HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)’nin hayata geçirilmesi ile ücretli otoyollarda ve boğaz köprülerinde sürücülerin durmasına gerek kalmadan gişelerden geçmesine olanak sağladı.

Gişelerde meydana gelen trafik yoğunluğunu ve karmaşayı ortadan kaldıran sistem, bugün milyonlarca sürücü tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Ancak aracını satan veya yeni bir araç satın alan sürücülerin aklında HGS iptalinin nasıl yapılacağı ile ilgili sorular oluşmaktadır. Bu yazımızda HGS iptali nasıl yapılır detaylı olarak açıklıyoruz.

HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

HGS İptal etme

Aracınızı sattığınızda hali hazırda bulunan HGS etiketinizi iptal ettirmeniz ve etiketi aracınızdan sökmeniz cezai işlemle karşı karşıya kalmamak için oldukça önemlidir. Aksi takdirde satış yaptığınız kişinin sizin HGS etiketiniz ile kaçak geçiş yapması durumunda cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer HGS etiketinizi iptal ettirmek istemiyorsanız bunun yerine yeni satın almış olduğunuz aracın plakasını da tanımlayabilirsiniz. Her iki durumda da olası sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Peki HGS nasıl iptal edilir?

PTT HGS İPTALİ

HGS etiketinizi bir PTT şubesinden aldıysanız bu işlem için yapmanız gereken en yakın PTT şubesine giderek PTT HGS iptal formu doldurmanızdır.

HGS etiket kart iptal talep formu içindeki sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız üzerine şubede bulunan gişe memuruna teslim ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yardımcı içerik: Hgs kalan bakiyemi nasıl öğrenirim?

HGS iptali için ne gerekli?

HGS iptal etmek için gerekenler ve form doldurma esnasında dikkat etmeniz gereken faktörler ise şunlardır;

  • PTT Şubesine başvururken yanınızda HGS iptali için gerekli evraklar arasında yer alan kimlik kartınızın ya da sürücü belgenizin bulunmasına mutlaka dikkat edin. Aynı zamanda ruhsatınızın da yanınızda olduğundan emin olun.
  • Size verilen formda HGS numaranızı ve kayıtlı araç plakanızı yazmayı unutmayın.
  • HGS etiketinizi iptal etmeden önce ilerleyen süreçte cezai yaptırımlar ile karşılaşmamak için kaçak geçişlerin cezasını ödemeyi ihmal etmeyin.
  • Eğer yeni bir araç satın aldıysanız bakiyenizin size teslim edilmesini 30 gün beklememek için bu durumu formda belirterek bakiyenizin yeni plakanıza aktarılmasını talep edin.

HGS etiketi tek bir plakaya tanımlanarak kullanılmaktadır, bu nedenle etiketinizi farklı plakaya sahip bir araçta kullanmanız mümkün değildir. Ancak plaka güncelleme işlemi ile mevcut etiketinizi yeni aracınızda kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun için yine PTT Şubelerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

PTT’ye gitmeden HGS iptali yapılamaz. HGS iptali PTT için mutlaka size en yakın PTT şubesine gitmelisiniz. Bunun için herhangi bir şubeye gidebilirsiniz.

BANKADAN ALINAN HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

Bankadan alınan HGS’ler için iki çeşit iptal yöntemi bulunmaktadır. HGS iptal ettirme işlemini hızlı bir şekilde yapmak için müşteri hizmetlerini arayabileceğiniz gibi en yakın şubeye giderek yine bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.

HGS iptalinde kalan bakiye 10 gün içerisinde banka hesabınıza aktarılacaktır.

HGS iptali için telefon numarası her banka için farklıdır ve bu numara bankaların müşteri hizmetleri hattıdır.

AKBANK HGS NASIL İPTAL EDİLİR?

Akbank’tan HGS alan sürücülerin Akbank HGS iptal işlemi için bankanın 444 2 525 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

Eğer bakiye yüklemeleriniz için ya da cezalar için otomatik ödeme talimatı verdiyseniz Akbank HGS otomatik ödeme iptali için müşteri hizmetlerini aramanız gerekir. Akbank HGS kapatma ile tüm ödemeleriniz kontrolünüz altında gerçekleşir.

DENİZBANK HGS İPTALİ NASIL OLUR?

Deniz Bank’tan HGS alan sürücülerin Denizbank HGS iptal etme işlemleri için bankanın 0850 222 0800 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

ING BANK HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

ING Bank’tan HGS alan sürücüler HGS iptal etme telefon numarası olarak kullanılabilecek 0850 222 0 600 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirler ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

QNB FİNANSBANK HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

HGS etiketini QNB Finansbank’tan alan sürücülerin HGS iptal işlemleri için bankanın 0850 222 0 900 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

GARANTİ BBVA BANKASI HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

Garanti Bankası müşterileri HGS iptal etmek istiyorum sorunu için bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirler. Garanti BBVA’dan HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 444 0 333 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

HALK BANK HGS NASIL İPTAL EDİLİR?

Halk Bank’tan HGS alan sürücülerin Halkbank HGS iptali için bankanın 0850 222 0400 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

TÜRKİYE İŞ BANKASI HGS NASIL İPTAL EDİLİR?

Türkiye İş Bankası’ndan HGS alan sürücülerin İş Bankası HGS iptali için bankanın 0850 724 0724 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

İş Bankası HGS iptal için internet bankacılığı da kullanılabilir. Bunun için internet şubesini açmalı ve bireysel hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Ödemeler sekmesine geldikten sonra İş Bankası HGS kapatma için “HGS / OGS – HGS İptal” adımını izlemeniz yeterli olacaktır.

İş Bankası HGS iptalinde para iadesi 30 gün içinde yapılmaktadır. Etiketteki ya da kartınızdaki bakiye vadesiz hesabınıza ya da kredi kartı hesabınıza aktarılır.

İş Cep’ten HGS iptali yapılamamaktadır. İş Cep uygulamasını kullanarak bakiye görüntüleyebilir, yükleme yapabilir ya da geçişlerinizi sorgulayabilirsiniz. Ancak HGS iptali İş Bankası için bu uygulamayı kullanamazsınız.

VAKIFBANK HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

Vakıf Bank’tan HGS alan sürücülerin Vakıfbank HGS iptal işlemleri için bankanın 0850 222 0724 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

Vakıfbank HGS otomatik ödeme talimatı için bankanın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Eğer ödemelerinizi kredi kartınızla yapıyorsanız HGS kredi kartı iptali için de müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

YAPI KREDİ HGS İPTAL ETME NASIL YAPILIR?

Yapı Kredi’den HGS alan sürücülerin HGS iptali YKB için bankanın 0850 222 0444 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

KUVEYT TÜRK HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

Kuveyt Türk’ten HGS alan sürücülerin HGS iptal işlemi için bankanın 444 0 123 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

ZİRAAT BANKASI HGS İPTAL

Ziraat Bankası’ndan HGS iptali için 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 numaralı telefonlar aranabilir. Bankadan HGS iptali işleminden sonraki karttaki bakiye 30 gün iade edilir.

İNTERNETTEN HGS İPTALİ

İnternetten HGS iptal etmenin bir yolu yoktur. HGS iptali online olarak yapılamaz. Resmi kurumların HGS kart iptali konusunda böyle bir hizmeti bulunmamaktadır. PTT’nin resmi sitesinden ya da e-Devlet HGS iptali yapılamaz.

HGS NEREDEN İPTAL EDİLİR?

HGS iptali PTT şubelerinden, banka şubelerinden ya da etiketin alındığı anlaşmalı yerlerden yapılabilir.  HGS online iptal edilemez. Bu konuyla ilgili işlem yapıldığını söyleyen sitelere itibar etmeyiniz.

ARABAYI SATINCA HGS İPTAL OLUR MU?

Aracı sattım HGS iptali olmaz. HGS plakaya tanımlandığı için aracın satılması halinde plaka değişikliği yapılarak aynı etiket kullanılabilir. Eğer etikette bakiye varsa aracı satan kişi bu bakiyenin hesabına aktarılmasını talep edebilir.

Araç satıldığında HGS iptali vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Aksi halde aracın yeni sahibi etikete yükleme yapmadan paralı köprü ve otoyollardan geçiş yaptığında ceza alır. Bu cezayı iptal ettirilmeyen HGS etiketinin sahibi ödemelidir.

HGS CEZALARI İPTAL OLDU MU 2024?

Böyle bir haber gündeme geldi ama cezaların iptaline dair resmi kurumlardan bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Bu nedenle eğer geçmiş dönemlere ait cezanız varsa vakit kaybetmeden ödemenizi tavsiye ederiz.