Araç plakasının düşmesi, kaybolması ya da son derece önemli ve ciddi bir durumdur. Bu durumlarda yapılması gerekenleri aşağıda listeledik: Plaka çıkartmak için başınıza gelen duruma bağlı olarak hareket etmeniz gerekiyor.

Tek Plaka Düştü 2023

Tek plakanız düştüğünde veya çalındığında yenisini çıkartabiliyorken, iki plakanızın gitmesi durumunda yeni plaka çıkartmanız gerekebiliyor. Biz ilk senaryo ile yani bir plakanızın düşmesi ile başlayalım;

 • PlakaKodları anasayfamızdan diğer araç haberleri ve plaka bilgilerine ulaşabilirsiniz.

PLAKAMIN TEKİ KAYBOLDU 2023

Plaka kaybolunca ne yapılır? Plaka çok kolay kaybolabilen ya da düşebilen bir parça değildir. Ancak bu durum her zaman ihtimal dahilindedir ve sürücülerin başına gelmektedir. Tek plaka kayıp olması halinde "kaybolan plaka için ne yapmalı?", sırayla şu şekildedir:

 1. Gerekli belgelerinizi hazırlayın
  1. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  2. Trafik tescil belgesi
  3. Zorunlu trafik sigortası fotokopisi
  4. Tescil dosyası
 2. En yakın trafik şube müdürlüğüne gidin.
 3. Trafik şubesine kayıp plaka bildirme için dilekçe verin. Dilekçe vermenizin ardından şube sizi notere yönlendirir.
 4. Şubeden size verilen belge ile notere gidip noterden plaka basım kağıdı alın.
 5. Noterden aldığınız belgeyle birlikte Şoförler Odası'na gidip plakanızın basılmasını talep edebilirsiniz.
 6. Yapacağınız seçime bağlı olarak ödemenizi yapın. Tek plaka için yapacağınız ödeme 37 Türk Lirası, her iki plaka için yapacağınız ödeme 74 Türk Lirasıdır (Noter ücreti dahil değildir). Çift plaka yenilemelerinde ruhsat değişimi gerekeceği için 224,50 Türk Lirası ruhsat ücreti de ödenmesi gerekiyor. Ayrıca çift taraflı plaka çıkarmaya karar verirseniz ek olarak 16.5 Türk Lirası ödemeniz gerekecektir.

Toplam ödenecek tutar 2023 tek plaka için; 461,50 TL, çift plaka için; 515 TL'dir.

Not: Geçmiş yıllarda yapılan düzenleme ile aynı araçta 2 kere plaka kaybetme durumu olursa yeni plaka çıkarmanız gerekmektedir.
Araç plakası çalındı ise ya da her iki plakanız da kaybolduysa araç plaka yenileme yapmanız gerekir. Bu işlem ise şu şekilde gerçekleşir;

2023 PLAKAM ÇALINDI

 1. Gerekli belgelerinizi hazırlayın,
  1. Şoförler cemiyetinden alınacak olan nakil dosyası,
  2. Zorunlu sigorta poliçesi,
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  4. Noter satış belgesi ya da geçici tescil belgesi,
  5. Aracın eski plakası ve trafik dökümanları.
 2. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne dilekçe verin (Dilekçenin konusu “Aracımın plakası çalındı, plakamı yenilemek istiyorum” olabilir),
 3. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden aldığınız onay belgesi ile şoförler odasına başvurun. Belgeyi vermenizin arından plakanız şoförler odası tarafından basılacaktır. Bu işlem genellikle 10 dakika sürer.
 4. Baskı işlemi bittikten sonra Trafik Tescil Şubesi’ne başvurarak işlemleri tamamlayın.

Plaka değişikliği yaparken ilgili aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi olmamalıdır. Bunun yanı sıra araç muayenesi daha önce yapılmış olmalıdır. Bu şartlar sağlanmadığı sürece yeni plaka çıkartamazsınız.
PLAKASIZ ARAÇ KULLANMANIN CEZASI

Plaka kaybolursa ne olur? Plakanızın başına gelen herhangi bir durumda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne dilekçe vermemeniz, trafiğe çıkmanız durumunda polisler 5.901 Türk Lirası ceza kesecektir. Fakat ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim yapılarak 4.925,75 Türk Lirasına düşer.

Güncel trafik cezaları rehberimiz için tıklayınız : Trafik Cezaları

ARAÇ PLAKASI DÜŞTÜ, GERİ TAKABİLİR MİYİM?

 Düşen plakanızı bulduysanız ve aracınızın plaka bölümünde büyük hasar yok ise (plaka vidalarının takılamayacak durumda olması) kolayca çift taraflı bant ile geri yapıştırabilirsiniz. Çift taraflı bandı dikey olarak yapıştırırsanız aracınızı yıkadığında su tutmayacaktır.

Ayrıca silikon yardımıyla da bu işlemi yapabilirsiniz.

Not: Bu işlemi yaparken yönetmeliğe aykırı yapmadığınızdan emin olun. Yanlış yapılan yapıştırma işleminden para cezası kesilebilir.

Tek plakalı araçlar
Motosiklet ve benzeri araçlarda tek plaka olduğu için plaka yenileme işlemi gerekmektedir. Ücretlerde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

PLAKAM NEREDE? PLAKA KAYBOLDU

2023 Plaka kaybolursa çeşitli sosyal medya gruplarına araç plakanızı paylaşarak bulmak için yardım isteyebilirsiniz. Bu gruplar araç plakası düştüyse küçük te olsa bulunabilme ihtimali sunmaktadır. Ayrıca indirilebilir mobil uygulamalar da mevcut. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamaya kaybettiğiniz plakayı girdiğinizde diğer kullanıcılara bildirim gidiyor.

Bu sayede uygulama içinde küçükte olsa bir yardımlaşma grubu kuruluyor. Bu da araç sahiplerinin tekrar plaka çıkartmasını gerektirmiyor. Fakat plakanız çalındıysa en kısa sürede bunu bildirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü çalınan plakalar iyi sebepler için kullanılmıyor.

Araç Plaka Ampulü Nasıl Değiştirilir?

ARAÇ PLAKASI DÜŞTÜ 2023 İSTANBUL

İstanbul'da yaşayanların plakaları düşmeleri halinde ve plakanın kaybolmaması halinde eğer plakada ciddi bir hasar yoksa yönetmeliğe uygun olacak şekilde plakalarını tekrar takabilirler.

Ancak plaka kayboldu ise gerekli belgeleri hazırlayarak Trafik Şube Müdürlüğü'ne gitmeli, dilekçe vermeli ve ödemelerini yapmalıdırlar. Bu işlemlerin ardından düşen plaka yenileme işlemi yapılabilir, sürücüler plakalarını alabilir ve araçlarına takabilirler.

Sonuç olarak plaka düşünce yapılması gerekenler, araç plakası kaybolursa ne yapılır ve plakam çalındı ne yapmalıyım gibi sorunların güncel çözümlerini sizlerle paylaştık.