Plaka düştü çalındı

Trafikte son derece önemli olan araç plakası düştüğünde, kaybolduğunda ya da çalındığında yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.
Plaka çıkartmak için başınıza gelen duruma bağlı olarak hareket etmeniz gerekiyor.

Bir plakanız düştüğünde veya çalındığında yenisini çıkartabiliyorken, iki plakanızın gitmesi durumunda yeni plaka çıkartmanız gerekebiliyor. Biz ilk senaryo ile yani bir plakanızın düşmesi ile başlayalım;

Plakamın teki kayboldu

 1. Gerekli belgelerinizi hazırlayın,
  1. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
  2. Trafik tescil belgesi,
  3. Zorunlu trafik sigortası fotokopisi,
  4. Tescil dosyası
 2. En yakın trafik şube müdürlüğüne gidin,
 3. Trafik şubesine dilekçe vermenizin ardından verecekleri belge ile plaka basım atölyesine gidin,
 4. Yapacağınız seçime bağlı olarak ödemenizi yapın. Tek plaka için yapacağınız ödeme 21.5 Türk Lirası, her iki plaka için yapacağınız ödeme 43 Türk Lirasıdır (Noter ücreti dahil değildir). Çift plaka yenilemelerinde ruhsat değişimi gerekeceği için 120 Türk Lirası ruhsat ücreti de ödenmesi gerekiyor. Ayrıca çift taraflı plaka çıkarmaya karar verirseniz ek olarak 16.5 Türk Lirası ödemeniz gerekecektir (Bu ücretlendirmeler 2020 yılı içindir. Yazıyı okuduğunuz tarihe bağlı olarak değişkenlik gösterebilir).

Not: Geçmiş yıllarda yapılan düzenleme ile aynı aracın plakası 2 kere kaybolursa yeni plaka çıkarmanız gerekmektedir.
Araç plakası çalındı ise ya da her iki plakanızda kaybolduysa plaka yenileme yapmanız gerekir. Bu işlem ise şu şekilde gerçekleşir;

Plakam çalındı

 1. Gerekli belgelerinizi hazırlayın,
  1. Şoförler cemiyetinden alınacak olan nakil dosyası,
  2. Zorunlu sigorta poliçesi,
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  4. Noter satış belgesi ya da geçici tescil belgesi,
  5. Aracın eski plakası ve trafik dökümanları.
 2. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne dilekçe verin (Dilekçenin konusu “Aracımın plakası çalındı, plakamı yenilemek istiyorum” olabilir),
 3. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden aldığınız onay belgesi ile şoförler odasına başvurun. Belgeyi vermenizin arından plakanız şoförler odası tarafından basılacaktır. Bu işlem genellikle 10 dakika sürer,
 4. Baskı işlemi bittikten sonra Trafik Tescil Şubesi’ne başvurarak işlemleri tamamlayın.

Plaka değişikliği yaparken ilgili aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi olmamalıdır. Bunun yanı sıra araç muayenesi daha önce yapılmış olmalıdır. Bu şartlar sağlanmadığı sürece yeni plaka çıkartamazsınız.

Plakasız araç kullanmanın cezası

Plakanızın başına gelen herhangi bir durumda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne dilekçe vermemeniz, trafiğe çıkmanız durumunda polisler 3.060 Türk Lirası ceza kesecektir. Fakat ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim yapılarak 2.295 Türk Lirasına düşer.

Araç plakası düştü geri takabilir miyim?

Düşen plakanızı bulduysanız ve aracınızın plaka bölümünde büyük hasar yok ise (plaka vidalarının takılamayacak durumda olması) kolayca çift taraflı bant ile geri yapıştırabilirsiniz. Çift taraflı bandı dikey olarak yapıştırırsanız aracınızı yıkadığında su tutmayacaktır.

Ayrıca silikon yardımıyla da bu işlemi yapabilirsiniz.

Not: Bu işlemi yaparken yönetmeliğe aykırı yapmadığınızdan emin olun. Yanlış yapılan yapıştırma işleminden para cezası kesilebilir.

Tek plakalı araçlar
Motosiklet ve benzeri araçlarda tek plaka olduğu için plaka yenileme işlemi gerekmektedir. Ücretlerde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

Plakam nerede?

Çeşitli sosyal medya gruplarına araç plakanızı paylaşarak bulmak için yardım isteyebilirsiniz. Bu gruplar araç plakası düştüyse küçükte olsa bulunabilme ihtimali sunmaktadır. Ayrıca indirilebilir mobil uygulamalarda mevcut. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamaya kaybettiğiniz plakayı girdiğinizde diğer kullanıcılara bildirim gidiyor.

Bu sayede uygulama içinde küçükte olsa bir yardımlaşma grubu kuruluyor. Bu da araç sahiplerinin tekrar plaka çıkartmasını gerektirmiyor. Fakat plakanız çalındıysa en kısa sürede bunu bildirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü çalınan plakalar iyi sebepler için kullanılmıyor.