Plaka Yenileme Değiştirme

Artık plaka yenileme ve değiştirme işlemlerinde YENİ sisteme geçildi. 2020 yılı ile itibari ile plakaların yenileme ve değişikliği işlemleri, randevu ve ücreti konularıyla Noterler ilgilendiğinden dolayı sizler için bizzat Noter'e giderek araştırmamızı yaptık.

Plaka yenileme ve değiştirme konusunda en çok merak edilen sorularınızı cevapladık.

 • S-1) Plaka yenileme veya değişikliği nereden yapılır?
 • C-1) Tüm yenileme ve değiştirme işlemleri Noterlikler den yapılmaktadır.
 • S-2) Peki bu plaka yenileme veya değişikliği işlemleri için randevu almalı mıyım?
 • C-2) Hayır, bu işlemler için randevuya gerek yoktur. Randevu sistemi kalkmıştır.
 • S-3) 2020 Yenileme ücreti ne kadar?
 • C-3) 24 TL Notere ve 48 TL de Plaka basım yerine veriliyor. Toplam: 72 TL (çift plaka).
 • S-3) Değiştirme Ücreti ne kadar?
 • C-3) 191 TL Notere ve 48 TL de Plaka basım yerine veriliyor. Toplam: 239TL (Araç devri sırasında yapılan değişimlerden ücret alınmaz).
 • S-3) Yenileme ve değiştirme farkı nedir?
 • C-3) Plaka yenileme ile; eski plakanız ile aynı numaraya sahip yeni bir plaka alırsınız (plaka numarası değişmez). Plaka değiştirme ile; hep plakanız hemde numaranız değişecektir. (plaka numaranız yenilenir.)
 • S-3) Muayeneden kalan araçların plaka işlemi nasıl yapılır?
 • C-2) Araç muayene istasyonundan aldığınız belge ile direkt plaka basım yerinde plaka bastırabilirsiniz. Notere gitmeye gerek yoktur. 

Makalenin devamında Noterliklerde ve plaka basım yerlerinde gereksiz vakit harcamamanız için ince detaylar anlatılmıştır. Fakat aklınıza soru takılırsa başkalarına da faydalı olabilmek adına yorumlara yazmayı ihmal etmeyiniz.

İlgili Makale:  Özel Plaka Nasıl Alınır?

Plaka Yenileme Ve Değişim Ücreti

2020 Plaka Yenileme Plaka Değiştirme
Noter Ücreti 24₺ 191₺
Basım Ücreti 48₺ 48₺
Muayene Belgesi ile Notersiz   48₺

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri mevcut plakalarını yenileyebilmeleri için birkaç adım bulunmaktadır. Plaka yenileme için izlenmesi gereken yollar;

 1. Plaka yenileme için aşağıda belirttiğim gerekli evrakları hazırlayın,
 2. Noter'de plaka yenileme yapmak istediğinizi beyan edin,
 3. Ruhsatınız ile birlikte plaka yenileme işlemlerinin gerçekleştiğini gösteren evrakı alın,
 4. Yeni plakanın basılması için en yakın Şoförler Odası Plaka Basım Merkezine başvurun.

Dört aşamadan oluşan bu işlemlerde neler yapılması gerektiğine şöyle bir bakalım.

Plaka Yenileme İşlemi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi
 • Ruhsat aslı ve fotokopisi
 • Araçta bulunan mevcut plakalar (Arka ve Ön)
 • Plaka yenileme ücreti

Plaka Araç Hasarı Sorgula  tıklayınız...

Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

Araç alım satımlarında veya adres değişikliği ve bazı özel durumlar dışında plaka değişikliği yapmak artık mümkün değil. Yeni yasalar ile adres değişikliği yapmadan plaka değişimi yapamazsınız.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Araç sahibinin nüfus cüzdanı aslı
 • Araca ait mevcut trafik belgeleri
 • Araçta takılı bulunan mevcut plakalar
 • Noter satış belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Türkiye Şoförler Odasından nakil dosyası
 • Aracın üzerinde bulunan tüm borçların ödenmiş olması
 • Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesinin aslı ve fotokopisi
 • Şirket aracıysa; ticari sicil gazetesi, oda kayıt sicil suretleri ve şirkete ait imza sirküleri

Plaka Değişikliği Nerede ve Nasıl Yapılır?

İkinci el araç satın alan bir kişi plaka değiştirme işlemlerini ilk olarak noter de daha sonra ikametgâh adresinin bağlı bulunduğu Trafik Tescil Şube Müdürlüğünde yaptırması gerekmektedir. Mevcut plakanın nasıl değiştirileceği ise aşağıdaki yolların izlenmesiyle yapılabilir.

İkinci el araç alım satımı sırasında noterde yapılacak olan devir işlemleri sırasında görevli memura “mevcut plaka yenisiyle değiştirilecektir” bilgisi verilmesi zorunludur. Aksi halde bu satış işlemiyle plaka değiştirilmesi Trafik Tescil Şube Müdürlüklerinde yapılamaz.

Noterde yapılan satış ve devir işlemlerinden sonra araç sahibinin plaka değişikliği için 1 ay süresi bulunmaktadır. Plaka değiştirme işlemini başlatmadan önce mevcut plaka ücretini yatırmayı unutmayın.

Plaka değişikliği için yukarıda belirtilen evrakları hazırlanması, aracın sigortasının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi ve araç muayenesinin olup olmadığını kontrol ettikten sonra Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru yapılabilir.

Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru işlemleri için büyük şehirlerde ikamet edenler il ve ilçe emniyet müdürlükleri üzerinden randevu almayı unutmamalıdır. Büyük şehirlerdeki yoğunluktan dolayı araç sahipleri randevu almadıkları takdirde mağduriyete yaşayabilirler. Plaka değişikliği yaptıracak olan araç sahipleri kendi ikametgâh bölgesine bakan Trafik Tescil Şube Müdürlüklerini kullanmaları zorunlu olduğunu unutmamalıdır.

Plaka değişikliğinin evrak işlemlerinin yapılmasından sonra araç sahiplerine verilen kağıt ile birlikte kendi il merkezlerinde bulunan Türkiye Şoförler Odası plaka basım merkezlerine giderek yeni plakanın basımını gerçekleştirmelidir.

Plaka Yenileme Nedir Neden Yapılmaktadır?

Karayolu üzerinde seyreden motorlu taşıtların her birinde araç plakası bulunmak zorundadır. Plakalar zamanla yıpranmaya, yüzeyinin zarar görmesi ve kolay okunamama gibi sebeplere bağlı olarak yenilenebilir. Araç plakalarının yenilenme işlemleri tüm bilgileri saklı kalmak suretiyle yapılması gerekmektedir.

Plaka yenileme işleminin zorunlu kılındığı konulardan biri de araç muayenesi sırasında plakalardan dolayı ağır kusur almasıdır.

Son yapılan düzenlemeyle birlikte plakaların zemini üzerinde herhangi bir şekilde boya, vida ve yazı stilinin değişik olması istenmemektedir. Bu gibi durumlarından dolayı araç sahipleri TÜVTÜRK muayenesinden ağır kusurlu sayılacaklarından dolayı plakalarını yenilemek zorunda kalacaklardır. Ayrıca plaka yenileme işleminin plaka değiştirmeyle karıştırılmaması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Araç Alım Satımında Plaka Değiştirmek Zorunda Mıyım?

Genellikle ikinci el araç alım satımlarında sıkça sorulan sorulardan biri de mevcut plakayı değiştirmek gerekir midir? Aslında bu sorunun yanıtı bir döneme kadar “evet” iken, şimdilerde farklı bir ile ait olsa da aracın mevcut plakasını değiştirmeye gerek yok.

Neden mi? Birçok araç sahibi Büyükşehirler de ki araç sigorta ücretlerinin yüksek olmasından dolayı ikinci el araç alım satımları sırasında plaka değiştirmeye gitmekteydi. Şimdilerde böyle bir şey yapmaya gerek yok, çünkü araç sigorta işlemleri artık araç sahibinin ikamet ettiği adrese göre yapıldığı için aracın plakasının hangi ile ait olup olmadığının bir önemi yok.

Plaka Basım İşlemi ve Yerleri

Noterlerden aldığınız evrak ile en yakın plaka basım merkezine gidip plakanızı alabilirsiniz. (Noterler gitmeniz gereken plaka merkezini ve adresini sizlere söylemektedir.) Plaka basım işlemini Türkiye Şoförler Odasına bağlı Plaka Basım Merkezleri yapmaktadır. Plakanın basım işlemi yoğunluğa bağlı olarak 15-30 dakika sürmektedir.

Tüvtürk Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?