P plaka nedir? Öğrenci, personel, işçi, hasta, engelli ya da müşteri taşımacılığı yapan sürücüler, araçlarına bu plakayı taktırmak zorundadır. Bakanlar Kurulu ücretli/ücretsiz toplu taşımacılığı kontrol altına almak, korsan taşımacılığı önlemek ve servis şoförlerinin haklarını korumak için umum servis araçlarına plaka kısıtlaması getirmiştir. Bu bağlamda toplu taşıma yapan servis araçları P plaka takmalıdırlar.

P Plaka nedir

P PLAKA NASIL ALINIR?

P plakaların alınması için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Örneğin plakayı alacak sürücü, ilgili meslek odasına kaydolmalı ve şoförlük işini bir geçim kaynağı olarak yapacağını beyan etmelidir. Bazı illerde ticari plakalar için plaka tahdidi bulunurken bazılarında bu olmayabilir. Ticari plakalar ile ilgli kararlar İçişleri Bakanlığı tarafından verilir.

P plaka çıkartmak isteyen sürücüler, gerekli şartları yerine getirdikten sonra kapalı teklif usulüne göre plakayı alabilirler. Trafik komisyonu P plaka ihalesi ile ilgili olarak ihalenin ne zaman yapılacağını, nerede yapılacağını, ne kadar süreceğini ve diğer ilgili konuları en az 2 gazetede yayınlar. P plaka almak isteyenler fiyat tekliflerini kapalı bir zarfa koyarak trafik komisyonuna verirler. Tüm teklifler verildikten sonra zarflara bakılır ve en yüksek teklifi veren sürücüye plaka satılır. Eğer iki kişi aynı teklifi verirse kura yapılarak satış gerçekleştirilir. Servis plakalarına dair yönetmelikleri belediyeler yayınlamaktadır.

Kocaeli'nde bu işi yapmak isteyenler 28 Şubat 2022 tarihine kadar urbas.kocaeli.bel.tr/p-plaka adresine girerek işlemlerini tamamlayabilirler.

İhale dışında sahiibinden.com gibi sitelerden de p plaka satılık ilanlarına bakılabilir ve plaka satın alınabilir. Satın almak dışında başka bir seçenek de kiralık p plaka almaktır. P plakanın kirası ilden ile değişmekle birlikte ortalama 2022 fiyatları 2 bin 500 TL - 5 bin TL arasındadır.

P PLAKA NEREDEN ALINIR?

P plaka ihaleyle ya da internet üzerinden alınabilir. İhaleyle ya da internet üzerinden plaka alındıktan sonra çalışma ruhsatı alınmalıdır. Bunun dışında servis plakalarının Ukome'den (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) hak tanımlaması ve tescil işlemleri yapılmalıdır.

Yapılacak işlemler sırayla şu şekildedir;

 • Öncelikle plaka satın alınır.
 • Daha sonra Ukome'den online olarak randevu alınır. Bazı illerde online randevu alınamıyor bu nedenle belediyenin Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne gidilmesi gerekebilir.
 • Yetki belgesi başvurusu yapılır.
 • Başvuru onaylandıktan sonra trafik ruhsat tanımı yapılır.
 • Tahsis belgesi oluşturulur ve plaka ruhsata tanımlanır.
 • Alınan belgeyle birlikte notere gidilir ve araca plaka tescil işlemi yapılır. Notere giderken aracın ruhsatı, servis taşımacılığı yetki belgesi ve aracın taşıt kartını almayı unutmayın.
 • Noterdeki işlemlerden sonra plaka basımı için Şoförler Odası'na gidilebilir. (Eğer plakayı elden satın aldıydanız ve plakada herhangi bir kusur ya da yasa dışı bir durum yoksa tekrar basılmasına gerek yoktur.)

P PLAKA ALMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

P plaka alırken istenen evraklar şunlardır;

 • Ruhsatın aslı ve muayene raporu
 • Trafik sigortası
 • İlgili odadan alınan faaliyet belgesinin aslı
 • Şirketle taşınan kurum/kuruluş arasında yapılan ana sözleşmenin aslı
 • Eğer araç kiralıksa şirketle şahıs arasında yapılan kiralama sözleşmesinin aslı
 • Sürücü belgesi (otobüsler için E sınıfı, minibüsler için B sınıfı)
 • GPRS firmasından GPRS takip cihazı onay belgesi (Bu belgeyi uygunluk alan firmalar vermelidir)

P PLAKA FİYATLARI

P plakası kaç para? Fiyatlar ilden ile hatta ilçeden ilçeye değişiklik gösterir. Satılık P plaka ilanlarında bazı kişiler plaka ile birlikte aracı da satılığa çıkarırken bazıları sadece P plakayı satabilirler. İlana bakarken fiyata aracın da dahil olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

P plaka fiyatları ortalama 200 bin TL'den başlar 1 trilyon 500 milyara kadar çıkabilir. En yüksek fiyatlar Kocaeli p plaka satışlarındadır. 41 p plaka satanlar ile iletişime geçerek pazarlık payı hakkında görüşebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

KOCAELİ P PLAKA FİYATLARI (41 P Plaka Fiyatları)

Kocaeli p plaka satılık ilanlarını internet üzerinden ya da belediyelerin gerçekleştirdiği ihaleler üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Sahibinden satılık p plaka Kocaeli'de 195 bin TL ile 1.500.000 TL arasındadır. Kocaeli p plaka satanlar arasında ilçelere göre en yüksek tutarı verenler Darıca, Yenişehir, Çayırova, Derince ve Merkez ilçeleridir. İzmit'te p plaka fiyatları bu şekildedir.

KOCAELİ P PLAKA İHALESİ

2 yıl önce Temmuz ve Ağustos aylarında ihale yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl ise Ocak ve Mayıs aylarında Ukome Kocaeli p plaka ihalesi yapıldı. 2022 yılı için henüz bir duyuru yapılmadı. İlan tarihi açıklandığında buradan sizlerle duyuruyu paylaşacağız. Kocaeli satılık p plaka almak isteyenler ayrıca Kocaeli Belediyesi İhaleler - P plaka adresinden takip edebilirler. P plaka ihale sonuçları ihale tarihinden sonraki gün açıklanmaktadır.

SAHİBİNDEN SATILIK P PLAKA

 • Sahibinden satılık p plaka Kayseri ilinde 650 bin TL ile 700 bin TL arasındadır.
 • P plaka satılık Yalova ilinde ortalama 150 bin TL ile 450 bin TL arasındadır.
 • P plaka satılık Aydın ilinde ortalama 100 bin TL ile 1.300.000 TL arasındadır.
 • P plaka satılık İzmir ilinde ortalama 250 bin TL ile 900 bin TL arasındadır.
 • P plaka satılık Bursa ilinde ortalama 250 bin TL ile 1.400.000 bin TL arasındadır.

İCRADAN SATILIK P PLAKA

İcradan Satılık P Plaka

İcradan p plaka satın almak ihaleye göre daha ekonomiktir. Bu tür ilanları  ilan.gov.tr/plaka adresinden takip edebilirsiniz. Güncel olarak 2023 yılına ait 2 adet p plaka ilanı vardır. Bunlar resimde de gösterdiğimiz gibi Aydın ve Mersin illerindedir. İlanların detayına bakmak için üzerine tıklamanız yeterlidir.

 • Aydın'daki ihalenin ilki 21 Şubat 2023 tarihinde saat 14:00'da gerçekleşecektir. İkinci ihale ise 9 Mart 2023 tarihinde saat 14:00'da yapılacak. İhaleler Nazilli ilçesinde yapılacak olup teklifler Uyap adresinden yapılacaktır.
 • Mersin'deki ilk ihale 7 Şubat 2023 tarihinde saat 10:30'da yapılacaktır. İkinci ihale ise 23 Şubat 2023 tarihinde saat 10:30'da yapılacak. İhaleler Toroslar ilçesinde yapılacak olup teklifler Uyap adresinden yapılacaktır.

P PLAKA DEVİR İŞLEMLERİ

P Plaka Devir İşlemleri

Plaka devri yaparken dilekçenin sol alt kısmına adres, telefon numarası, kimlik numarası ve e-posta adresi gibi bilgileri eklemeyi unutmayın.

P PLAKA NERENİN HANGİ ÜLKENİN PLAKASI?

P plaka Portekiz'indir.  Ülke plakaları sayfamızdan diğer ülkelerin plaka kodlarına göz gezdirebilirsiniz. Portekiz bu plakayı 1910 yılından beri kullanmaktadır.