M plakayı ticari olarak yolcu taşımacılığı yapan minibüsler kullanmaktadır. Bir ildeki ya da ilçedeki ticari araçların takibini kolaylaştırmak amacıyla yapılan sınıflandırma yöntemlerinden biri M plakalardır. M plakalı araçların ruhsatında hususi değil de ticari taşıma ruhsatı ibaresi varsa, ilçe belediyelerinde, yetkililerin belirttiği hususlara dikkat etmelidirler.

M Plaka

ilgili makale:

> Türkiye plaka kodları listesi

> Uluslar arası ülke plakaları

M PLAKA ARAÇLARI KİMLER KULLANABİLİR?

Şahsi olarak ya da binek araç olarak değil de ticari bir işletme olarak hatlı minibüs kullanacak olan kişilere belli şartlar sağlandıktan sonra M plaka verilir. Şahsi minibüs sahipleri ya da binek araç sahipleri M plaka alamaz. Bunun dışında yönetmelikte belirtilen ve belli koşullara tabi olan harfler dışında kalan harfleri alabilirler.

M PLAKA NASIL ALINIR?

Yönetmeliğe göre M plakalar İl Trafik Komisyonu ve UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kararı gereğince tahsisen verilir. M plakalara tescil edilecek araçlarla ilgili tüm kararlar yönetmelikte yer almaktadır.

M plakanın tahsisi, araç tescili, plakanın askıya alınması, çalışma ruhsatı çıkarma ve benzeri M plaka ile alakalı tüm işleri Ulaşım Dairesi Başkanlığı yürütür.

Sürücüler öncelikle araç uygunluk belgesi ve çalıştırma ruhsatı almalıdırlar. Daha sonra personel taşıma belgesi ve şoför tanıtım kartı gibi belgeler hazırlanır.

M plakalı araçlar Toplu Taşıma Aracı Uygunluk Belgesi ve Toplu Taşıma Aracı Çalıştırma Ruhsatı olmadan alınamaz ve minibüs çalıştırılamaz.

Araç uygunluk belgesi almak için sırayla şunlar yapılır;

 • Öncelikle Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na gidilir ve boş başvuru formu doldurulur.
 • Daha sonra M plaka almak için gereken belgeler hazırlanır. (Meslek Odası’na kayıtlı olunduğunu gösteren belge, ikametgah aslı, Esnaf Odası Sicil Belgesi, ruhsatın fotokopisi, kimlik fotokopisi ve sabıka kaydı)
 • Eğer birden fazla araç için başvuru yapılıyorsa, başvuru yapılan araç sayısı kadar belge hazırlanır.

Komisyon, verdiğiniz belgelerin kontrolünü yapacaktır. Başvuruya konu olan araçların istenen özelliklerde olup olmadığını tespit etmek için inceleme yapar. Komisyon tarafından çalışması uygun görülmeyen araçlar için çalışma izni verilmez. Eğer izin alınmadığı takdirde araç çalıştırılırsa yönetmeliğin öngördüğü cezai işlemler uygulanır.

Araç uygunluk belgesi onaylananlar bu belgeyi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’ndan alır ve Emniyet Trafik Şube Müdürlüğü’ne giderek ticari olarak tescil ettirir.

Personel Çalışma Belgesi alındıktan sonra her yıl vizelenmesi gerekir. 1 yıllık sürede 10 kez hakkında zabıt tanzim edilen sürücülerin Personel Çalışma Belgeleri vizelenmez ve 3 ay süreyle araç kullanmaları yasaklanır.

Fahri Trafik Müfettişi Nedir? Nasıl Olunur?

M PLAKA FİYATLARI 2022

M plakalı araç kullanmak isteyenler bulundukları illerdeki oto pazarlarına gidebilir ya da internet üzerinden plaka satışı yapan sitelere bakabilirler. İllere göre M plaka fiyatları değişiklik gösterebilir. Buna göre bazı illerdeki M plakaların fiyatları şu şekildedir;

 • Diyarbakır M plaka fiyatları: Kayapınar ilçesinde 3 trilyon 150 milyar ile 1 trilyon 650 milyar arasındadır.
 • İzmir M plaka fiyatları: En düşük fiyat Menderes ilçesinde 1 trilyondur. En yüksek tutar ise Buca’da 3 trilyon 100 milyara satılmaktadır.
 • Trabzon M plaka fiyatları: Ortahisar ilçesinde fiyatlar 1 trilyon 100 milyar ile 2,5 trilyon arasında değişmektedir.
 • Bursa M plaka fiyatları: Orhangazi’de 1 trilyon 160 milyara, Mustafa Kemal Paşa’da ise 3 trilyon 500 milyara satışa sunulmaktadır.
 • Denizli satılık M plaka fiyatları: Denizli Pamukkale’de tutarlar 1 trilyon ile 1 trilyon 400 milyar arasında değişmektedir.
 • Samsun M plaka fiyatları: Samsun’da fiyatlar 1 trilyona kadar çıkabiliyor.
 • Ordu M plaka fiyatları: Fatsa ilçesinde 850 milyara bulabileceğiniz plakalar Altınordu ilçesinde 1 trilyon 300 milyara kadar çıkabiliyor.
 • İstanbul M plaka fiyatları: İstanbul’da fiyatlar oldukça değişkendir. Şu an için en uygun M plaka Çatalca’da 1 trilyon 350 milyar kadardır. En pahalı M plaka ise Bağcılar’da 4 trilyon 750 milyar kadardır.

Görüldüğü gibi ticari M plaka fiyatları oldukça pahalıdır. Tutarlar ilden ile ve ilçeden ilçeye değişiklik gösterir.

M PLAKALI ARACI BAŞKASI KULLANABİLİR Mİ?

M plaka kişi üzerine kaydedilir. Bu yüzden plakanın bulunduğu araç kullanılırken herhangi bir kaza ve benzeri bir durum olması halinde hem o an aracı kullanan kişiye hem de araç sahibine ceza yazılır.

M PLAKA ARAÇ ŞEHİR DIŞINA ÇIKABİLİR Mİ?

Minibüsler kendi güzergahları dışında yalnızca kendi bölgelerine gidecek yolcuları alabilirler ya da yolcu indirebilirler. Bir başka hattın bulunduğu güzergah ortak kullanılmıyorsa o bölgeye gidemezler. Şehir dışı da bu kurala dahildir.