Araç Yangın Tüpü

Araç yangınlarında kullanılacak ilk malzeme araç yangın tüpleridir. Bu malzemelerin araçta bulunması zorunludur, aksi halde aracınız muayeneden hafif kusurlu olarak çıkabilir.

İçerdiği maddelere göre farklı tiplerde araç yangın söndürme tüpleri bulunur.

Araç yangınlarının çoğu motor bölgesinden ya da yolculardan kaynaklanır. Nadir de olsa yakıt tankındaki sorunlar, lastiklerin veya farların ısınması da yangına sebebiyet verebilir.

Elektrikli cihazlarda oluşan kısa devreler ya da egzoz sisteminin çok fazla ısınması aracın bir anda alev almasına yol açabilir.

ARAÇ YANGIN TÜPÜ ÇEŞİTLERİ

Araç yangın tüpleri genellikle A, B ve C tipi yangınları kontrol etmek için kullanılırlar. Katı maddelerin alev almasıyla oluşan yangınlar A sınıfı, sıvı yanıcı maddelerin neden olduğu yangınlar B sınıfı ve akaryakıt yangınları C sınıfı olarak tanımlanır.

Oto yangın tüpleri ABC kuru kimyevi tozlu olarak satılmaktadır. ABC tozu olarak bilinen madde “mono amonyum fosfat”tır. Tekrar doldurulabilen tüplerin kullanım süreleri 3 – 4 yıl kadardır.

ARAÇ YANGIN TÜPLERİNDE DOLUM SÜRESİ NE KADARDIR?

Araç yangın tüpleri kuru kimyevi tozlardan oluşurlar. Bu tüplerin 6 ayda bir bakım için servise gönderilmesi ve bakımlarının yapılması gerekir. Yangın tüplerinde en çok dikkat edilen kısım hortum yeridir. Her ay mutlaka tüpün basınç durumunu kontrol etmelisiniz. Tüpün markasına göre 2 ya da 4 yılda bir tüpü tamamen boşaltmak ve hidtostatik deneylerle kontrol ettirmek gereklidir.

OTO YANGIN SÖNDÜRME TÜPLERİ KAÇ KERE KULLANILABİLİR?

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler yalnızca 1 defa kullanılabilir. Tüpünüz 1 ya da 2 kiloluk değil de 6 kiloluk bile, olsa yarısını da kullansanız içinde kalan gaz vanadan kaçar. Tüp böylece 1 ya da 2 saat içinde tamamen boşalır. Likit yangın söndürücülerde böyle bir durum yoktur, tüpün içindeki sıvı bitene kadar tekrar kullanılabilirler.

YANGIN TÜPLERİNİN BAKIMI VE KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

  • Aylık kontrollerde emniyet subabına, hortuma, lans yerine ve tetiğe bakılır.
  • 6 aylık kontrollerde aylık kontroller aynen tekrarlanır ve tüpün ağırlığı ölçülür.
  • Yıllık kontrollerde, rutin kontrollere ek olarak tüp yine tartılır ve kapağı açılır. İçindeki maddenin niteliğini koruyup korumadığına bakılır.
  • 5 ya da 10 yıllık kontrollerde tüp tamamen boşaltılır. Sağlamlığına ve işlevliğine bakılır.

ARAÇ YANGIN TÜPLERİ KAÇ KİLO VE KAÇ ADET OLMALIDIR?

Motorlu taşıtlarda 14 koltuğa kadar 1 tane 6 kiloluk tüp, 14 kişiden fazla kişi taşıyan araçlarda ya da tehlikeli madde taşımacılığı yapan araçlarda 2 tane 6 kiloluk tüp olmalıdır.

ARAÇ YANGIN TÜPÜ FİYATLARI

Araç yangın tüpleri kiloluk olarak tek satılabildiği gibi trafik seti ya da ilk yardım seti şeklinde de satılabilmektedir. Fiyatlar ortalama olarak şu şekildedir;

  • 1 kg yangın söndürme tüpü: 50 TL - 70 TL
  • 2 kg yangın söndürme tüpleri 70 TL - 90
  • 6 kg yangın tüpleri: 95 TL – 115 TL
  • 1 kg yangın söndürme tüpü + ilk yardım seti: 60 TL - 105TL
  • Lüks setler (ilk yardım çantası, trafik seti ve yangın tüpü): 105 TL - 175 TL

ARAÇ YANGIN TÜPÜ NEREDE SATILIR?

Oto yangın tüpü yangın araç gereçlerinin satıldığı dükkanlardan alınabilir. Günümüzde en çok Koçtaş ve Tekzen mağazaları tercih edilmektedir. 1 ile 4 yıl arasında garantili olarak satılır.

Sonuç olarak olası bir yangında aracınızda mutlaka bulundurmanız gereken yangın tüplerini internetten ya da oto malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Hem can güvenliğinizi korumak hem de rutin muayenelerden eksi not almamak için, fiyatları 40 TL ile 150 TL arasında değişen yangın söndürme tüplerini tek olarak ya da set olarak satın alabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.hepsiburada.com/yangin-sondurme-tupleri-c-26008