Plaka ampulleri bazen patlayabilir ve arıza lambasının yanmasına yol açabilir. Araçtan araca farklılık göstermekle birlikte arıza lambası yandığında “chekck number plate lights” şeklinde bir uyarı çıkabilir. Böyle durumlarda plaka ampulleri kontrol edilmeli veya değiştirilmelidir.

Plaka Değiştirme

Plaka Ampulü

Plaka Lambası Nasıl Değiştirilir?

Plaka ampulünü değiştirmek için düz tornavidaya ihtiyacınız vardır. Plaka ampulleri genellikle T10 12V 5W dipsiz ampul şeklindedirler. Ampul duylarına erişebilmek için ilk olarak ses yalıtım keçesini sıyırmanız gerekir. Keçeyi sıyırmak için keçeyi plakaya tutturan plastik klipsleri açmalısınız. Bunlar vidalı gibi görünür, ancak çektiğiniz zaman kolayca çıkmaktadır. Klipsleri açınca keçeyi hafifçe çekerek sıyırabilirsiniz. Bu şekilde kilidin olduğu yerden ayrılır ampulün yer aldığı plastik yuva görünür hale gelir. Yalnız burada dikkatli olun çünkü çok asıldığınız takdirde plastik duyun kabloları kopabilir.

Ses yalıtım keçesi çıkınca ampul duylarını ve soketleri görebilirsiniz. Burada isterseniz sarı plaka ampulü, beyaz plaka ampulü ya da led ampuller kullanabilirsiniz. Duyların kahverengi plastik kısımlarını 90 derecelik açıyla saat yönünün tersinde çevirin ve duyu gövde kısmından ayırın. Böylece plaka lambası dışarı çıkacaktır. Ampulü duydan ayırmak için çevirmenize gerek yoktur, kahverengi duydan hafifçe çektiğinizde ampul duydan çıkacaktır.

Ampulü çıkardıktan sonra yeni lambayı takın. Tungsten ampullerde artı (+) ya da eksi (-) şeklinde takış yönü bulunmaz. Bu yüzden bu ampulleri doğrudan kahverengi duya takabilirsiniz. LED ampullerde ise artı ve eksi yönlere dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca ara kısma paralel bir şekilde taş direnç bağlamalısınız. Eğer bunu yapmazsanız arıza lambası uyarı verebilir. Taş direnç için 0,33 ohm 10W yeterlidir.

Megane 2 plaka lambası nasıl sökülür?

Megane2 araçlarda plakanın üstünde iki tane lamba bulunmaktadır. Renault Megane2 plaka lambasının bir tarafında çentik vardır. Bu çentiği bir trim tool vasıtasıyla bastırıp aşağı doğru çektiğinizde lamba yerinden çıkar. Lambayı yerinde tutan iki pimli bir soket vardır. İsterseniz söküp üzerindeki tırnağı bastırarak soketi yerinden çıkartabilirsiniz. Ampule ulaşmak için plastikten yapılmış, şeffaf bir koruyucu vardır. Bunun yan tarafında ise beyaz tırnak göreceksiniz. Bu tırnağa bastırıp itince lamba yerinden çıkar. Lambayı çıkarınca içine LED ya da istediğiniz başka ampullerden takabilirsiniz. İşlem bittikten sonra soketin olduğu kısmı tekrardan tamponun içine itip geri kalanı da yukarı doğru bastırdığınız zaman lambanız yerine oturur. Bu şekilde plaka ampullerini değiştirebilirsiniz.

Fiat Linea Plaka Ampulü Arızası

Sürücülerin bazıları sarı ışık yerine beyaz ışık veren led lambaları tercih etmektedir. Ancak Fiat Linea plaka lambası ampulü led lambalar ile değiştirildiğinde ikaz lambası yanabilir. Aracın orijinal sarı ışık veren ampulü takılırsa bu sorun ortadan kalkar. Ayrıca lambaların aynı akım değerine (ampere) sahip olması gerekir. Aksi halde sistem, bir ampulün daha düşük ya da daha yüksek akım çektiğini düşünür ve ampulü sorunlu olarak algılar. Bunun sonucunda ise yine ikaz lambası yanar.

Plaka Ampul Ücreti

Plaka ampul ücreti ne kadar? Plakalar ampullerini oto yedek parça ve aksesuarları satan mağazalardan alabileceğiniz gibi internetteki sanal mağazalardan da satın alabilirsiniz. Led plaka lambası fiyatları 25 TL ila 50 TL arasında değişmektedir. Fiat Linea plaka lambası fiyatları 10 TL’den 150 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir. Fiyat aralığının bu kadar geniş olmasının sebebi marka ve modele göre lambanın farklılaşmasıdır.

Sonuç olarak plaka ampulü değişimi oldukça basittir ancak bilmeyenler için yorucu ve zor bir hale gelebilir. Birkaç detaya dikkat ettiğiniz takdirde tamirciye gitmeye gerek duymadan kendi kendinize plakanızın ampullerini değiştirebilirsiniz.