Motorun uzun süre güçlü ve yüksek performansta çalışabilmesi için motor yağı ve filtresi düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. Yağın ve filtrenin değişim süresi her aracın modeline göre değişiklik gösterir. Aracın ne kadar kullanıldığı da yağ değişim süresini etkiler.

Motor Yağı ve Filtresi Değişimi

Motor çalıştıkça motor yağı, özelliğini kaybederek koyulaşmaya başlar. Yağın koyulaşması sonucu motor aksamında aşınmalar oluşabilir. Yağın kullanım ömrü aracın yaptığı kilometreye göre hesaplanmaktadır.

YAĞ FİLTRESİ VE MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ KAÇ KİLOMETREDE YAPILMALIDIR?

Yağ filtresi ne zaman değişir? Her aracın kullanma kılavuzunda yazmakla birlikte "yağ filtresi kaç binde değişir?" sorusunun cevabı genellikle 10 km ile 15 km arasında değişmektedir. Motor yağının ve filtresinin değişimi metallerin birbirine sürtünüp aşınmasını önlemektedir. Böylece kış aylarında araç daha kolay çalışırken yaz aylarında ise yakıttan tasarruf sağlanır.

Yağ değişimi yapılırken aracın kullanma kılavuzunda önerilen yağ hangisi ise o alınmalıdır. İki tip yağ vardır, bunlar sentetik ve mineral yağlardır. Sentetik yağlar kullanıldığında araç daha iyi performans sağlar ve yakıt tasarrufu daha çok olur.

  •  İlgili makale: Hava Filtresi nedir? Ne zaman değiştirilir?

Eğer aracınızı kullanım kılavuzunda belirtilen şartlardan daha farklı kullanıyorsanız yağ değişim sürenizi daha kısa aralıklarla yapabilirsiniz.

Örnek verecek olursak;

  • Daha çok havalar soğuduğunda sık sık 10 kilometreden daha az kısa seyahatler yapıyorsanız,
  • Dur – kalkların yoğun olarak yaşandığı şehir içi trafiğinde aracınızı kullanıyorsanız,
  • Aracınızı kullandığınız yollar çok tozlu ve taşlıksa,
  • Devamlı uzun yolculuklara çıkıyorsanız,
  • Aracınız eski bir modelse yağ değişim sürelerinizi kısaltabilirsiniz.

ARAÇ YAĞ FİLTRESİ NE İŞE YARAR?

Motor Yağ Kontrolü

Yağ filtresi, motor yağlama sisteminin en önemli bileşenlerinden biri olup motor yağının temizlenmesinde önemli bir yer tutar. Motor yağı kirlendiğinde motor bloğunda arızalar meydana gelebilir, bu nedenle yağ filtresinin düzenli olarak bakımının yapılması gereklidir.

MOTOR YAĞ FİLTRESİ, HANGİ YAĞIN TEMİZLENMESİNDE KULLANILIR?

Motor yağı katık maddeleri ve baz yağlardan oluşur. Motor yağının yüzde 70 ile yüzde 90 kadarı baz yağlardır. Baz yağlar ham petrolden ya da doğal gazdan imal edilirler. Araçlardaki yağ filtresi, motor yağına karışan tortuları süzer ve yağın motora temiz olarak aktarılmasını sağlar.

MOTOR YAĞ FİLTRESİ TIKANIRSA NE OLUR?

Yağ filtresinin tıkanması halinde motorda kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Yağ iyi süzülemediği için, içinde çeşitli partiküller veya iri toz parçacıkları kalabilir. Bu yabancı maddeler nedeniyle motor bloğu çizilebilir. Ayrıca pistonlar ve segmanların arasında biriken kirler motoru kilitleyebilir ve motorun çalışmamasına neden olabilir.

MOTOR YAĞI NASIL DEĞİŞTİRİLİR? 2022

MOTOR YAĞINI DEĞİŞTİRMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üstünde ince bir tabaka oluşturur ve hem sürtünme hem de aşınma miktarını azaltır. Sürtünme ve aşınma azaldıkça tekerleklere giden güç miktarı artar ve motor, çalışabilmek için ekstra enerjiye ihtiyaç duymaz. Motor yağı, içerdiği bileşenlerin sayesinde motorun temiz kalmasını sağlar. Motor yağı sayesinde motor paslanmaz ve silindirlerin etrafında biriken aşırı sıcağın bir kısmı kartere indirilebilir.

Değiştirilmeyen motor yağı, sürtünme ve aşınma nedeniyle akışkanlığını ve kayganlığını kaybedebilir. Motordaki parçalar birbirine daha fazla sürtünerek çok fazla ısının ortaya çıkmasına neden olurlar. Yağ kirlendiği zaman motorun sesinde değişiklikler ortaya çıkar. Bazen araç hiç çalışmayabilir ya da aracın farklı yerlerinde sürtünme nedeniyle arızalar meydana gelebilir. Motor yağı ile şanzıman arasında baskı balata sistemi olup yağlanmamasına dikkat edilmelidir.

HER YAĞ DEĞİŞİMİNDE FİLTRE DEĞİŞİR Mİ?

Yağ filtresi ve motor yağı her 10 bin - 15 bin kilometrede bir değiştirilmelidir.  Yağ değişimi yapılırken yağ filtresi de kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir. Yağ filtresi değiştirilmediğinde motor yağ basıncı arızası meydana gelebilir. Bu durum genellikle yağ azaldığında ya da bittiğinde görülür.

MOTOSİKLET YAĞ FİLTRESİ NE ZAMAN DEĞİŞİR?

Motosiklet yağ filtresinin değişim süresi ortalama 10 bin kilometredir. Motosiklet yağ filtresi değiştirilirken yağ da değiştirilir.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA MOTOR YAĞI VE FİLTRESİ DEĞİŞİMİ

Elektrikli araçlarda içten yanmalı motor bulunmamaktadır. İleri teknoloji elektrikli araçlar elektrik motorları ile çalışırlar ve bakıma veya yağ değişimine ihtiyaç duymazlar.

DİZEL ARAÇLARDA / BENZİNLİ ARAÇLARDA YAĞ FİLTRESİ NE ZAMAN DEĞİŞİR?

Aracın dizel ya da benzinli olması fark etmeksizin 10 ya da 15 bin kilometrede bir yağ filtresi mutlaka değiştirilmelidir.

Sonuç olarak aracın yüksek performansla çalışabilmesi ve motorun arızalanmaması için motor yağı ve filtresi belli aralıklarla değiştirilmelidir. Yağ filtresi değiştirilirken orijinal yedek parça kullanılmalı ve tüm parçalar doğru bir şekilde yerleştirilmelidir. Aksi halde motor yağ akıtabilir ve motor yatak sarabilir. Periyodik olarak değiştirilen motor yağı ve filtresi sayesinde hem yakıt tüketiminden tasarruf sağlanır hem de motor ömrü uzatılır.