HGS etiketiniz ya da kartınız olmadan Hızlı Geçiş Sistemi gişelerinden geçiş yapmaya kalkarsanız, HGS gişeleri yerine OGS gişelerinden geçiş yaparsanız ya da HGS etiketiniz olup da içinde yeterli bakiye yoksa geçişlerinizde ceza alırsınız. Bu cezaları öğrenmek için kullanabileceğiniz 5 farklı yol vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

HGS CEZA SORGULAMA E-DEVLET 2020

E-Devlet Hgs Ceza Sorgulama

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı yollar, Avrasya Tüneli, Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nda aldığınız cezaları e-Devlet sistemini kullanarak öğrenmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Kurumlar sekmesini açın.
 • P harfine tıklayın.
 • Ardından PTT Genel Müdürlüğü yazan yere gelin.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve “PTT HGS Ceza Bilgileri Sorgulama” bağlantısına ya da “PTT İnternet Bankacılığı Hesabından HGS Ceza Bilgilerinin Sorgulanması” bağlantısına tıklayın.
 • Kimlik doğrulama yöntemlerinden birini kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra plakanıza yazılan HGS cezalarının tarihlerini, hangi gişelerde ceza aldığınızı ve cezanın miktarı gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Aynı sayfalara e-Devlet ana sayfasındaki arama kutucuğuna “HGS ceza” yazarak da ulaşabilirsiniz. Sorgulama sonucunda alacağınız sonuçlar son bir yıl içinde yaptığınız cezalı geçişleri kapsar. 1 yıl içinde hiç HGS ihlali yapmamışsanız arama sonunda “Araç plakasına yazılan ceza kaydı bulunamadı” şeklinde bir uyarı görebilirsiniz.

HGS CEZA SORGULAMA PTT

HGS CEZA SORGULAMA PTT

PTT ile Hızlı Geçiş Sistemi etiketinize yazılan cezayı öğrenmek için;

 • İlk olarak hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine tıklayın.
 • Cezalı geçişleriniz için Müşteri Hizmetleri sekmesinin yanındaki bağlantıya tıklayın.
 • Açılan sayfadaki forma araç plakanızı boşluk bırakmadan yazın.
 • “Ben robot değilim” kısmına işaret koyun.
 • Sorgulama yapmak istediğiniz otoyolu seçin.

Bu işlemler sonrasında arama yaptığınız otoyolda HGS cezası almadıysanız “Kayıt bulunamadı” bildirimi alırsınız. Bakiye azlığı nedeniyle ceza aldıysanız cezanın tutarı, tarihi ve erken ödemeniz halindeki indirimli miktarını görebilirsiniz.

HGS CEZA SORGULAMA 2020 KGM 

KGM HGS CEZA SORGULAMA

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesine girerek araba HGS ceza sorgulama yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekir;

 • Öncelikle webihlaltakip.kgm.gov.tr adresine tıklayın. Bu site Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı KGM tarafından açılmıştır.
 • Siteye girdikten sonra açılan forma plakanızı yazın.
 • Sayılardan oluşan 5 haneli güvenlik kodunu girin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.

Aramanız sonunda tüm otoyollar listelenir. Bu otoyollardan hangisinde ceza aldığınız o otoyola ait alanda görüntülenir. Eğer hiçbir ceza almadıysanız “Kayıt Yok” şeklinde görünür.

HGS CEZA SORGULAMA TELEFON

Plakadan HGS ceza sorgulamanın bir diğer yolu da telefonla aramaktır. İnterneti kullanmak istemeyen sürücüler HGS ceza sorgulamalarını telefon ile yapabilirler. Bunun için arayabileceğiniz iletişim numaraları şunlardır;

 • PTT HGS müşteri hizmetleri numarası: 444 17 88
 • Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) çağrı merkezi telefonu: 0 850 460 60 60
 • Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.: 0 850 222 80 20
 • Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. (Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu): 0 850 399 35 05
 • Avrupa Otoyolu Yatırım ve İşletme A.Ş.: 0 850 259 00 61
 • KMO Anadolu Otoyol İşletmesi A.Ş.: 0 850 259 00 61
 • İKA İzmir Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. (Kuzey Ege Otoyolu İşletmesi): 0 850 577 35 35

HGS CEZA SORGULAMA BANKALAR

HGS ceza bilgisi sorgulamak için kullanabileceğiniz son yöntem bankalardır. Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank, Türkiye Finans, Albaraka Türk, Akbank, Türk Ekonomi Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk, Vakıfbank, Denizbank ve Yapı Kredi Bankası’nın internet bankacılıklarını kullanabilir, müşteri hizmetlerini arayabilir ya da şubeye gidebilirsiniz.

 İnternet bankacılıklarını kullanırken şifreniz ve kimlik numaranız gereklidir. Müşteri hizmetlerini aradığınızda ise kimlik doğrulaması için sizden kimlik numaranız istenir. Ardından plakanızı verdiğinizde almış olduğunuz cezalarla ilgili bilgiye kısa sürede ulaşabilirsiniz.

İSİMDEN HGS CEZASI ÖĞRENME

İsimden Hızlı Geçiş Sistemi etiketine yazılan cezayı öğrenmeniz mümkün değildir. Sorgulama yapabilmek için mutlaka plaka bilgisine ihtiyaç duyulur. Bunun sebebi cezaların isme değil plakaya yazılmasıdır. Otoyol ve köprülerde bulunan okuma sistemleri plakayı algılar ve herhangi bir ihlal durumunda plakayı kaydederek işlem yapmaktadır.

HGS CEZA SORGULAMA AVRASYA

Avrasya Tüneli’ndeki Hızlı Geçiş gişesinden geçerken yeterli bakiyeniz olmadığını düşünüyorsanız plakanıza ceza yazılıp yazılmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için yukarıda saydığımız yöntemlerin herhangi birini kullanabilirsiniz. Sürücülerin en sık kullandığı yöntem e-Devlet kapısı ve PTT’dir. Bu kanallar sonuçları çok hızlı verdikleri için sürücüler almış oldukları cezaları öğrenip erken ödeme indiriminden faydalanabilirler.

Sonuç olarak e-Devlet kapısı, PTT, telefon, KGM ya da bankalar yoluyla yaptığınız sorgulamalarda HGS tanımlanmış plakanıza yazılan cezaları, bu cezaların düzenlendiği illeri ve ilçeleri, cezanın gününü, saatini, hangi gişede cezanın kesildiğini ve ne kadar ödeme yapmanız gerektiği gibi bilgileri detaylı olarak görebilirsiniz.