Araç sahipleri belli aralıklarla egzoz muayenesinden geçmelidirler. Bu muayenede aracın çevreye saldığı zararlı gazların standart aralıklarda olup olmadığına bakılır. Araç muayene ücretinin yanı sıra egzoz muayenesi için de ödeme yapılması gerekir. Bu yazımızda sizlere 2023 egzoz muayene ücreti ve gecikme cezaları hakkında bilgi vereceğiz.

Egzoz Muayene Ücreti 2023 Ne Kadar?

Egzoz Muayene Ücreti 2022

TÜVTÜRK’ün internet sitesinde yapılan açıklamaya göre 2022 yılında araç egzoz gazı emisyon ölçüm ücreti KDV dahil 150 TL’dir.  Bu ücretin 74 TL’si Bakanlık Payı, 36 TL’si ise İstasyon Payı olarak alınır.

Araç Türü

2023 Egzoz Muayene Ücreti

Kamyonet

210 TL

Otomobil

210 TL

Kamyon

210 TL

Motosiklet

Muaf

 Egzoz Muayene Ücreti 2023 Gecikme Cezası

Egzoz muayene gecikme ücreti 3 bin 815 TL olarak belirlenmiştir. Egzoz muayene ücreti gecikme cezası 15 gün içinde ödendiğinde sürücüler yüzde 25’lik ceza indiriminden yararlanabilirler. Eğer egzoz emisyon ölçümü sırasında çıkan sonuçlar standartların üzerinde olursa ve aracın fazla gaz salınımı yaptığı tespit edilirse, araç sahibine 7 bin 633 TL para cezası kesilmektedir.

Egzoz muayenesi gecikme cezası 30 gün içinde ödenmezse gecikmenin yaşandığı her ay için yüzde 5 gecikme faizi uygulanmaktadır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir? Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Egzoz Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir?

Egzoz emisyon ölçümü araç muayenesinden önce yapılmalıdır. Yani aracın muayene girebilmesi için emisyon ölçümlerinin yapılması gerekir. Bu nedenle “egzoz muayenesi 2 gün geçerse ne olur?” ya da “egzoz muayenesi 1 gün geçerse ne olur?” gibi sorular gereksizdir. Aracınız egzoz emisyon ölçümünden muaf değilse TÜVTÜRK muayenesinden önce emisyon ölçümlerini yaptırmanız gerekir.

Plakadan Egzoz Muayenesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan egzoz emisyonu sorgulamak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bunun için;

Egzoz Muayene Randevusu

Egzoz emisyon ölçümü için randevuyu TÜVTÜRK internet sitesinden ya da çağrı merkezini arayarak alabilirsiniz.

TÜVTÜRK çağrı merkezi telefon numarası 0 850 222 88 88’dir. Bu numarayı 08:00 ile 20:00 saatleri arasında arayarak aracınızın egzoz emisyon ölçümleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

TÜVTÜRK Egzoz Muayene Ücreti Nereye Ödenir?

Egzoz emisyon muayene ücreti TÜVTÜRK istasyonlarına ödenir. Egzoz muayene ücreti kredi kartı ile ödeme yapılabildiği gibi banka kartıyla ya da nakit olarak da yapılabilmektedir. Bu bakımdan sürücülere büyük kolaylık sağlanmıştır.

Sonuç olarak araçların çevreye saldıkları zararlı gazları ölçmek için yapılan egzoz emisyon ölçümü ücreti tüm araçlarda aynıdır ve 110 TL’dir. Bu ücret muayeneden önce TÜVTÜRK istasyonlarına ödenmelidir.