Plaka ile Online OGS bakiye sorgulama işlemlerinizi; E-Devlet, Bankalar, Telefon ya da Sms sistemlerinden herhangi birini kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

Ogs Bakiye Sorgulama

OGS Bakiye Sorgulama Yöntemleri

  • E-Devlet ile Bakiye Öğrenme: Öncelikle “ turkiye.gov.tr/ogs-bakiye-detayları” linkine tıklayınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra plaka bilgisi ile kolayca bakiyenizi öğrenebilirsiniz.
  • Bankalar Üzerinden: Ogs kartınızı aldığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kolayca bakiye bilgisini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte bankaların internet siteleri ve mobil uygulamaları aracılığı ile de basitçe bakiye öğrenme mümkün.
  • Sms İle Nasıl Yapılır?: Sadece Ziraat Bankasına özel bu yöntem ile telefonunuzun mesaj bölümüne “OGSBAK” yazıp 4747’ye mesaj gönderdiğinizde hızlıca bakiye bilginiz cep telefonunuza mesaj olarak gelmektedir. Bu hizmetten yalnızca Ziraat Bankası müşterileri faydalanabilmektedir.
  • Ptt Üzerinden: Ptt mobil uygulamasından yada internet sitesine giriş yaparak kolaylıkla sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Unutmayınız bunun için mutlaka ptt hesap bilgileriniz olması gerekmektedir.

OGS Geçiş İhlali (Kaçak Geçiş) Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • KGM ile: Karayolları Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden kaçak geçiş ihlal sorgulama yapmak için kgm.gov.tr/ogs-kaçak-geçiş-ihlal-Sorgulama linkine tıklayarak plaka ile hemen sorgulama yapabilirsiniz.
  • Telefondan: Otomatik Geçiş Sistemi müşteri hizmetleri telefonunu 0850 460 60 60 7/24 arayarak ihlal veya kaçak geçişlerinizi öğrenebilirsiniz.
  • E devlet ile: Bu turkiye.gov.tr/ogs-gecis-bilgileri-sorgulama link ile kolayca geçiş ihlali bilgilerine ücretsiz ulaşabilirsiniz.
  • OTOYOL A.Ş: Otoyol A.Ş internet sitesi ile de kolayca geçiş ihali sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için isletme.otoyolas.com.tr linkinde açılan sayfadan plakanızı girin ve sorgula butonuna tıklayınız.
  • Mobil Uygulama İle: Telefonunuza mobil uygulama indirerek de kolayca sorgulamanızı yapabilirsiniz. Kgm ve Otoyol A.ş nin mobil uygulamaları bu konuda gayet yeterlidir.

Ogs geçiş ihlalinden kastedilen şeyler şunlardır; hgs şeridinden geçmek, ogs kartı olmadan geçmek, ogs hesabı olmadan geçmek. Farklı şerit ya da gişeden geçmek vs.

Dikkat! Son 2-3 gün içerisindeki borçlar henüz sisteme yansımamış olabilmektedir. Bu sebepten cezalarınız görünmüyorsa 2-3 gün sonra tekrardan sorgulama yapınız.

Ogs Geçiş Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ogs geçiş bilgisini sorgulamak için E devlet ilgili sayfasına girerek kolayca son 6 ay içindeki geçiş bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için turkiye.gov.tr/ogs-gecis-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak plaka bilgileriniz ile sorgulama yapabilirsiniz.

Otomatik Geçiş Sistemi Borç ve Ceza Öğrenme

Borç ve cezaları öğrenmek için üstte bahsettiğimiz geçiş sorgulama adımlarını kullanabilirsiniz. 

 OGS Geçiş İhlali Ceza Ücretleri 2023

Kanun güncellemesi ile köprü ve otoyollardan kaçak geçiş, OGS'siz geçiş yada geçiş ihlali yapan araçlara normal ücretin 4 katı kadar ceza kesilmektedir.

Buna göre köprü ve otoyollar için normal geçiş ücretlerinin 4 katı ceza olarak ödenmektedir.

Örneğin; (2. Köprü) Fatih Sultan Mehmet ve (1. Köprü - Boğaziçi Köprüsü) 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Otomobiller için geçiş ücreti 33,25 TL dir. İhlalli geçiş yapan araçlar 13,25x4 olarak yani 83 TL ücret ödeyecekler.

Tüm işlemler için plaka numaramızı kullanıyoruz. Plakadan OGS sorgulama işlemlerini basitçe anlatmaya çalıştık, farklı bir makalemizde görüşmek dileğiyle…