Kişisel verilerin korunması ve gizlilik ilkeleri nedeniyle plaka araç hasar sorgulama işlemi yapmanıza genelde izin verilmiyor. Online olarak ya da sms yolu ile bu tür detaylara ulaşamıyorsunuz. Araç sahibi bulma sorgulama işlemlerini öğrenebileceğiniz adresler ise aşağıdaki gibidir.

Plaka Sorgulama ile araç kime ait sahibini bulma

  • E-Devlet Araç Sahibi Sorgulama
  • Sigorta şirketleri ve sigorta acenteleri
  • Trafik tescil müdürlüğü ve emniyet müdürlükleri
  • Tüvtürk muayene istasyonları
  • Vergi daireleri

Plakadan Araç Sahibi Öğrenme

Bilgilendirme: Hırsızlık gibi durumlarda izin alındığı takdirde yukarıdaki adresler aracılığı ile plaka ile araç sahibi sorgulaması gibi bilgi edinmeniz mümkündür. Bu bilgiler sizinle değil, Emniyet Güçleri ile paylaşılacaktır. Soruşturma da yine aynı birim tarafından yürütülecektir.

Plaka İle İsim Sorgulama Nasıl Oluyor? 2024

Bir üst başlıkta da belirttiğimiz gibi gizlilik ilkeleri gereğince ve kişisel bilgilerin korunması nedeniyle plaka üzerinden isim sorgulama işlemi yapamıyorsunuz.

Sadece Plaka ile Araç Sahibi Bulunabilir mi?

plaka ile isim sorgulama

Plaka numarası ile direkt olarak araç sahibine ulaşmak ve böyle bir sorgulama yapmak mümkün değildir. Olumsuz bir durum ile karşı karşıya iseniz Emniyet birimlerine intikal ederek bu konuda yardım alabilirsiniz. Gerekli görüldüğü takdirde bu bilgi paylaşılacaktır, aksi bir durumda bilgilerin ifşa edilmesi de söz konusu değildir.

E-Devletten Plaka Kime Ait Öğrenilebilir mi?

Araca ait bilgileri öğrenmeniz mümkündür ancak plakanın kime ait olduğunu ne yazık ki öğrenemiyorsunuz. Yazımızın ilk başlığında sizinle paylaştığımız adresler de çok önemli durumlarda bu bilgileri paylaşıyor. Gerekli izinlerin alınması da şarttır.

Kasko ve Sigorta Şirketlerinden Araç Sahibi Öğrenebilir miyim?

Araç çalınma ya da benzeri bir durum ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde emniyet Güçleri bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Bireysel olarak kasko ya da sigorta şirketlerinden bu bilgileri almanız mümkün değildir. Olay Polis’e intikal ettiği takdirde gerekli bilgiler temin edilebilir.

Araç Sahibi Sorgulama SMS Numarası Nedir?

Araç plaka sorgulaması yaparak da aracın sahibini ğrenebilirsiniz. Fakat baştan belirtmeliyim bu yntem ücretlidir ve tek sms ücreti 45 tl dir. araç plakasını 5664 e sms atarak araç sahibi sorgulama yapabilirsiniz.

Egm Plakadan Araç Sahibini Bulabilir mi?

Bu bilgilerin sorgulanması ve gün yüzüne çıkartılması Emniyet Güçleri tarafından gerçekleştiriliyor. Olumsuz bir durumda olayın Emniyet birimine intikal etmesi, sorgulama sürecinin başlaması için yeterli olacaktır. Kişisel başvurularınız da bu bilgiler ne yazık ki sizinle paylaşılmıyor ve süreç Emniyet tarafından yürütülüyor.