Plakadan araca ait tüm borçları sorgulama sayfamızda 2024 yılı son 3 güne kadar trafik cezaları, mtv ve vergi borçları, Hgs ve Ogs borçları, Otopark borçları gibi tüm araç borç sorgularını ve nasıl nereden yapıldığını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Plakadan Araç Borç Sorgulama

 • Plaka Kodları anasayfamızdan diğer araç haberleri ve plaka bilgilerine ulaşabilirsiniz.

MTV ve TRAFİK CEZASI SORGULAMA GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI VİDEO

Plakadan araç borç sorgulamak için 2024 itibariyle 4 farklı seçenek vardır. Bunlar

 • EGM,
 • e-Devlet,
 • GİB ve
 • SMS

seçenekleridir. Plakadan borç sorgulama daha çok araç alım satımlarında kullanılır. Bu sorgulamalar sayesinde olası usulsüzlükler ile daha kolay baş edilebilir.

Plaka ile Araç Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS ve OGS borç sorgulama için ilgili linkler: e-Devlet veya KGM linklerine tıklayıp hemen sorgulama yapabilirsiniz.

Bakiyenizin yetersiz olması durumunda ya da köprü ve otoban gibi ücretli yollarda aldığınız cezaları, yapacağınız sorgulamalarla kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Otopark Cezalarınızı Öğrenmek amacıyla EGM web sitesini kullanmak için tıklayınız. Park etmenin yasak olduğu yerlere park yaptığınız anda plakanıza yazılan borçları öğrenmek için e-Devlet kapısını ya da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesini kullanabilirsiniz. Yanlış yere park ettiğiniz için aracınız çekildiyse, çekici ücretiyle birlikte otopark detaylarını da, yapacağınız sorgulamaların sonucunda öğrenebilirsiniz.

Plakadan trafik cezası sorgulaması yapmak için e-Devlet, Gelir İdaresi Başkanlığı ya da EGM seçenekleri kullanılabilir. Detaylar uzun olduğu için trafik cezası sorgulama makalemiz

İstanbul park borçları için ispark borç sorgulama rehberi sayfamıza giriniz.

Motorlu taşıtlar vergisi yani MTV borç sorgulama işlemlerinizi; E-Devlet veya gib.gov.tr adresinden yapabilirsin.

EGM ile Araç borcu sorgulama (emniyet)

araç borç sorgulama EGM

EGM ile Plakadan borç sorgulama yapmak için ilk olarak egm.gov.tr bağlantı adresine tıklanmalıdır. Gelen ekrandaki kutucuklara ad, soy ad, kimlik numarası ve doğum tarihi gibi bilgiler girildikten sonra doğrulama yapılır. Ardından borç sorgulama için aracın plakası, tescil belgesinin numarası ve serisi girilerek sorgulama tamamlanır.

e-Devlet ile araç borçları sorgulama

E-Devlet ile plakadan araca ait borç sorgulaması yapabilmek için turkiye.gov.tr linkine tıklanır. “E-Hizmetler” ardından “Güvenlik” ve son olarak da “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” bölümlerine girilir.

Sorgulama yapmak için kimlik doğrulaması yapılır. Doğrulama yapıldıktan sonra aracın plakası girilerek sorgulama tamamlanabilir. E-Devlet ile yapılan borç sorgulamalarında plakaya son bir yıl içinde yazılan tüm borçlar görüntülenebilir.

Bu borçlara ait; mekan, zaman ve ceza bedeli gibi detaylar da sorgulama sayfasındaki “detay” butonuna tıklanarak öğrenilebilir.

Plakaya bir yıl içinde hiçbir ceza kesilmemişse, “son bir yılda isminize kayıtlı bir ceza kaydı yoktur” şeklinde bir ibare çıkacaktır.

Ülkemizde plaka bilgisinden borç sorgulama işlemleri e-Devlet, EGM ve GİB dışında hiçbir siteden yapılmamaktadır. Borç sorgulama hizmetini verdiğini iddia eden ve sitesinde e-Devlet, EGM ya da GİB’in internet sitelerine yönlendirme yapmayan sitelere güvenilmemelidir.

Bu tür sitelere hiçbir kişisel bilgi verilmemeli, yapılacak sorgulama sonuçlarına da itibar edilmemelidir.

Plakadan GİB Araç borcu sorgulama

Araç borç sorgulamaları vergi dairesi ile de yapılabilir. GİB’in internet sitesi olan gib.gov.tr  adresine girilir. Ardından Hızlı Erişim bölümündeki İnternet Vergi Dairesi’ne tıklanır. Buradaki giriş seçeneklerinden biri ile sisteme giriş yaptıktan sonra Motorlu Taşıtlar kısmına gelinir. Gelen sorgulama ekranına kimlik numarası ile birlikte plaka bilgisi girilir.

 • Plaka: Hiçbir boşluk olmadan yazılmalıdır.
 • Özel plaka: Plaka bir kuruma ya da kişiye aitse, buna dair özel plaka seçeneği “evet” olarak işaretlenmelidir.
 • C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası: Gerçek kişiler, nüfus cüzdanları üzerinde yazan T.C. kimlik numaralarını, tüzel kişilerle T.C. vatandaşı olmayan kişiler ise vergi kimlik numaralarını doğru bir şekilde girmelidirler.
 • Araç tescil tarihi: Sıfır araçların trafiğe ilk çıktıkları tarih tescil tarihidir. Ayrıca ikinci el araçlarda noterde gerçekleştirilen satış sözleşmesinde yazan satış tarihi de tescil tarihidir.

SMS ile borç sorgulama plaka ile

Araç plaka sorgulama ile yapmak için iki seçenek vardır. Bunlar;

 • Araca ait vergi borcunu öğrenmek için “BORC (boşluk) kimlik numarası (boşluk) anne kızlık soyadının ilk iki harfi” yazılarak 1189’a kısa mesaj gönderilir.
 • Plakaya yazılan trafik cezasını sorgulamak için “TPC (boşluk) plaka tescil tarihi (boşluk) kimlik numarası” yazılmalı ve 1189’a kısa mesaj olarak gönderilmelidir.