HGS Bakiye Sorgulama 2020

HGS etiketinizde bakiye olmaması durumunda otoyol ve köprülerden geçerken ceza alabilirsiniz. Cezalı geçiş yapmamak için bakiyenizi kontrol etmeli ve yeterli miktarda yükleme yapmalısınız. HGS bakiye sorgulamaları 4 farklı şekilde yapılmaktadır;

 • E-Devlet kapısından
 • Telefonla
 • PTT’nin müşteri hizmetlerinden ya da
 • Bankalar yoluyla yapılabilir.

HGS BAKİYE SORGULAMA E-DEVLET

HGS bakiyenizin ne kadar olduğunu e-Devlet sisteminden öğrenmek için yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • E-Devlet kapısının resmi internet sitesi olan turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Kurumlar sekmesine tıklayın.
 • P harfine gelin.
 • Ardından sayfayı aşağı kaydırarak PTT Genel Müdürlüğü sayfasına gelin.
 • “Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama” sekmesine gelin.
 • Sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra hesabınızda ne kadar para kaldığını görüntüleyebilirsiniz.

Aynı ekrana e-Devlet sisteminin ana sayfasındaki arama kutucuğuna “HGS bakiye” yazarak da ulaşabilirsiniz.  E-Devlet kapısından yalnızca kendinize ait etiketteki hesap bilgilerini öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden yaptığınız sorgulamaların hiçbirinde ücret ödemezsiniz. Verilen hizmet tamamen ücretsizdir.

HGS BAKİYE ÖĞRENME TELEFON

İnterneti kullanmak istemiyorsanız ya da akıllı bir cep telefonunuz henüz yoksa HGS Çağrı Merkezi’ni arayarak da Hızlı Geçiş Sistemi etiketinizde ne kadar para kaldığını öğrenebilirsiniz. HGS bakiye sorgulama telefonu ya da HGS bakiye sorgulama iletişim numarası olarak da kullanabileceğiniz hat 0 850 460 60 60’dır. Bu hattı haftanın istediğiniz günü, günün istediğiniz saatinde arayabilirsiniz.

HGS BAKİYE SORGULAMA PTT

HGS BAKİYE SORGULAMA PTT

Araba HGS bakiye sorgulamalarında en sık kullanılan yöntem PTT’nin web sayfasıdır. PTT ile Hızlı Geçiş Sistemi etiketinizde ne kadar bakiye kaldığını öğrenmek için sırayla şu adımları takip etmelisiniz;

 • PTT’nin resmi web sitesi olan hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine tıklayın.
 • Müşteri hizmetleri giriş bölümü kısmından e-posta adresinizi ve şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 • Açılan sayfada aracınıza ait tüm HGS bilgilerini görebilirsiniz.

Sorgulama sonucunda yalnızca kendinize ait olan veya T.C. kimlik numarasını sizinle paylaşan kişilerin etiketlerindeki bakiyeyi öğrenebilirsiniz.

BANKALARDAN HGS BAKİYE SORGULAMA

Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, İş Bankası ve diğer bankaların pek çoğunda bulunan mobil uygulamalar ya da internet bankacılıkları yoluyla HGS etiketinizde ne kadar bakiye olduğunu öğrenebilirsiniz. Bankadan alınan HGS bakiye sorgulamalarında internet bankacılığında ya da mobil bankacılıkta arama yaparken “HGS Bakiye Öğrenme” sekmesini kullanmanız yeterlidir.

Dilerseniz anlaşmalı olduğunuz bankaların müşteri hizmetlerini arayarak da HGS etiketinizdeki bakiyenin miktarını sorabilirsiniz. Bankalardan yaptığınız hiçbir aramada sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

HGS Bakiye Sorgulama Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’ndan Hızlı Geçiş Sistemi etiketinizdeki para miktarını öğrenmek için internet bankacılığından faydalanabilir ya da şubeye gidebilirsiniz. İnternet bankacılığına girdiğinizde hesap hareketlerinize bakmanız yeterlidir. Ziraat Bankası’nda tanımlı kredi kartınıza, kredili mevduat hesabınıza ya da vadesiz mevduat hesabınıza bağlı olarak otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

HGS Sorgula Halkbank

Halkbank müşterileri araç HGS bakiye sorgulamalarını internet bankacılığından kolayca yapabilirler. Bunun için internet şubesine giriş yapmalı ve Hızlı Geçiş Sistemi menüsünün altında bulunan “Detay Bilgileri” ekranına bakmaları yeterlidir.

HGS Sorgulama Akbank

Akbank Direkt İnternet’i kullanarak Hızlı Geçiş Sistemi etiketinizdeki bakiye durumunu öğrenebilirsiniz. Bunun için Akbank Direkt İnternet’e girdiğinizde Ödemeler menüsü içinden HGS İşlemlerine tıklamanız yeterlidir.

HGS Bakiye Albaraka

Albaraka’dan almış olduğunuz Hızlı Geçiş Sistemi etiketinizle ilgili her türlü sorunda 0 850 222 56 66 ya da 444 56 66 numaralarını arayabilir, bakiyenizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca albaraka.com.tr adresine girdiğinizde sırayla “Sizin İçin – Ödemeler ve Hizmetler – Diğer Hizmetler – HGS” yolunu izleyerek de bakiye durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendi aracınız değil de şirket aracı için HGS bakiye öğrenmek istiyorsanız aynı yolu takip ederek aramanızı tamamlayabilirsiniz.

Kiralık Araçlarda Hgs Sorgusu ve Ödemesi Nasıl Yapılır?

Rent a car firmaları bu konuda benzer bir uygulamaya sahip ve birçokları da bu uygulanmayı tercih ediyor… Kiralık araç teslim alma işlemi esnasında firma, araç kiralayan kişiden bir de kredi kartı talep ediyor. Tedirgin olmanıza gerek yok çünkü prosedür bu şekilde işliyor… Kart üzerinden belli bir tutar için bloke bedeli belirleniyor. Kiralık aracınız ile otoyol ya da köprülerden geçişlerinizde hgs ödemesi bu bloke tutarından çekiliyor. Aracınızı teslim etmek için firmaya geri döndüğünüzde firma sahibi ile birlikte ilgili sorgulama işlemini görüntüleyebilir ve ne kadar ödediğinize de göz atabilirsiniz.

Ogs ve HGS Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Otoyol ve köprü geçişlerini daha hızlı ve daha akıcı hale getirmek adına uygulanan sistemlerden bir tanesi OGS olarak karşımıza çıkıyor. Hali hazırda bazı noktalarda Ogs kullanımı mevcuttur. Araç içerisindeki elektronik cihaz ile birlikte otomatik ödeme yapmak mümkündür.
 • Anlaşmalı bankalar aracılığı ile Ogs başvurularınızı yapabiliyorsunuz. Yine anlaşmalı bankaların internet şubeleri de başvuru için hizmet veriyor. Peki bu bankalar hangileri? Garanti Bankası, Deniz Bank, Vakıf Bank.
 • Ogs sahibi olmak için ödeyeceğiniz tutar 40 lira ile 60 lira arasında değişiklik gösteriyor ve Hgs’ye nazaran daha pahalı olduğunu da söylemek mümkündür.
 • Ogs’nin en büyük dezavantajlarından bir tanesi, bakiyeniz olmadığı durumda geçiş yapamıyor olmanızdır.
 • Hgs, yeni dönemin en popüler uygulamalarından bir tanesidir ve sürücüler tarafından da beğeni ile karşılandı. Ogs’ye nazaran çok daha uygun ücretler karşımıza çıkıyor. Pul için 10 lira ödüyor, kart için ise 25 liralık bir ödeme yapıyorsunuz.
 • Ptt şubeleri ya da anlaşmalı bankalar aracılığı ile hgs kart sahibi olmak mümkündür.
 • Hgs’nin sunduğu en önemli avantajlardan bir tanesi, bakiyeniz olmasa bile geçiş yapabiliyor olmanızdır. Ödeyeceğiniz tutar ise ceza olarak plakalarınıza yansıyor. Sistem şu an sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ufak tefek aksaklıklar da çözümlendiği takdirde çok daha profesyonel bir çalışmaya dönüşeceği aşikar.

Sonuç olarak paralı otoyol ve köprü gişelerindeki geçişlerden durmaya gerek kalmadan ve ceza almadan geçiş yapabilmeniz için HGS etiketinizde yeterli bakiye olmalıdır. Kartınızda gişe ücretini karşılayacak kadar para olmaması halinde cezalı geçiş yapmak durumunda kalırsınız. Araç sahipleri cezalı ücret ödememek için düzenli olarak kartlarında ne kadar bakiye kaldığını kontrol etmelidirler. Yukarıda saydığımız yöntemleri kullanarak internetten ya da telefonla birkaç dakika içinde kartınızda ne kadar bakiye olduğunu öğrenebilir ve tatsız durumların önüne geçmiş olursunuz.