Aracınızla uzun yolculuklar yapıyorsanız plakanızın hasar görmesi ihtimali çok yüksektir. Taş, metal parçalar ya da yol kenarlarındaki yabancı maddeler plakaya zarar verebilir. Bu durumda plakanın sökülmesi ve değiştirilerek yeni plakanın takılması gerekir. Eğer bu konuda hiçbir deneyiminiz yoksa boyaya ve kaportaya zarar vermeden plakanızı sökebilmek için bazı detaylara dikkat etmeniz gereklidir.

Plaka Lambası nasıl değiştirilir?

Pleksi Plaka Nasıl Sökülür?

Pleksi plakalar vidalı ya da silikonlu olarak kullanılmaktadır. Vidalı plakalar daha kolay çıkarılabilirken silikonlu plakaların çıkarılması biraz daha zahmetlidir.

Vidalı plaka nasıl sökülür?

Plakalığı sökmek için ilk olarak plakanın alt kısmında yer alan bölmeyi çıkarmanız gerekir. Bu kısım geçmelidir ve düz bir tornavida ya da benzeri bir aletle çekilerek çıkarılabilir. Alt kısmı söktükten sonra plakayı çıkarın. Plaka çıkınca plakalığı tampona tutturan 2 tane vida göreceksiniz. Bunları da çok zorlamadan çevirdiğinizde pleksi plakalık araçtan kolayca çıkacaktır.

Silikonlu plaka nasıl sökülür?

İyi bir silikon kullandıysanız yapışkanlı plakaların sökülmesi oldukça zordur. Bu durumlarda yapabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bunlar bisiklet fren teli, misina ipi ve ince çelik tel gibi malzemeler kullanmak ya da kolonya ve aseton gibi sökücüler kullanmaktır. Eğer hava soğuksa yapışkan daha da sertleşeceği için bir fön makinesi ya da ısı tabancası yardımıyla silikon yumuşatılmalıdır. Çalışırken mutlaka eldiven takılmalıdır, aksi halde elleriniz zarar görebilir.

Misina ile plaka sökme

Bazı silikonlar oldukça güçlüdürler, bu nedenle sökülmeleri sırasında tampona zarar gelme olasılığı çok fazladır. Özellikle çelik misinalar, silikon ile yapıştırılan plakaları daha kolay çıkartırlar. Isıtılan silikon misina ile kesilebilir. Silikonu yumuşatmak için sıcak su dökülebilir, fön makinesi ya da ısı tabancası kullanılabilir. Misinayı elinize sarın ve testereyle keser gibi bir aşağı bir yukarı hareket ettirerek silikonu çıkartın. Eğer bıçak ya da benzeri sert bir cisim kullanırsanız tampon ve bagaj zarar görebilir. Plakayı sökeceğim derken bir de boya ve tamir masrafıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız ya da tampona zarar vermekten korkuyorsanız sanayideki oto camcılara gidebilirsiniz.

Kabartmalı plaka nasıl sökülür?

Kabartmalı plakalar mobese kameralarında okunamadığı ve trafikte kötü bir görüntünün oluşmasına neden olduğu için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre yasaklanmıştır. Kabartmalı plakalarda plaka üzerine şeffaf folyo yapıştırılarak harfler daha kalın gösterilir. Bu şekilde kullandığınız plakanız varsa yukarda anlattığımız yöntemleri deneyerek plakanızı sökebilirsiniz.

Plaka Nasıl Takılır?

Özellikle yeni araçların sık sorduğu soruların başında “Yeni plaka nasıl takılır?” Aslında bu soru sadece yeni araç alanları değil plakasını değiştirmek isteyenleri de ilgilendiren bir sorudur. Plakanın düşmemesi için aracınıza en uygun yöntemi seçmelisiniz. Plakayı 4 farklı şekilde takabilirsiniz. Bunlar;

  • Plakalık
  • Çift taraflı bant
  • Vida
  • Silikon

Bu yöntemlerin herhangi birini kullanarak plakanızı araca sabitleyebilirsiniz.

Takmatik plaka nasıl takılır?

Plakanızın sağlam olmasını istiyorsanız vidalama yolunu tercih edebilirsiniz. Ancak vidaların yerlerine dikkat etmelisiniz, çünkü plaka yönetmeliğinde plakaya vidaların takılıp takılamayacağı yerler açıkça belirtilmiştir.

Takmatik plakalar 5 dakika içerisinde monte edilebilirler. Takmatik plakalıklar plaka altlığı ve plaka çıtası olmak üzere iki bölümden oluşurlar. Bir tornavida alarak plaka altlığını aracın tamponuna sabitleyin. Daha sonra plakayı altlığın içine yerleştirin. Plaka altlığı plakayı tutar ve düşmesini engeller. Son olarak plaka çıtası dediğimiz ve üzerinde genellikle otomobilin alındığı galeri ya da acentenin numarasının yazıldığı plastik kısım takılır.

Krom plakalık nasıl takılır? Krom plakalıklar en sağlam plaka altlıkları arasında yer alırlar. Herhangi bir darbeye karşı oldukça dayanıklıdırlar. Krom plakalıkların takılması, takmatik plakalar ile aynı şekilde yapılmaktadır.

Vidasız plaka nasıl takılır?

Vidasız plakalar çift taraflı bantla ya da silikonla takılırlar. Çift taraflı bant kullanacaksanız eğer oldukça kaliteli bir malzeme seçmeniz gerekir. Aksi halde yapışkanlar atabilir ve plakanız yerinden çıkabilir. Ayrıca plakayı takmadan önce mutlaka plaka altlığını ve plakayı temizlemelisiniz. Nem ve toz gibi sorunlar bantın tutmamasına neden olabilir. Plakanızın arka kısmını ve yapıştıracağınız yüzeyi iyice kurutun ve bantı plakaya uygulayın.

Plaka nasıl yapıştırılır? Silikonla plaka yapıştıracaksanız vidasız plaka montajında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kaliteli bir ürün seçmektir. Silikonu plakanın arkasına bolca yaymamaya özen gösterin. İlerde plakayı değiştirmek istediğinizde ve plakayı çıkarmanız gerektiğinde zorlanmamanız için köşeden köşeye olacak şekilde silikonu sıkmanız yeterlidir.

Motora plaka nasıl takılır?

Motora plaka takarken hem çamurluk kısmı hem de plaka iyice temizlemelidir. Yeni yönetmelikle birlikte motosiklet plakalarının delinmesi yasaklandığı için plakasında delik olan motosikletler muayeneden geçememektedir.

Plaka altlığı nasıl takılır? Plakalığı çamurluğa sabitlemek için plakalık vida ile delinir. Daha sonra çerçeveli bir plakalık içine plaka oturtulur. Ardından plakalığın alt kısmı takılır. Motor plakasını takarken plakayı çerçevenin içine silikonlayabilirsiniz, bu tamamen sizin tercihinize kalmıştır. İlerde plakanız zarar görürse plakayı değiştirmek gerekebilir, bu nedenle silikonla yapıştırdığınızda plakayı tekrar çıkarmanızın zorlaşacağını unutmayın.

Kare plaka nasıl takılır?

Karayolları Trafik Kanunu’nun düzenlenmesi ile birlikte bazı plakaların trafiğe çıkması yasaklandı. Ancak plakalarla ilgili düzenlemeler plakanın şekli ile ilgili değil, plakanın okunmasını güçleştirecek değişikliklerle ilgili oldu. Buna göre kare plaka takılması, muayeneden geçmek için bir engel değil.

Bazı araçların ön ya da arka kısımları dikdörtgen plakanın takılması için uygun dizayn edilmemiştir. Bu tip araçlara dikdörtgen plaka takıldığında plaka eğreti durmakta ve bazen farlara kadar gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda vidalı ya da yapışkanlı plakalar tercih edilebilir. Plakayı bir plaka çerçeveliğinin içine koyarak takarsanız plakanız sabitlenir ve kolay kolay düşmez.

Sonuç olarak plaka nasıl çıkarılır ve monte edilir sorularını anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalıştık. Siz de plakanız hasar gördüğünde ya da plakanızı değiştirmek istediğinizde tamirciye gitmeden kendi kendinize plakanızı çıkarıp takabilirsiniz.