S plaka servis araçlarında kullanılan bir plaka çeşididir. Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre;

 • Müşteri hizmeti kapsamında ücretsiz olarak yolcu taşıyan servis araçları
 • Kendi personelini taşıyan fabrika ve benzeri işyerlerine ait servis araçları S plaka kullanır.
 • Kendi personelini ücretsiz olarak taşıyan her türlü özel kuruluşlara, ortaklığa, bankaya ya da kooperatif gibi kuruluşlara ait araçlar

S plaka uygulamasına 2015 yılında geçilmiştir. Korsan taşımacılığın önüne geçmek, servis araçlarını kontrol altında tutmak ve denetimi kolaylaştırmak amacıyla S plaka uygulamasına geçildi. Bu uygulamada özellikle ilçelerde korsan taşımacılık yapan ve kayıtlı olmayan araçların denetimini sağlayarak düzenin koruması amaçlanmıştır.

S PLAKA NASIL ALINIR?

S Plaka

Servis taşımacılığı yaptığını belgelerle kanıtlayan esnaf S plaka alabilir. Bunun için o yıla ait vergi kaydı, oda kaydı, fatura ve servis aracının ruhsat belgeleriyle birlikte başvuru yapabilirler.

S PLAKA ALMAK İÇİN NE GEREKİR?

Belediye sınırları içerisinde çalıştırılacak servis araçları için “Servis Aracı Toplu Taşıma İzin Belgesi” ve “Güzergah Kullanım İzin Belgesi” alınması gerekir. Toplu Taşıma İzin Belgesi (Çalışma Ruhsatı) belediyelerin zabıta biriminden harç yatırılarak alınabilir. Çalışma ruhsatının geçerlilik süresi 1 yıldır ve her yıl yenilenmelidir. Güzergah İzin Belgesi de zabıtadan alınır. Bu belgeler alınmadan servis aracı çalıştırılması yasaktır.

İlk defa Toplu Taşıma İzin Belgesi (Çalışma Ruhsatı) alınacaksa;

Araç sahipleri Trafik Tescil ve Denetleme Bürolarından kendi üzerlerine ya da şirketleri adına tescil ettirdikleri S plakası verilen minibüs, otobüs ya da servis aracı için çalışma ruhsatı almak için belediyenin zabıta birimine bir dilekçe ile başvuru yapmalıdırlar.

Dilekçe üzerinde araç sahibinin adresi, iletişim bilgileri ve aracın ruhsat bilgileri yazmalıdır. Yönetmeliğe göre servis aracının sahibi adına kayıtlı birden çok aracı çalıştırabilir. Bu araçların her biri için ayrı dilekçe hazırlanmalıdır.

Nüfus Müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi alınmalıdır. Servis aracı çalıştıracak kişi mutlaka mücavir alan sınırları içinde oturmalıdır. Aksi halde başvurusu kabul edilmez.

İstenen Belgeler

 • Ruhsat
 • Taşımacılık yapıldığına dair vergi dairesinden alınan mükellefiyet kaydı
 • Araca ait Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesi (Okul servisi için başvuru yapılıyorsa Ferdi Koltuk Sigorta Poliçesi)
 • Sosyal güvenlik kaydı
 • Sürücü belgesi ve SRC belgesi

M plaka nedir? https://plakakodlari.com/m-plaka.html 

S PLAKA NE KADAR? S PLAKA FİYATLARI 2022

S plaka para kazandırır mı sorular sıkça gelmektedir. S plakanın nasıl alınacağını yukarıda anlattık, şimdi de bazı illere göre en yüksek ve en düşük fiyatlara bakalım;

 • Satılık S plaka İzmir: Karabağlar’da 325 milyara, Buca’da ise 1 trilyon 500 milyara satılmaktadır.
 • Bursa S plaka fiyatları: Yıldırım ilçesinde 400 milyara, Nilüfer’de ise 1 trilyon 375 milyara satıştadır.
 • Gaziantep S plaka fiyatları: Geçtiğimiz yıl Gaziantep’te S plaka ihalesinde 100 adet S plaka satışa çıkarılmıştır. Buna göre şartname bedeli olan 100 TL’lik ödemeyi yapan ve diğer ihale şartlarını karşılayan kişiler ihaleye katılmışlardır. Buna göre 1 adet S plakanın 30 yıllık toplam muhammen bedeli 110 bin TL + KDV olarak ihaleye çıkarılmıştır. Şu an için satılık S plaka Gaziantep ilindeki ihalelerde yoktur.
 • S plaka fiyatları Çerkezköy: Tekirdağ Çerkezköy’de S plaka fiyatları 320 bin TL ile 570 bin TL arasında değişmektedir.
 • S plaka fiyatları Mersin: Toroslar’da 960 bin TL, Yenişehir’de ise 1 trilyon 450 bin TL’ye satışa sunulmaktadır.
 • Özel Plaka Nasıl Alınır? Şartları ve Fiyatları
 • SRC Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

İZMİR S PLAKA İHALESİ 2022

Bu yıl henüz S plaka ihaleleri açıklamamıştır. Geçtiğimiz yıl ilan.gov.tr/plaka adresinde 2 adet ihale yayınlandı. Bu ihaleler Aliağa, Bergama, Dikili ve Kınık ilçelerini kapsamıştır. İhalelerden biri 143 adet S plaka için 26 Ağustos 2021’de yapılmıştır. Diğeri ise 20 Ekim 2021’de yapıldı.

BURSA S PLAKA İHALESİ 2022

Gemlik ilçesine kayıtlı olacak şekilde 17 adet plakanın satışı 16 Şubat 2022 tarihinde yapılmıştır. 1 plaka için istenen tahmini bedel 339 bin TL olmuştur. Geçici teminat (1/5) ise 67 bin 800 TL’dir.

Sonuç olarak servis plakası olarak geçen S plakaların nasıl alındığını, ne tür işlemler gerektiğini ve bazı illerdeki fiyatlarını yazımızdan görebilirsiniz. Fiyatlarda değişme olduğunda ya da yeni ihaleler yapıldığında bunları bu sayfadan paylaşacağız.