İkinci el araç alımlarında almayı düşündüğünüz aracın muayenesinin yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa bir sonraki muayene tarihinin ne zaman olduğunu öğrenmek için 3 farklı yöntemi kullanabilirsiniz.

 • TÜVTÜRK (Tercih Edilen)
 • E-Devlet
 • PTT (İnternet şubesi ve mobil uygulamaları)

TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE SORGULAMA

Araç Muayene Sorgulama

TÜVTÜRK’ten plaka ile muayene sorgulama yapmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Öncelikle tuvturk.com.tr bağlantısına girin.
 • Ardından önce “Hizmetlerimiz” sekmesine ardından “Plaka Sorgulama” bağlantısına gelin.
 • Açılan sayfadaki forma araç plakasını ve muayene rapor numarasını yazın.
 • 5 haneli güvenlik kodunu girin ve “Sorgula” butonuna basın.

Plakadan muayene sorgulama yapabilmek için muayene rapor numarasını bilmeniz gerekir. Alacağınız aracın sahibi size bu bilgiyi verirse rapor numarası ve plaka ile istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüvtürk plakadan araç muayene sorgulama ücretsiz yapılmaktadır.

E-DEVLET ile ARAÇ MUAYENE TARİHİ SORGUSU

Araç muayene tarihi öğrenmek için kullanılabilecek bir diğer yol da e-Devlet sistemidir.

Aracın muayenesinin yapılıp yapılmadığını e-Devlet ile öğrenmek için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Ardından sırayla “Kurumlar – U Harfi – Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı – Barkodlu Araç Muayene Sorgulama” yolunu izleyin.
 • Başkasının aracına ait muayene bilgilerini öğrenmek için “Başkasının Adına Muayene Sorgulama” bağlantısına tıklayın.
 • Sisteme giriş yapın.
 • Plaka tescil numarası ve muayene numarasını yazın.
 • “Sorgula” butonuna basın.

E-Devlet ile yapılan hiçbir araç vize sorgulamasında sizden ücret alınmaz. Yaptığınız işlemlerin tamamı ücretsizdir.

PTT ÜZERİNDEN ARAÇ MUAYENESİ SORGULA

Araç muayene geçerllik tarihini nasıl öğrenebilirim?

Araba muayene sorgulamalarında kullanabileceğiniz bir diğer seçenek de PTT’nin bir hizmeti olan PTTAVM’dir.

PTT araç muayene sorgulama

PTT araç muayene sorgulama ile arama yapmak için şu adımları izlemeniz gerekir;

 • Öncelikle pttavm.com adresine tıklayın.
 • Ardından üst menüden “Araç Km Sorgulama” bağlantısına gelin.
 • Plaka numarası, şasi numarası, T.C. kimlik numarası ya da vergi numarası ile arama seçeneklerinden birini kullanarak arama yapabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz arama şekline göre plakayı boşluk olmayacak şekilde, şasi numaranızı, kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı eksiksiz bir şekilde yazın.
 • Sonucun gönderileceği e-posta adresini girin ve “İleri” butonuna basın.
 • Açılan ekranda ödeme bilgilerini göreceksiniz.
 • Kart bilgilerinizi yazın.
 • “Açık Rıza Metni” ve “Gizlilik Politikası”nı okuduğunuzu onaylayın.
 • Son olarak robot olmadığınızı doğrulayın ve “Ödeme Yap” butonuna basın.

İlgili makale: Detaylı araç kilometre orjinal mi sorgulaması yap!

PTT mobil uygulamalarla da araç muayene sorgulama plaka ile yapabilirsiniz. Android ve iOS cihazlar için indirme linkleri aşağıdadır;

PTT ile araç muayene sorgulama ücreti 2024 yılında 15 TL olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıl bu işlemden 6 TL ücret alınıyordu. Arama sonucunda muayene istasyon adı, muayene tarihi, hizmet tipi ve muayene sonucu gibi bilgilere ulaşılabilir.

5664 SMS SERVİSİ ARAÇ MUAYENE ÖĞRENME

Eskiden araç muayene sorgulama 5664 kısa mesaj servisi ile yapılabiliyordu. Ancak artık bu servis ile plakadan araç muayene sorgulamaları yapılamıyor. Plakadan araç muayene tarihi sorgulama yapmak için diğer yöntemleri denemeniz gerekir.

Muayene ve hasar bilgisini birlikte sorgulamak için 5664 plaka sorgulama sms servisini kullanınız.

ARAÇ MUAYENE KAYDI BULUNAMADI NE DEMEK?

E-Devlet sisteminden, Tüvtürk’ten ya da PTT’den plaka ile araç muayene sorgulama yaptığınızda böyle bir sonuçla karşılaşırsanız birkaç ihtimal vardır. Bunlardan bir tanesi aracın 2 yaşından olması, bir diğeri de muayenesinin yapılmamış olması ihtimalidir. Eğer araca ait bir borç durumu varsa Tüvtürk istasyonlarında muayene yapılmamaktadır. Özellikle araç satışlarında bu tip durumlara sıkça rastlanmaktadır. Muayene kaydı bulunamayan bir aracın trafik cezalarını da araştırmanızı öneririz.

ARAÇ MUAYENE NUMARASI NEDİR?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı logosunun hemen altında bulunan muayene rapor numarası 12 hanelidir. Bu numarayı kullanarak e-Devlet sisteminden almayı düşündüğünüz araçla ilgili bilgi alabilirsiniz. Aracın muayene tarihinin geçip geçmediğini, hangi tarihe kadar geçerli olduğunu ya da muayenesinin yapılıp yapılmadığını bu numara sayesinde öğrenebilirsiniz.

ARAÇ MUAYENE NUMARASI NEREDE YAZAR?

Muayene rapor numarası araç muayene raporunun sol üst kısmında yer alır. Araç muayene numarası öğrenmek için raporun üst kısmına bakmanız yeterlidir.

MUAYENE RAPOR NUMARASI NEDİR?

Muayene rapor numarası ile muayene numarası aynı şeylerdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu numara, muayene raporunun üst bölümünde bulunur.

MUAYENE RAPOR NUMARASI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Eğer muayene raporunu kaybederseniz ya da aracını almak istediğiniz kişi size bir rapor sunamıyorsa bu durumda muayene rapor numarası sorgulama yapmak için e-Devlet sisteminden yararlanabilir ya da Tüvtürk istasyonlarına gidebilirsiniz. Tüvtürk muayene numarası öğrenmek için görevliye raporunuzu kaybettiğinizi ve yeniden çıkarmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

MUAYENE NUMARASI RUHSATIN NERESİNDE YAZAR?

araç bandrol no sorgulama

Araç muayene rapor numarası öğrenmek için ruhsat yeterli bir belge değildir. Ruhsatta muayenenin hangi tarihe kadar geçerli olduğu gibi bilgiler yazar. Ancak muayene rapor numarası ruhsatta yer almaz. Plaka ile vize sorgulama yapmak için kullanabileceğiniz bu numarayı yukarıda açıkladığımız yöntemlerden öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak bir aracın muayenesinin yapılıp yapılmadığını öğrenmek için araç muayene sorgulama nasıl yapılır, bilmeniz gerekir. Bunun için Tüvtürk’ün internet sitesine girebilir, e-Devlet sistemini kullanabilir, PTT’nin internet sitesini ya da mobil uygulamalarını kullanabilirsiniz.