınızdakinin pazarlık payını önceden koyup koymadığını anlayabilirsiniz.

Ayrıca her zaman değerinden daha düşüğe satan bir satıcı olacaktır. Zamanı problem etmiyorsanız birkaç hafta içerisinde bütçenizin çok çok altına aracını satan kişileri keşfedebilirsiniz.