Sürücülerin İSPARK’a ait otoparklara park etmesi ve park ücretini ödememeleri halinde İspark’a ne kadar ödemeleri gerektiği, İspark’ın internet sitesi üzerinden öğrenilebilir.

İspark Borç Sorgulama ve Ödeme

İspark borç sorgulama linkine tıkladıktan sonra ilgili sayfadan borcunuzu sorgulayıp ödeme yapabilirsiniz. İlgili link: online.ispark.istanbul sitesine girilmesi ve araç plakası ile birlikte güvenlik kodunun girilmesi yeterlidir. Özellikle araç alım ya da satım işlemleri esnasında araca ait borçlar, aracın alış ya da satış sürecine olumsuz yönde etki etmektedir. Ödenmeyen borçlara zamanla faiz eklenmekte ve aracın masrafı artmaktadır.

İSPARK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

İspark borçları online olarak sorgulanabildiği gibi İspark görevlileri aracılığıyla da öğrenilebilir. İspark’ın internet sitesine girildikten sonra Online İşlemler seçilerek, “Borç Sorgulama ve Ödeme” ekranına ulaşılır. Buradan plaka ve güvenlik kodu bilgisi girilir ve sorgulanan plakaya yazılan tüm İspark borçları görüntülenebilir. İspark nerede ceza yedim diye düşünenler.

İspark Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

İspark borçları, İspark ödeme merkezlerine gidilerek, İspark alanlarındaki görevlilere El Terminali yoluyla ya da dijital ortamda online olarak yapılabilir.

  • 1.500 TL’ye kadar olan borçlar El Terminali yoluyla
  • 500 TL’ye kadar olan borçlar https://online.ispark.istanbul/ adresinden kredi kartı ile ödenebilir. Sayfada bulunan “Ödeme Noktaları” sekmesinde İban bilgileri ve diğer ödeme bilgileri görüntülenebilir.
  • !! park halindeki araca çarpma

İspark Ödeme Noktaları

  • Bostancı Muhasebe (Gülsuyu Metro Yer Altı Otoparkı)
  • Bayrampaşa Muhasebe (Bayrampaşa Sebze Meyve Hali)
  • Merter Muhasebe (Merter Katlı Otoparkı)
  • İstinye Marine Muhasebe (İstinye Marina)
  • Beşiktaş Muhasebe (Levent Eski İETT Garaji)

İspark Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Araç alımı ve satımı sırasında vergi ve trafik borcu gibi otopark borçları da plakaya yazılır. Otopark borçları ödenmediğinde, tüm borçlarla birlikte toplanarak aracın fiyatından düşülerek satış işlemi gerçekleştirilir. Kontrol edilmeyen İspark borçları zamanla birikerek yüksek miktarlara ulaşabilir ve satış sırasında sorun çıkarabilir.

İspark borcu araç satışına engel midir? Sıfır ya da ikinci el araç alırken noterde yapılan satış işlemlerinde, vergi ve trafik borçları için devir söz konusu değil.

İspark borçları ise sistemde görüntülenmediği için aracın otopark borçları sorgulanmadığı takdirde, plakaya yazılan İspark borçları alıcının üzerine kalabiliyor. Sürücüler bu tip durumlarla karşılaşmamak için alacakları aracın İspark borçlarını internetten sorgulamadırlar.

İspark borcu ödenmediği takdirde ilk olarak sürücüler yasal yollarla ihtar ediliyor. İhtardan sonra borcun yine ödenmemesi halinde icra takip süreci başlar. Bu sürede ödenmeyen borçlara gecikme faizi uygulanır. Geçmiş dönemlere ait ödenmemiş park borçları ruhsat sahibinden tahsil edilir.

İspark Borç İtiraz

İspark borçlarına itiraz etmek için ispark.istanbul/iletisim sitesinden iletişime geçilebilir ya da 08:00 – 17:00 saatleri içinde iletişim telefonu: 0 216 635 00 99 numaralı İspark Müşteri Hizmetleri aranabilir. İspark borç itiraz dilekçesinde ruhsat sahibinin adı, soyadı, kimlik numarası, araç plakası, borç tutarı ve itiraz nedeni bilgiler açık bir şekilde belirtilmelidir.

İspark Şikayet

Sürücüler, bilmeden İspark’a ait yerlere park edebilirler. Bu durumda İspark görevlisinin yazmış olduğu tutarı ödemekle yükümlüdürler. Fakat bazı durumlarda ödenmesi gereken tutara sürücüler itiraz edebilir. Bunun nedeni park edilen sürenin hesabıyla ya da gelen miktarın fazlalığı ile ilgili olabilir. Sürücüler İspark borçları ile ilgili şikayette bulunmak istediklerinde ispark.istanbul/gorus-oneri-ve-sikayetleriniz/ linkini tıkladıktan sonra  şikayet formunu doldurabilirler. 

İspark şikayet için Alo 153 Beyaz Masa da aranabilir. Bu hat haftanın 7 günü ve günün 24 saati açık olup, istenilen zamanlarda ulaşmak mümkündür.

İspark Ücretleri 2023

İspark otopark ücretleri konuma göre farklılık gösterebiliyor. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde park ücretleri daha fazla iken, park sorununun daha az olduğu bölgelerde ücretler daha düşük. Belli başlı yerlerin İspark saat ücretlerini aşağıda bulabilirsiniz: (Bilgiler güncellenmiş olup 2022 fiyatlarını göstermektedir.)

KADIKÖY İSPARK FİYATLARI

Kadıköy'de 66 adet İspark bulunmaktadır. Kadıköy'deki İspark'ların ortalama ücretleri şu şekildedir;

0-1 Saat 25 TL
1-2 Saat 29 TL
2-4 Saat 42 TL
4-8 Saat 47 TL
Tam Gün 60 TL

BEŞİKTAŞ İSPARK ÜCRETLERİ

Beşiktaş'ta 75 adet İspark bulunmaktadır. Beşiktaş'taki İspark'ların ortalama ücretleri şu şekildedir;

0-1 Saat 25 TL
1-2 Saat 29 TL
2-4 Saat 45 TL
4-8 Saat 50 TL
Tam Gün 65 TL

TAKSİM İSPARK ÜCRETLERİ

0-1 Saat 25 TL
1-2 Saat 47 TL
2-4 Saat 40 TL
4-8 Saat 45 TL
Tam Gün 62 TL

BEYOĞLU İSPARK FİYATLARI

Beyoğlu'nda 34 adet İspark otoparkı vardır. Bu otoparkların ortalama fiyatları şu şekildedir;

0-1 Saat 25 TL
1-2 Saat 29 TL
2-4 Saat 35 TL
4-8 Saat 48 TL
Tam Gün 65 TL

FLORYA İSPARK FİYATLARI

Florya Sosyal Tesisleri'nde İspark ücretleri şu şekildedir;

0-1 Saat 25 TL
1-2 Saat 35 TL
2-4 Saat 40 TL
4-8 Saat 45 TL
Tam Gün 65TL

BAYRAMPAŞA İSPARK FİYATLARI

Bayrampaşa'da 18 adet İspark otoparkı vardır. Bu otoparkların ortalama fiyatları şu şekildedir;

0-1 Saat 24 TL
1-2 Saat 35 TL
2-4 Saat 48 TL
4-8 Saat 52 TL
Tam Gün 65 TL

Motosikletler için bu ücretlerin yarısı ödenir.

Kaynak: ispark.istanbul/otoparklarimiz
Bilgiler tamamen resmi kaynaktan alınmıştır. Ayrıca kaynaktaki harita üzerinden diğer semtlerdeki ispark ücretlerini de güncel olarak takip edebilirsiniz.

ispark ücretleri haritalı

Sonuç olarak her bölgede ödenen İspark fiyatları farklıdır. Saatlik ücretin ödenmemesi halinde plakaya İspark borcu yazılır ve bunun ödenmesi zorunludur. Biriken İspark borçları araç alış ve satışlarında sorun çıkartacağından, İspark borç sorgulamalarının düzenli olarak yapılması son derece önemlidir.