Plakadan Araç 🚗 Hasar Kaydı bilgisi sorgulama işlemi 5 şekilde yapılmaktadır.✅ En Çok tercih edilen bizimde önerdiğimiz yöntem ise 5664 SMS sistemidir. Güvenilir ve Devlet tarafından desteklenen bir sistemdir.

Plaka Araç Hasar Sorgulama

       >>Sayfa İçeriği<<

 

SMS (5664) İle Plakadan Hasar Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sms İle hasar kaydı öğrenme oldukça basittir ve bu bir 5664 uygulamasıdır. Devletin üçüncü şahıslara gerek kalmadan tüm vatandaşların telefondan sadece plaka ile araca ait tüm hasar bilgisinin sorgulama yapabildiği bir sistemdir.

5664 Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ile ortak oluşturulmuş bir uygulamadır.  Bu plaka araç sorgulama yöntemi ortak bir uygulama olup tüm GSM operatörleri tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu plaka sorgulama yöntemi sayesinde plakası sorgulanacak olan araca dair tüm bilgilere rahatlıkla sahip olunabilmektedir.

SMS (5664) ile plaka sorgulama işlemi 2020 ücreti 8,5₺ dir.

Not: Araç hasar bilgisi sorgulama ile araç detay sorgulama işlemleri farklıdır. Dikkat etmenizde fayda var.

 

Araç Hasar Geçmişi Sorgula

** Bir aracın daha önce karıştığı kazaları, kaza tarihlerini, kaza nedenini ve kaza sonucunda hasar tutarını sorgulamak için bu servisi kullanınız.

Plakayı yazın Turkcell, Avea, Vodafone 5664 e mesaj atın araç plakası değişse bile aracın hasar kaydı anında sms olarak cebinize iletilecektir. Hasar kaydı sorgulama sms için:

 • Örnek: 34FB001 yaz 5664'e gönder
 • Şasi No ile Sorgulama yapmak için:
 • HASAR boşluk Şasi No yaz 5664 e gönder.

Hasar bilgisinin ardından araç borç sorgulama yapmayı ihmal etmeyiniz.

 

Araç Detay Bilgisi Sorgula

Aracın kaskolu veya kaskosuz gün sayısı, son sahibinin kim olduğu, trafiğe çıkış bilgileri ve diğer muayene bilgileri için cep telefonun mesaj bölümüne “DETAY boşluk PLAKA” yazdıktan sonra 5664’e kısa mesaj atılması yeterlidir.

 • Örnek: DETAY 34FB001 yaz 5664'e gönder.
 • Eğer Şasi No İle Sorgulama Yapmak İsterseniz:
 • DETAY boşluk Şasi No yaz 5664 e gönder.

 

Değişen Bilgisi Sorgula

Bunun yanında aracın değişen parçasının bulunup bulunmadığını öğrenmek için yine mesaj bölümüne “PARÇA boşluk PLAKA” yazdıktan sonra yine 5664’e kısa mesaj atılması yeterlidir. Kısa bir sorgulama işleminden sonra talep edilen sorguya dair tüm bilgiler tarafınıza mesaj yolu ile ulaştırılacaktır.

 • Örnek: PARÇA 34FB001 yaz 5664'e gönder.
 • Şasi No İle Sorgulama Yapmak İsterseniz:
 • PARCA boşluk Şasi No yaz 5664 e gönder.

 Duyuru: Plaka sorgulama ücretsiz olarak artık yapılamamaktadır. Ücretsiz plaka araç hasar kaydı sorgulama 2020 yılı itibari ile mümkün değildir. Fiyatlar devlet tarafından belirlenmektedir.

 

Araç Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ücretli Hasar Haydı Sorgulama Yöntemleri: SMS (5664), Mesaj, Sigortam 360

Ücretsiz Araç Sorgulama Yöntemleri: E-Devleti, SBM, ve EGM

Madde madde plaka bilgisi ile araç hasar sorgulama yapma yolları:

 • E-Devlet İle
 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkeziyle
 • Sigorta 360 Plaka Sorgulama İşlemleri
 • Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Aracılığıyla
 • SMS İle
 • Eptt ile

E-Devlet ile Plakadan Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama

En pratik olanlarından biri de e-devlet üzerinden yapılan araç hasar kaydı sorgulama işlemidir. Bu yolla araç plaka sorgulama yapmak isteyenler ilk olarak turkiye.gov.tr/araç-sorgulama internet adresine giriş yapmaları gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yapmak için her vatandaşımıza ait bilgiler ve şifreler bulunmaktadır.

Kendine ait bilgilerle giriş yapan vatandaşlarımız araç sorgulama için e-hizmetler bölümünden yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne giriş yapmaları gerekmektedir. Açılan yeni ekranda “Araç Plaka Sorgulama” ekranına giriş yapılmalıdır. Yeni açılan ekranda istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde giriş yaptıktan sonra sorgulama yapılmalıdır. Yapılacak olan sorgulama sonucunda sistem talep eden vatandaşlarımıza; aracın markası, modeli, fiziki durumu, tescil bilgileri, son sahibinin bilgilerini sizlere aktaracaktır.

> E-Devlet ile araç sorgulama ücretsizdir.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Plaka Sorgulama

Bu sorgulama platformu genellikle trafik cezaları, otoyol-köprü geçişleri, otopark sorgulama vb. cezaların araç üzerinde olup olmadığını öğrenmek için kullanılır. Emniyet Genel Müdürlüğüne ait resmi siteden tüm hasar sorgulama işlemleri tek ekranda verilmediğinden karmaşıktır. Bu sebepten EGM ile plaka sorgulama yapmak için lütfen trafik cezası sorgulama yazımızı okuyunuz ve adımları takip ediniz.

EGM ile araç sorgulama işlemlerinin tümü ücretsizdir.

 

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ile Hasar Sorgulama

Araç sorgulama uygulamalarından biri olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet platformu günün her saati rahatlıkla kullanılabilmektedir. Buna göre araç sahipleri veya ikinci el araç almak isteyenler www.sbm.org.tr sitesine giriş yapmak suretiyle plaka sorgulama işlemlerine başlayabilirler. Açılan ekranda yer alan bilgilere göre araç sahipleri kendi talepleri doğrultusundaki sorgulama için “Sorgumalar” veya “Online İşlemler” bölümlerinden dilediğine girebilirler. Bu sistem üzerinden yapılacak olan sorgulamalarda genellikle araç sahibinin T.C. kimlik numarası ve araç plakası istenildiğini sorgulamayı yapacak olan kişilerin unutmaması gerekir.

SBM ile sorgulama işlemlerinin tümü ücretsizdir.

 

Online Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Online hasar kaydı sorgulama 2020 için 7,75₺ ücret karşılığında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin 2020 yılında güncellediği Sigortam 360 sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu uygulama ücretli olsa da sms ile araç hasar kaydı sorgulama yöntemine göre daha uygundur.

Hasar Kaydı Raporu şu şekildedir:

Online plaka hasar sorgulama

internetten Online sorgulama yapabilmek için;

 1. Sigortam 360 sitesine giriniz,
 2. Üye olunuz yada giriş yapınız,
 3. 7,75₺ sorgulama ücretini ödeyiniz,
 4. Araç Plaka kodu ve şase numarasını giriniz.

Tebrikler istediğiniz aracın plaka sorgulama ile araç hasar kaydı sorgulamasını online olarak yapmış oldunuz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise 7,75 TL bir araç sorgulama için ödenen ücrettir. Başka plakadan araç sorgulama yapabilmek için tekrar ücret ödemeniz gerekmektedir.

Hasar Kaydı Sorgulama

İnternetten Online Plaka Sorgulama ile şunları öğrenebilirsiniz:

Araç detay sorgu, değişen parça sorgu, poliçe sorgu, tutanak sorgulama, hasar ödeyecek şirket sorgulama ve vefat edenler için hayat poliçe sorgulama gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Hasar Kaydı Sorgulamanın Önemi Nedir?

Günümüzde insanların büyük bir bölümü maddi yetersizliklerinde verdiği olumsuz etkilerden dolayı sıfır kilometre araç alamamaktadırlar. Bu noktada daha makul fiyatlara satışı gerçekleştirilen ikinci el araç alımı yapılmaktadır. İkinci el araç alım satım işlemlerinde sıfır kilometre araçlara nazaran birçok sakınca bulunmaktadır. Son yıllarda insanların ticari faaliyetler sırasında karışında ki insana güvensizlik aşılamasından dolayı ikinci el araç alım satımını da olumsuz etkilemektedir. Özellikle ikinci el araçların hasar kayıtlarının gizlenmesi, çeşitlik sebeplerden dolayı aracın icralık olması ve araçların üzerinde borç bulunması gibi durumlardan dolayı ikinci el araçların plaka sorgulamaları yapılmaktadır. Plakadan araç sorgulama konusunusunun bir diğer önemi de; mevcut plakanın hangi marka araca kayıtlı olduğu, modeli, kasko bilgileri, trafik durumu, el değiştirme bilgileri ve son sahibinin kim olduğu kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Plaka Sorgulama ile Öğrenebileceğiniz bilgiler Şunlardır:

 • Aracın hasar kayıtları
 • Aracın değişen parça kayıtları
 • Aracın hasar maaliyetleri
 • Araç kilometre (km) sorgulaması
 • Aracın cinsi, markası, rengi ve modeli
 • Araca ait olan ruhsat tarihi
 • Aracın tescil işlemlerine ait bilgiler
 • Aracın çalıntı olup olmadığı
 • Araç pert sorgulaması
 • Araç Hgs borç ceza kayıtları
 • Sigorta poliçe ve tutanak kayıtları
 • Araçta veya plaka üzerinde borç olup olmadığı
 • Aracın herhangi bir şekilde haciz, ihtiyatlı tedbir ve rehin gibi mahrumiyetlerinin bulunup bulunmadığı