Hızlı Geçiş Sistemi kullanıcılarının bakiyelerine ve davranışlarına göre beyaz liste, gri liste ve kara liste gibi sınıflandırmalar oluşturulmuştur. Her listenin özellikleri farklı olup, kimilerinde kart iptal edilmekte kimilerinde ise karta sınırlamalar getirilmektedir.

HGS Gri Liste

HGS GRİ LİSTE NE ANLAMA GELİR?

HGS bakiyesinin 45 TL’nin altına inmesi halinde araç sahiplerinin telefonlarına uyarı niteliğinde bildirimler gönderilir. Telefonuna bildirim gönderilen sürücüler 30 TL ve altında geçiş yapma hakkına sahiptir. Bunun anlamı; eksi bakiyeye düşmemiş HGS abonelerinin geçiş ücreti 30 TL ve altı olan yerlerden geçebilecekleridir. Kartınızda 45 TL var ve geçiş ücreti 30 TL olan bir yoldan geçtiğinizde hesabınızda 15 TL kalacağı için yükleme yapmamanız halinde bir sonraki geçişiniz kaçak geçiş olarak kabul edilebilir ve ceza alabilirsiniz.

HGS GRİ LİSTEYE GİRENLERİN ABONELİKLERİ İPTAL EDİLİR Mİ?

Gri listeye alınan HGS kullanıcılarının abonelikleri ve kartları iptal edilmez. Abonelik ve kart iptali ancak kara listedeki kullanıcılar için geçerlidir. Gri listedeki kullanıcılar kartlarını kullanmaya devam edebilirler ancak geçiş ücreti 30 TL’nin üzerinde olan köprülerden ve otoyollardan geçiş yapamazlar.

ilgili makale: hgs iptal etme nasıl yapılır?

HGS KARA LİSTE NEDİR?

HGS etiketinin bakiyesi 30 TL’nin altına düşerse sürücüler kara listeye alınır ve HGS etiketi kullanıma kapatılır. Hesabı kapanan ve kara listeye alınan sürücüler paralı yollardan ya da köprülerden geçiş yaparsa “kaçak geçiş” yapmış sayılırlar. Araç sahipleri yasal süre olan 7 iş günü içinde hesaplarına yükleme yapar ve bakiyelerini 30 TL’nin üzerine çıkartırlarsa ceza almazlar. Ancak yasal süre içinde sürücüler yükleme yapmazsa ve bu sürede paralı yollardan geçmeye kalkarlarsa geçiş bedelinin on katı kadar ceza ödemek zorunda kalırlar.

Plaka Çeşitleri, Renkleri ve Anlamları

HGS BEYAZ LİSTE NEDİR?

Hızlı Geçiş Sistemi etiketinin bakiyesi azaldığında, sistem otomatik olarak kullanıcılara uyarı niteliğinde bildirimler gönderir. Eğer araç sahibinin hesabında düzenli olarak bakiye az olduğunda sürücüler beyaz listeye alınırlar. Beyaz listeye giren kullanıcıların her an kara listeye girme riskleri ve hesaplarının kapatılma riski vardır.

Hızlı Geçiş Sistemi kartınızda yeterli bakiye olmadığı zaman geçiş yaptığınızda HGS cezası alırsınız. İlk aşamada geçiş ücreti kadar ceza ödersiniz ve 15 günlük süre içinde bu bedeli ödemek zorundasınız. Bu süreç içinde ödeme yapmazsanız bir ceza daha ödemeniz gerekir. Bu ceza ilk cezanın on katı kadar olur. Ceza almanıza rağmen düzenli olarak geçiş ihlali yapmaya devam ederseniz beyaz listeye alınırsınız.

HGS KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKILIR?

Kara listeden çıkılması için araç sahiplerinin hesaplarına yükleme yapmaları gerekir. Hızlı Geçiş Sistemi etiketindeki bakiyenin 30 TL’nin üstüne çıkması halinde ve düzenli olarak bakiyenin yeterli olması halinde sürücüler kara listeden çıkarılırlar. Eğer aracınızla şehir dışına çok sık çıkmıyorsanız ve HGS etiketini çok fazla kullanmıyorsanız kara listede olmanız çok da önemli değildir. Yalnızca şehirlerarası yolculuk yapacağınız zaman hesabınıza para yüklemeniz yeterlidir.

Önerilen içerik: Hgs çıkarma nasıl nereden yapılıyor?

Sonuç olarak sık sık şehir dışına çıkıyor ve ücretli yollardan geçiş yapıyorsanız, HGS bakiyenizi düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Bakiyenizin 45 TL’nin altına inmesi halinde gri listeye girersiniz ve kısıtlı şekilde yolculuk edersiniz. Telefonunuza gelen uyarı mesajlarına dikkat etmez ve paralı yollardan yetersiz bakiye ile geçmeye kalkarsanız ceza alabilirsiniz. Bu durumlarla karşılaşmamak ve gri, beyaz ya da kara listeye girmemek için hesabınıza düzenli olarak yükleme yapmanız gerekir.