Araçlarda yakıt tüketimini etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlar aracın hızı, dış sıcaklık, aracın tipi ve motor gücüdür. Motora binen yük arttığında yakıt sarfiyatı da artar. Çalışmaları gereken gücü motordan alan araç klimalarının yakıt tüketimine doğrudan etkisi vardır.

Araç klimaları çalışmaları için gereken enerjiyi motordan alırlar ve çalıştıkları süre boyunca daha fazla yakıt tüketilmesine yol açarlar. Klimayı çalıştırdığınızda diğer tüm yardımcı ekipmanların harcadığından daha çok yakıt harcamış olursunuz. A/C (Air Condition) sistemi olarak da bilinen araç klimaları, motora binen ekstra yük sebebiyle yakıt kullanımını yüzde 20’ye kadar artırabilirler.

>> Aracım ne kadar eder?

ARAÇ KLİMASI YAKIT TÜKETİMİNİ NASIL ETKİLER?

Klimadan hem maksimum verim almak hem de daha az yakıt harcamak için arabanız uzun süre güneş altında kaldıysa araca bindiğiniz anda klimayı açmayın. Bu durum motoru yorar ve daha fazla yakıt sarfiyatına neden olur. Araca bindiğinizde öncelikle camları açmalı ve içeriye temiz hava girmesini sağlamalısınız. Bu sayede motora fazladan yük bindirmemiş olursunuz.

Manuel ve otomatik klima sistemleri farklı şekillerde yakıta etki ederler. Otomatik klimalarda iç sıcaklık sabit bir değere ayarlanabilirken manuel cihazlarda böyle bir özellik bulunmamaktadır. Manuel klimalar alışkanlıkla ya da unutkanlık nedeniyle uzun süreler tam güçte çalıştırıldığında yakıt tüketimi de ciddi oranda artacaktır. Otomatik cihazlarda istenen sıcaklığa ulaşıldığında çalışma devri düşürülür, böylece motora binen ekstra yük de azalır. Bu sayede fazladan yakıt tüketiminin önüne geçilir.

Klimalar doğru kullanıldıklarında yakıtta ciddi tasarruflar sağlayabilirsiniz. Örneğin aracınızla 70 km hızla giderken camları açmak yerine klimayı açarsanız yakıt tüketimi yüzde 10 oranında artırırsınız. Ancak klima yerine camları açarsanız yakıt tüketimi yüzde 20 oranında daha çok olur. Bunun sebebi klima açılırken motora binecek yük ile cam açılınca motora binecek yük arasındaki farktan kaynaklanmaktadır.

Camları açmanın bir diğer dezavantajı da aracın aerodinamiğini etkileyerek sürüş kalitesini düşürmesidir. Eğer aracınızı 70 km’den daha düşük bir hızda sürüyorsanız ve şehir içi bir trafikte dur kalkları çok yapıyorsanız klima yerine camları açmak daha tasarruflu olacaktır. Dur kalkın çok fazla olduğu şehir içi trafiklerde klima yakıt tüketimini yüzde 20 daha çok artırmaktadır.

Klimalardaki filtrelerin eskimesi ya da uzun süre bakımlarının yapılmaması da daha çok yakıt harcanmasına yol açar. Hava sirkülasyonunun tam yapılamaması nedeniyle klima verimli çalışamaz ve motora fazladan yük bindirir. Dizel araçlarda her 100 kilometrede 1 – 1,5 litre, benzinli araçlarda ise 1 – 2 litre daha fazla yakıt harcanmasına neden olurlar.

LPG’Lİ ARAÇTA KLİMA BENZİNDEN Mİ YER?

Lpg’li araçlarda klima kullanılırken en çok merak edilen konuların başında “klima benzinden mi yer yoksa lgp’den mi” sorusu gelir. Klimalar, çalışmaları için gereken gücü motordan sağlarlar. Yakıt ile çalışmazlar. Gücü motordan aldıkları için çalıştıkları sürelerde çekiş düşüklüğü ve yakıt artması gibi durumlar yaşanır. Sistem o sırada hangi yakıtı kullanıyorsa klima da ona etki eder.

Klimalar, klima kompresörü ile çalışırlar. Bu kompresörün üzerinde bir kasnak bulunur. Araç çalışırken klima açık değilse o kasnak boşa döner. Klima kapalıyken kompresör kasnağının klima ile hiçbir bağlantısı yoktur. Klimayı açtığınızda kasnak ile klima kompresörü arasında bağlantı kurulur ve kompresör devreye girer. Bu sayede klima çalışmaya başlar. Klima açıldığında araç hangi yakıtla çalışıyorsa o yakıttan harcanır.

KLİMA AKÜDEN Mİ YER?

Klima kullanırken yapılan en büyük hatalardan biri aracı çalıştırmadan önce klimayı açmaktır. Araç çalışmazken kontağı açıp klimayı aktif ettiğinizde hem klimanın verimini düşürürsünüz hem de aküden enerji çekmiş olursunuz. Bu nedenle akü daha çabuk biter ve aracınız yolda kalabilir.

Aracı çalıştırdıktan sonra klimayı açtığınızda motor hızlanır ve klima kompresörüne verilen güçle birlikte arabanın içindeki sıcaklık daha iyi ayarlanır. Arabaya binmeden klimayı açtığınızda hem daha çok yakıt harcarsınız, hem motora daha çok yük bindirirsiniz, hem de iç sıcaklığı ayarlarken daha çok zaman kaybedersiniz.

Sonuç olarak klimayı doğru kullanarak yakıt sarfiyatını düşürebilir ve tasarruf edebilirsiniz. Otomatik klima kullanmak, sıcak havalarda klimayı açmadan önce hava akışını sağlamak için camları açmak, klima bakımını aksatmamak ve araç kapalıyken klimayı çalıştırmamak gibi önlemleri alarak daha az yakıt harcayabilirsiniz.