Ucuz Araç Kiralama

Araç kiralama günlük ya da haftalık gibi kısa vadelerde olabileceği gibi 1 aylık ya da 3 aylık gibi daha uzun vadelerde de yapılabilir. Ucuz araç kiralama 2020 sırasında sürücülerden istenen tek belge ehliyettir. Kiralama sözleşmesi yapıldığında iki taraf da anlaşmayı imzalayarak durumu yasallaştırırlar.

Sözleşmede aracın hangi tarihler için kiralandığı, teslim edileceği tarih ve ne kadar bedel ödendiği gibi bilgiler yer alır. Sürücülerin, aracı geç teslim etmeleri halinde ne kadar ceza ödeyecekleri de sözleşmede yazmaktadır.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç kiralamada tanınmış firmalara ya da referansı sağlam olan firmalara gidilmelidir. Kiralayacağınız aracın kaskosunun olması ve eski model olmaması, oluşabilecek hasarlarda daha az sıkıntı çıkaracaktır.

Yaş sınırı: Araç kiralama yaşı ekonomik araçlarda 21 olarak belirlenmiştir. Orta ve üst sınıf araçlarda yaş sınırı 25’tir. Lüks ve büyük araçlarda yaş sınırı ise 28’dir.

Ehliyet: Ekonomik, orta ve üst sınıf araçlarda kiralama için minimum 2 yıl ehliyet sahibi olunmalıdır. Lüks ve büyük araçları kiralamak için sürücülerin en az 3 yıldır ehliyet sahibi olmaları gerekir.

Ek sürücü: Kiraladığınız aracı eğer sizden başkası kullanacaksa bunu mutlaka sözleşmede belirtmelisiniz. Böylece aracı kullanan diğer sürücü de kasko güvencesine girer. Ek sürücü olarak sözleşmeye işlenen kişinin de yaş ve ehliyet şartlarını yerine getirmesi gerekir.

Kilometre sınırı: Sözleşmede yazan kilometre aşıldığı takdirde her kilometre için fazladan 50 kuruş ödersiniz. Eğer sözleşmede “sınırsız” olarak bir ibare yer alıyorsa, kilometre aşım ücreti ödenmez.

Kasko: Araç kiralandıktan sonra sürücünün alkol ya da uyuşturucu kullanarak kaza yapması gibi durumlarda kasko bedeli sürücü tarafından ödenir. Aynı durum ek sürücü için de geçerlidir.

Araç Kiralama Provizyon İadesi

Araç kiralanırken kullanım süresi boyunca meydana gelebilecek kazalar, alınan park cezaları, kullanılan yakıt ya da sigorta kapsamında olmayan hasarlar için teminat alınması gerekir. Bu teminat kredi kartından çekilir ve ismi provizyondur. Provizyonda, kredi kartında belirlenen miktarın bloke edilmesidir. Araç kiralamada provizyon yapabilmek için minimum 6 ay geçerli olan ve limit sorunu olmayan bir kredi kartının olması gerekir.

Araç kiralama provizyon iadesi kiralama süresi bittiği anda kalkar. Ancak bunun sisteme yansıması bankadan bankaya değişmekle birlikte ortalama 15 – 30 gün arasındadır.

>> saatlik araç kiralama <<

Ucuz Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

İstanbul’da araç kiralamak isteyenler bazı detaylara dikkat ederek ucuza araç kiralayabilirler. Araç kiralama fiyatları mevsime, aracın alındığı ve verildiği saate, kiralama süresine, aracın hangi ilde kiralanıp hangi ilde bırakılacağına, erken rezervasyona ve ek sürücü kullanılıp kullanılmayacağına bağlı olarak değişmektedir.

En uygun araç kiralama dönemi kış ayları, en pahalı araç kiralama dönemi ise yaz mevsimidir. Ayrıca bayramlarda ve özel günlerde tarifeler değişebilmektedir.

Aracı ne kadar uzun süre kiralarsanız ödeyeceğiniz bedel de o kadar azalmaktadır. 1 ya da 2 gün için kiralanan araçlarda ödenen bedel ile 1 aylık kiralanan araçlarda ödenen bedel çok farklıdır.

Ayrıca aylık araç kiralama yapılacağı zaman farklı rent a car firmalarından uzun dönem indirimli fiyat talebinde bulunup karşılaştırma yaparak ucuza araç kiralayabilirsiniz.

İstanbul’dan Ankara’ya araç kiralamada daha az ücret ödemek isteyenler tek yön tarifesi olmayan ve bir şehirden başka bir şehre gidildiğinde kilometre farkı için para istemeyen firmalarla çalışmalıdırlar. Kimi rent a car firması her kilometre için 1 TL fiyat farkı istemektedir. Bu da mesafe arttıkça ödenecek miktarın artması anlamına gelmektedir.