Güneş ışınları, kuş pislikleri, reçine, toz, kum, taş ya da yıkama fırçaları gibi çevresel etmenler araç yüzeyinde çizik ve renk solmaları gibi tahribatlara neden olabilir. Aracındaki her detaya dikkat eden ve aracının kusursuz bir görünüme sahip olmasını isteyen sürücüler bu renk solmalarını ve çiziklerini yok etmek amacıyla araçlarına pasta cila yaptırabilirler. Pasta cila sayesinde çevresel etkilerin araç yüzeyine verdiği zararlar yok edilir ve aracın yüzeyi pürüzsüz bir görünüme kavuşturulur.

Pasta Cila Nedir?

Pasta Cila Nedir?

Sıvı zımparalama işlemi olarak bilinen pasta, aracın verniği üstündeki çizikleri gidermek için kullanılan kimyasal bileşiklerin genel adıdır. Piyasada iki tür pasta vardır. Bunlardan biri çizikleri perdeler ve çizikleri geçici olarak kapatır. Çizikleri kapatan pastalar silikon ve dolgu malzemesi içerirler. Araçtaki çizikler birkaç yıkama sonrasında tekrar görünür hale gelirler.

Diğeri pasta türü aşındırıcı özellikte olduğu için çizikleri kalıcı olarak giderir. Bu pastalar silikon ve dolgu malzemesi içermezler. Bileşiklerindeki mineral tozlar aşındırıcı güce sahiptir.  Sıvı bir zımpara gibi vernik yüzeyini tıraşlar ve çizikleri kalıcı olarak yok ederler.

Cila, pasta sonrasında oluşan matlaşmayı yok etmek için kullanılır. Bazı cilalarda boya koruyucu özellik vardır, bazılarında yoktur. Cila işlemi pastadan hemen sonra yapılmalıdır.

Pasta Cila Ne İşe Yarar?

Pasta, vernik tabakasında bulunan çizik ve kusurları temizlemek için kullanılır. Silikon ve dolgu malzemesi içermeyen pastala, çizikleri aşındırarak kalıcı bir şekilde yok eder. Cila ise arındırılan araç yüzeyinin parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca boyayı korur.

Pasta işlemi yapılırken boyanın üst katmanı inceltilir ve yüzeydeki deformasyonlar yok edilir. Çiziklerin derinliğine bağlı olarak farklı pasta türlerinin kullanılması gerekebilir.

Cila, boya yüzeyine ulaşır ve hem şeffaf hem de ince bir tabaka oluşturur. Böylece boya daha canlı ve parlak görünür. Pastanın boyadaki yan etkilerini en aza indirmek ve aracın eskiye oranla daha parlak görünmesini isteyen sürücüler pastadan sonra cila yaptırmalıdırlar.

Pasta Cila Arabaya Zarar Verir Mi?

Pasta cila aracın eski boyasının daha parlak görünmesini sağlar. Yüzey üzerinde ikinci bir katman oluşmasını sağlayan pasta cila araca hiçbir zarar vermez. Ancak bu işlem işinin ehli kişilerce yapılmalıdır. Yukarıda da dediğimiz gibi silikon ve dolgu malzemesi içermeyen pasta türü ile işlem yapılmalı böylece çizikler kalıcı olarak yok edilmelidir. Aksi halde birkaç yıkamadan sonra ya da şiddetli yağmurlardan sonra var olan çizikler tekrar görünmeye başlayacaktır.

Arabaya Pasta Cila Yapmak İyi Midir?

İşinin uzmanı kişiler tarafından pasta cila işlemi aracın daha iyi bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca boyanın ömrünü uzatır. Bu nedenle araçta görsel olarak kötü bir etki bırakan kusurları yok etmek için pasta cila yapılmalıdır.

Pasta Cila Kaç Ay Gider?

Pasta uygulaması 1 yıl ila 5 yıl kadar dayanmaktadır. Pastayı yaptırdığınız yerle görüşüp daha net bir süre alabilirsiniz. Her yıl olmasa da 5 yılda bir pasta yaptırdığınız taktirde aracınız kusursuz görünecektir.

Cila ise hava ve yol koşullarına göre her ay ya da 3 ayda bir yapılabilir. Cila yapıldığında boya da parlak ve canlı görünecektir.

Sonuç olarak pasta cila işlemi aracın yüzeyinde oluşan deformasyonları yok etmek için uygulanan bir işlemdir. İşinin ehli kişilerce yapılması büyük önem taşır. Pasta cila uygulaması sonrasında çizik gibi şekil bozuklukları giderilir, aracın yüzeyinin pürüzsüz olması sağlanır.