Karayolları Trafik Kanunu’na göre;

  • Motor gücü 250 Watt’ı (0,25 kW) geçmeyen
  • Hızlandığı zaman motor gücü azalan
  • Saatteki hızı en çok 25 km’ye çıkan
  • Pedal çevirmeyi bıraktıktan sonra gücü kesilen araçlar elektrikli bisiklet olarak tanımlanmıştır.

Her motorlu taşıta ehliyet, ruhsat ve plaka çıkarılmalıdır. Elektrikli bisikletler de belli bir motor gücüyle çalışırlar. Yukarıdaki tanıma uyan elektrikli bisikletler için plaka ya da ehliyet gibi belgelerin çıkarılması gerekmez.

ELEKTRİKLİ BİSİKLET PLAKA NASIL ALINIR?

Elektrikli Bisiklet Plaka

Yönetmelikte belirtilen 250 watt ve üstü motor gücüne sahip araçlar için Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne gidilip kayıt yaptırılmalıdır. Trafik Tescil Şube’ye giderken aracın faturasını ve satın alınan yerden temin edilen uygunluk belgesini de yanınızda götürün.

Trafik Tescil Şube’ye gittikten sonra verilen formu doldurun ve harcı yatırın. Elektrikli bisiklet plaka çıkarma için makbuzunuzla birlikte Şoförler Odası’na giderek plakanızı çıkartabilirsiniz.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA PLAKA ZORUNLU MU?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre motor gücü 0,251 kW ile 4 kW arasındaki elektrikli bisikletlerin tescil plaka çıkarma zorunluluğu vardır. Bu araçları kullanan kişiler ehliyetsiz trafiğe çıkamazlar. 1 Ocak 2016’dan itibaren 250 Watt ve üstü elektrik motoruyla hareket eden tüm taşıtlar için ruhsat ve plaka zorunluluğu getirildi.

249 Watt elektrikli bisiklet plaka zorunluluğu yoktur. Yukarıda da dediğimiz gibi plaka zorunluluğu 250 Watt ve üstü araçlar için geçerlidir.

Benzer içerik: Elektrikli Bisiklet Plaka Masrafı Ne Kadar?  

ELEKTRİKLİ BİSİKLET KARAYOLUNA ÇIKABİLİR Mİ?

Ehliyetiniz yoksa elektrikli bisikletinizle karayoluna çıkamazsınız. Elektrik bisiklet sahibi sürücüler bu araçları kullanabilmek için sürücü belgesi almalıdırlar, aksi halde ceza alabilirler.

CITY COCO PLAKA GEREKİYOR MU?

Oldukça sağlam bir iskelet yapısına sağlam City Coco elektrikli bisikletler şehir içi yollarda ya da arazilerde rahatlıkla kullanılabilirler. Ön ve arka hidrolik frenlerin yanı sıra kalın tekerlekleri olan City Coco elektrikli bisikletler son derece güvenlidir. Güçlü farları ve yan refektörleri sayesinde trafikte kolayca fark edilebilir.

40 km sürüş yapma imkanı sunan City Coco’ların ortalama 30 – 35 km menzili vardır. 5 – 8 saatte şarj olabilen City Coco elektrikli bisikletleri trafikte güvenle kullanabilmek için ruhsat ve plaka çıkarmanız gerekir.

ELEKTRİKLİ SCOOTER PLAKA GEREKİR Mİ?

Plaka gerektirmeyen araçlar, hızı saatte 45 kilometreye çıkamayan ve 250 watt motor gücünden düşük araçlardır. Eğer elektrikli scooterınızın hızı saatte 45 kilometreye çıkıyorsa ve motor gücü 250 wattan fazlaysa plaka çıkarmak zorundasınız. Siz aracı hiçbir zaman 45 km hızda kullanmıyor olabilirsiniz ama aracın kapasitesi buna müsaitse elektrikli scooter’ı plakasız kullanamazsınız.

ELEKTRİKLİ SCOOTER EHLİYET GEREKİR Mİ 2022?

Yukarıda ruhsat ve ehliyet gerektirmeyen araçları tanımladık. Aynı şartlar ehliyet ve ruhsat için de geçerlidir. Aracın hızı saatte 45 kilometreyi aşıyorsa ve motor gücü 250 wattan fazlaysa bu aracı trafiğe çıkarmak için ehliyet gereklidir.

Aynı durum üç tekerlekli elektrikli bisiklet plaka için de söz konusudur. Burada teker sayısına değil hıza ve motor gücüne bakılmaktadır. Elektrikli bisiklet tescil zorunluluğu konusunda emin olmak için aracın özelliklerine bakarak fikir edinebilirsiniz.