Artan köprü ve otoban ücretleri, zamlanan trafik cezaları ve zorlaşan yaşam koşulları nedeniyle sürücülerin bir kısmı plaka gizleme yöntemleri ile ceza almadan yollarına devam etmek istiyor. Plaka gizleme yasal bir eylem olmasa da sıkça sorulan “plaka nasıl gizlenir?” sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Plaka Gizleme Sistemi

Plaka Gizleme Yöntemleri Nelerdir?

Aracınızla seyir halindeyken plakanızı gizlemek yasa dışıdır. Ancak sadece yüksek cezalardan kaçmak için değil başka birçok nedenden dolayı da plakanızı gizlemek isteyebilirsiniz. Özellikle hırsızlık ya da hasara karşı korunmak için plaka gizleme sistemi kullanılabilir. Uzun süre depoda kalan ve kullanılmayan araçların da plakaları gizlenebilir. Plaka gizleme yöntemleri arasında en çok tercih edilenler şunlardır;

  • Plaka kaplamaları (plaka bandı)
  • Plaka gizleme spreyi
  • Katlanır plaka
  • Plaka gizleme aparatı
  • Plaka gizleme çerçeveleri

Plaka kaplamaları (plaka bandı)

Plaka harf gizlemek için ilk akla gelen yöntem plaka bantlarıdır. Plaka gizleme bandı kameralardan gelen ışığı yansıtır ve plakayı okunmaz hale getirir. Bu hafif sapma mekanizması sayesinde plakanın okunması imkansız hale gelmektedir. Plaka bantları oldukça ucuz olduğu için plakasınız gizlemek isteyen sürücülerin çoğu plaka kaplamalarını tercih etmektedir. Ancak bazı ülkelerde plaka bantlarının hem kullanımı hem de satışı yasaklanmıştır.

Plaka gizleme spreyi

Radara yakalanmadan geçmek için en çok kullanılan bir diğer teknik plaka spreyidir. Plaka spreyleri aynı plaka bantları gibi harfleri yansıtıcı özelliğe sahiptir. Radarlarda çok hızlı giden araçları fotoğraflayabilmek için güçlü bir flaş kullanılmaktadır. Plaka spreyleri bu ışığı tekrar kameraya yansıtır, böylece aşırı pozlama nedeniyle plaka okunamaz hale gelir. Plakayı göstermeyen spreylerin fiyatları 19 $ ila 25 $ arasındadır.

Plaka spreyi nasıl kullanılır? Plaka spreylerinin uygulanmaları oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey spreyi plakadaki harflerin üzerine sıkmak ve daha sonra kurumasını beklemektir. Oldukça etkili olan plaka spreyleri radardaki flaşı yansıtır, böylece fazladan ceza ödemek zorunda kalmazsınız. Plaka gizleme spreyleri birden çok kullanılabilir. Bazı spreyler 4 defaya kadar kullanılabilir. Spreyi sıktıktan sonra tekrar sıkmanıza gerek yoktur. Yağmurda ya da kötü hava koşullarında plaka, sprey nedeniyle solmaz ya da aşınmaz.

Katlanır plaka

Katlanır plaka, plakasını gizlemek isteyenlerin kullandığı bir başka tekniktir. Bu plaka gizleme sisteminde bir düğmeye basılarak plaka katlanabilir. Ön plakada kullanılabilen bu sistem, plakanın geri çekilmesini sağlayan bir mekanizma ile çalışmaktadır. Uzaktan kumanda yöntemiyle katlanabilen plaka, radarlarda ya da trafik kameralarında görünmez.

Plaka gizleme aparatı

Plaka gizleme aparatı ile bir düğmeye dokunarak plakanızı gizleyebilirsiniz. Bu yöntem, plakanızı gizlemek için en gelişmiş, en güvenilir ve en kolay monte edilebilir tekniktir. Plaka gizleme aparatını dakikalar içinde kurabilirsiniz ve plakanızın montaj noktalarına doğrudan bağlayabilirsiniz. Üretilen hemen hemen her arabaya, kamyona, SUV araçlara ya da minibüslere kolayca uygulanabilir. Ancak bazı marka ve modellerde küçük değişiklikler yapılması gerekebilir.

Uzaktan kumanda ile çalışan plaka gizleme aparatı, düğmeye bastıktan sonra yaklaşık 2 saniye içinde plakayı görünmez hale getiren bir sisteme sahiptir. Plaka gizleme aparatı hem ön hem de arka plakalar için kullanılabilir. Bu aparatla sadece ön plakayı, sadece arka plakayı ya da her ikisini aynı anda gizleyebilirsiniz. Aparatta plakanın ne zaman gizlendiğini ya da göründüğünü belirten bir LED göstergesi bulunur. Böylece plakanızın ne kadar süre gizli kalacağını ayarlayabilirsiniz. Plaka gizleme aparatını yüklemek en fazla 10 dakika sürer. Bu aparat sayesinde her iki plakayı aynı anda kontrol edebilirsiniz.

Plaka gizleme çerçeveleri           

Plaka gizleme çerçevelerinin çoğu plakanın görüntülenmesini engellemek için basit bir deklanşör sistemi kullanır. Ayrıca gizleme mekanizmasını kontrol edebilmek için kablosuz uzaktan kumanda ile çalışırlar.  Plaka gizleme sisteminin dışardan fark edilmemesi için sıradan görünümlü çerçeveler tercih edilmelidir. Araca dıştan sabitlenmiş çerçeveler, her türlü hava koşullarına dayanıklı olmalıdır. Çerçevelerde kullanılan elektrik kablolu sistem, özellikle yağmurlu havalarda bozulmamalı ve devre dışı kalmamalıdır.

Plaka Gizleme Cezası Ne Kadar?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 23/3-c-2 maddesine göre; trafikteyken radar cezası almamak için ya da OGS’den kaçak geçebilmek için plaka gizleme bandı, plaka gizleme çerçevesi ya da plakanın okunmasını engelleyen plaka gizleme spreyi kullanmak, araç plakasında değişiklik yapmak sayılacağı için bir trafik ihlalidir. Tescil plakasında yapılan bu değişiklikler nedeniyle sürücülere belli bir oranda trafik cezası kesilmektedir.

Plaka kapatma cezası 2019 yılı için 844 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca sürücülere 20 ceza puanı verilmektedir. Sürücüler plakalarını standartlara uygun hale getirene kadar trafiğe çıkamazlar. Araç sahiplerine yazılan ceza 15 gün içinde ödenirse, sürücüler yüzde 25 erken ödeme indiriminden faydalanabilirler. Böylece 844 TL yerine 633 TL ödemeleri gerekir.

Radar Plakayı Nasıl Okuyamaz?

Radarlar ve hız ölçüm cihazları elektromanyetik dalgalar göndererek araçtan yansıyan elektromanyetik dalgaların frekans kaymasını ölçerler. Frekans aralığındaki değişimler hız ile doğru orantılıdır ve eğer araç hızlanıyorsa frekansı da yükselir. Ancak araç yavaş hızda gidiyorsa elektromanyetik dalgaların frekansı da düşük olur. Plaka gizleme sistemleri ile bu dalgaların dışarı yansıması engellenir ya da azalması sağlanır.

Motosiklet Plaka Kapatma Yöntemleri

Yukarıda saydığımız plaka gizleme yöntemleri motosiklet plakaları için de kullanılabilir. Çoğu plaka gizleme aparatı tornavida ile montaj gerektirmeyecek şekilde dizayn edilmiştir. Basit bir işleyiş mekanizmasına sahip aparatlar ya da çerçeveler, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir. Paslanmaz çelikten üretilen plaka çerçeveleri plakanın istenmeyen hasarlardan korunmasını sağlar. Plaka levhasının çerçeveden sökülmesi oldukça zor bir iştir. Özel yapıları sayesinde suya konsalar bile çalışmaya devam edecek şekilde geliştirilmişlerdir. Plaka gizleme çerçevelerinin en büyük özelliği de normal çerçevelerden farklı görünmemeleri, bu nedenle fark edilmelerinin oldukça güç olmasıdır.

Sonuç olarak aracınıza en uygun plaka kapatma yöntemlerinden birini seçerek olası cezalardan kurtulabilirsiniz. Ancak ne kadar güvenli ve kaliteli olurlarsa olsunlar dikkatli olmanızda fayda vardır.