Hızlı geçiş sistemi uygulaması ile birlikte görevli kurumlar ve araç sahipleri de derin bir nefes aldı. Uzun ödeme kuyrukları tarihe karıştı ve teknolojinin de desteği sayesinde otoyol ve köprü geçişleri artık çok daha rahat bir hale geldi.

Bu yazıda neler var?

Peki bu geçişlerde sorun yaşamamak adına HGS kartlarımızı nereden satın alabiliriz? PTT, karayolu giriş çıkışlarındaki gişeler ve anlaşmalı bankalar bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

hgs nasıl alınır 2024

HGS Nasıl Alınır? 2024

Yukarıda da belirttiğimiz gibi HGS etiketine sahip olabilmek için tercih edeceğiniz 3 farklı alternatif var. Kimlik fotokopisi ve araç ruhsatınızın yanınızda yer alması yeterli olacaktır.

Bu iki belge ile birlikte size en yakın PTT şubesine ya da anlaşmalı bankalara ziyarette bulunabilir, dilerseniz de kara yolları giriş çıkışlarındaki satış noktalarından HGS kartlarınızı temin edebilirsiniz. 

35 TL ücret karşılığında sizler de etiket sahibi olacaksınız ve bakiyelerinizi yükledikten sonra kullanıma başlayacaksınız.

HGS Nereden Alınır 2024?

PTT Şubeleri: Size en yakın PTT şubesini araç ruhsatı ve kimlik fotokopisi ile ziyaret ederek HGS etiketi satın almak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Sistem üzerinden gerekli işlemler yapıldıktan dakikalar sonra HGS etiketi temin ediliyor ve araç sahibine teslim ediliyor.

Anlaşmalı Bankalar: Kimlik kartınız ile anlaşmaları bankaları ziyaret ederek talebinizi dile getirmeniz yeterli olacaktır. Birçok bankanın müşterilerine ücretsiz hgs fırsatı sunduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Satış Noktaları: Karayolu giriş ve çıkışlarında yer alan HGS satış noktalarını seyahatleriniz öncesi ziyaret edebilirsiniz. Ruhsat ve kimlik ile birlikte etiket talebinizi yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Dakikalar içerisinde HGS etiketi temin edilecek ve araç sahibine sunulacaktır.

İş Bankasından HGS Nasıl Alınır?

Anlaşmalı bankalardan bir tanesi olan İş Bankası da HGS hizmeti sunmaya devam ediyor. Size en yakın İş Bankası şubesine kimlik ve araç ruhsatı ile gitmeniz yeterli olacaktır. Araç sınıfına göre etiket temin edebilir ve kısa sürede işlemi sonuçlandırabilirsiniz.

1. Sınıf HGS etiketi için ise şubeye gitmenize gerek yoktur çünkü internet bankacılığını kullanarak da etiket talebinizi kısa sürede dile getirebiliyor ve temin edebiliyorsunuz. Ziyaret etmeniz gereken ilgili sayfa ise "İş Bankası HGS’’ olarak karşınıza çıkıyor.

Garanti Bankasından HGS Etiketi Nasıl Alınır?

Garanti Bankası internet bankacılığını kullanarak HGS başvurularınızı saniyeler içerisinde yapabilirsiniz. İnternet şubesine giriş yaptığınızda ziyaret etmeniz gereken kategori ise "HGS/OGS" kategorisi olmalıdır.

Bir diğer başvuru modeli ise telefon bankacılığıdır. 444 0 333 Alo Garanti üzerinden HGS başvurularınızı sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz. Son olarak tercih edeceğiniz alternatif ise size en yakın şubeyi ziyaret etmek olacaktır.

Akbank’tan HGS Etiketi Nasıl Alınır?

En yakın Akbank şubesi ve Akbank internet bankacılığı üzerinden HGS etiketi temin edilebiliyor. Online olarak başvuru yaptığınız takdirde etiketiniz şubeye gitmenize gerek kalmadan kurye tarafından evlerinize kadar getiriliyor. Bunun için "Akbank HGS Alma" adresini ziyaret edebilirsiniz.

HGS Sistemine Nasıl Üye Olunuyor?

HGS bakiyelerinizi takip edebilmek ve sorgulama işlemini online dünya üzerinden yapabilmek için PTT tarafından hazırlanmış olan sisteme sizler de dahil olabilirsiniz.

Bunun için öncelikli olarak üye olmanız gerekiyor ve dilerseniz e-Devlet şifreniz ile giriş yapabileceğiniz bir sistem olduğunu belirtmek gerekiyor. "HGS Üye Ol" adresini ziyaret ederek ‘’Üye ol’’ butonuna tıklamanız ve ilgili formu doldurarak onay vermeniz yeterli olacaktır.

HGS SINIFLARI NELERDİR?

HGS satın alma işlemlerinde sistem sizlere rastgele bir etiket sunumu yapmıyor. Sahip olduğunuz araç sınıfına göre bir etiket almalısınız ve bu alım öncesinde aracınızın hangi sınıfa ait olduğunu da bilmeniz gerekiyor.

Bu bilgiyi güncel olarak "HGS Sınıf Sorgulama" adresinden sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz.

HANGİ ARAÇLAR HANGİ SINIFA GİREBİLİR?

HGS sınıf sorgulama bağlantısını kullanarak hangi araçların hangi sınıfta yer aldığını ve hangi sınıf üzerinden etiket sahibi olacağını sizler de ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. HGS sisteminde araç sınıfına göre etiket belirleme işlemi yapılır ve araç sahiplerinin bu konuda bilgilendirilmesinde fayda vardır.

 > HGS Yükleme

HGS Otomatik Ödeme Nasıl Yapılır?

HGS uygulamasında, kartlarınızda ya da etiketlerinizde bakiye olmadığı takdirde geçiş esnasında plaklarınıza ceza alırsınız ve bunu önlemek için otomatik ödeme talimatı vermeniz sizlerin lehine olacaktır.

Anlaşmalı bankalar üzerinden sizler de otomatik ödeme talimatı verebilir ve bakiyelerinizi takip etmek durumunda kalmazsınız. Yapmanız gereken işlem öncesinde anlaşmalı bankaları sizinle paylaşmak istiyoruz:

 • Halk Bankası
 • Türkiye Finans
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • İş Bankası
 • Albaraka Türk
 • Garanti Bankası
 • TEB
 • Kuveyt Türk
 • Denizbank
 • Yapı Kredi
 • Vakıfbank

Bu bankalara ait kredi kartını kullanıyorsanız eğer sizler en yakın şube aracılığı ile ya da online bankacılık üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Dilerseniz telefon bankacılığını kullanarak otomatik ödeme talimatı verebiliyorsunuz.

PTT bonus kredi kartı sahipleri yine otomatik ödeme talimatı verebilir ve bu hizmetten faydalanabilir.

Bu sayede bakiyeniz bittiğinde tekrar yükleme yapmak için zaman kaybı yaşamazsınız. Bakiyeleriniz otomatik olarak faturalandırılır ve kontrol etmek durumunda kalmazsıız.

HGS NASIL YAPIŞTIRILIR?

Hgs Yapıştırma

HGS etiketinizi temin ettiniz, peki ya bu etiketi araçlarınıza nasıl yapıştıracaksınız? Bilmeniz gerekiyor ki doğru bir şekilde yapıştırmadığınızda geçişlerde etiketin algılanması sorun olabiliyor ve bu da araç sahibine ceza olarak yansıyor.

Dilerseniz doğru uygulamanın nasıl gerçekleştirileceğini ve bu etiketi araç camlarına nasıl yapıştıracağınızı adım adım inceleyelim ve sizleri de bilgilendirmeye çalışalım:

 • HGS etiketini, aracınızın üst dikiz (araç içi) aynasının hemen arkasına ve cama olmak kaydıyla yapıştırmanız gerekiyor. Bunun öncesinde yapıştıracağınız bölgeyi iç kısımdan silip kurulamanızda fayda vardır.
 • Etiketi katlamayın ya da buruşturma gibi bir hataya düşmeyin. Bu tür eylemler etikete zarar verecek ve geçiş esnasında sistem tarafından algılanmasına engel olacaktır.
 • Yüzey temizlendikten sonra bir defada ve yeri değiştirilmeden yapıştırılması uygun olacaktır.
 • Logolu kısım araç içine dönük olmalıdır.

Tüm araçları kapsayan detaylı bilgi için Hgs Etiket Montaj Kılavuzuna göz atınız.

Ptt hgs etiket ücreti 2024 ne kadar?

PTT tarafından satışı yapılan HGS etiketlerinin an itibarıyla ücreti 35 Türk Lirası olarak karşınıza çıkıyor. Kart şeklinde satın almak isterseniz eğer ödemeniz gereken tutar 55 lira olacaktır.

Araç sahiplerinin kart ya da etiket alımı esnasında bakiye yüklemeleri de gerekir. Rakamlar değişiklik gösterebilir ya da güncellenebilir. Bu yüzden güncel bilgiye erişim için "Ptt HGS’’ adresine göz atabilirsiniz.

Bankaların HGS etiket ve kart ücretleri şu şekildedir;

Ptt hgs etiket ücreti 2024

HGS İlk Bakiye (Asgari Yükleme) Ne Kadar Olmalı?

HGS etiketlerinize yükleyeceğiniz ilk tutar, araç sınıfına bağlı olarak değişiklik gösterir.

1. Sınıf araçlar için bu tutarın en az 50 TL olduğunu belirtmek gerekiyor. 2. Sınıf araçlar için ise bu tutar 60 TL olarak belirlenmiştir. 3. Sınıf araçlar 70 TL, 4. Sınıf araçlar 90 TL, son olarak 5. Sınıf araçlar için ise 120 TL. Kartlarınızı temin ettiğinizde ilk dolum için karşınıza çıkacak rakamlar bu şekildedir.

Dilerseniz daha fazla yükleme de yapabilirsiniz.

HGS Ön Yüklemeli Kart veya Etiket Ne Demek?

Radyo frekans sistemi ile çalışan ve otoyol-köprü giriş çıkışlarındaki eziyeti sonlandırmak, kuyruk çilesine son vermek adına ortaya konulan sistemler bütününe "HGS’’ adı verilir.

Bu sistemden faydalanmak isteyen araç sahiplerine temin edilen ürünlere ise HGS kartı ya da HGS etiketi adı verilir.

Köprü ya da gişe ücretinin %20'lik kısmını otomatik olarak alan bir sistemdir. Bu sayede araç sahipleri indirimli olarak hizmet alabilirler.

Bunun yanı sıra gişelerde ödeme yapmak için sıra beklemek ve vakit kaybetmek durumunda kalınmaz.

Araç camına yapıştırılabilen özel bir karttır ve sunduğu çok sayıda fırsat ile birlikte araç sahiplerine derin bir nefes aldırmaktadır.

Ön ödemeli kart tanımını yapmak gerekir: "Hizmet almadan önce yükleme yapma eylemi’’ ön ödemeli olarak karşılık buluyor. Kartınıza yükleme yaptıktan sonra bu bakiye üzerinden hizmet alırsınız.

HGS Kartı Ya da Etiketi Başka Araçta Kullanılabilir Mi?

HGS kartı ya da etiketi, araçlarınızın sınıfına göre temin edildiği için ödemenizi de buna göre yapacaksınız ve sistem de sizi bu detaya göre kayıt altına alacaktır.

Bu yüzden sahip olduğunuz etiket ya da kartı kendi aracınızdan farklı bir araçta kullanmanız mümkün değildir. Bunu denediğinizde kart ya da etiketinizin çalışmadığını fark edeceksiniz.

Araç Satılınca HGS Ne Oluyor?

Araç satış işlemlerinde aracın yeni sahibine HGS kartının teslim edilmesi gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi HGS kart ya da etiketleri aracın sınıfına göre oluşturulur. Bu yüzden farklı bir etiket alma durumu söz konusu olmaz.

Araç satışı sırasında HGS etiketi de devredilmelidir.

Eski Araçtaki HGS Yeni Araçta Kullanılabilir Mi?

Eski aracınızda kullandığınız HGS kart ya da etiketinizi farklı bir araçta kullanmanız söz konusu değildir. Araç sınıfına göre sunulan HGS kart ve etiketleri, farklı bir araçta aktif olmaz ve çalışmaz.

HGS Hesabımı İptal Etmesem ve Kullanmasam Ne Olur?

Ürünü kullanmadığınız ya da iptal ettirmediğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ön ödemeli kart sistemi, kullanılmadığında ya da uzun süre bekletildiğinde faiz işleten bir sistem değildir.

HGS OGS Aynı Şeritten Geçebilir Mi?

HGS ve OGS aynı şeritten ne yazık ki geçemez. Peki ya geçerse ne olur? Plakalarınıza geçiş ücretinin 11 katı tutarında bir ceza kesilir. Bu cezayı ödemek istemiyorsanız eğer HGS ve OGS sistemine dahil olmanız gerekir. Aksi takdirde ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Benzer: OGS Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

PTT’’den Alınan HGS’ye Bankalardan Yükleme Yapılabilir Mi?

Evet, HGS bakiyenizi PTT şubelerinden ya da mobil uygulamasından yükleyebileceğiniz gibi, anlaşmalı bankalardan da yükleyebilirsiniz.

Bankadan Alınan HGS Hesabına Ptt’den Bakiye Yükleme Yapılır Mı?

Bankalardan alınan HGS etiketlerine aynı banka ile bakiye yüklemesi yapılabili. Yani bankadan HGS aldıysanız PTT hgs bakiye yükleme seçeneklerini kullanamazsınız.