Sarı Plaka

Sarı plaka Hollanda, Lüksemburg, İsrail ve Tanzanya gibi ülkelerde kullanılmaktadır. Eskiden Fransa, İngiltere ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de sarı plaka kullanmaktaydı. Kıbrıs 2016’da, Fransa ise 2010 yılında bizim gibi beyaz zemin üzerine siyah yazılı plaka kullanmaya başlamıştır. Tüm Ülke Plakaları için tıklayınız.

ÜLKEMİZDE SARI PLAKA DAHA ÇOK GEÇİCİ ARAÇ PLAKALARI OLARAK KULLANILMAKTADIR ve YABANCI ARAÇLARA VERİLİR.

Sarı Zemin Üzerine Siyah Yazılı Plaka Hangi Ülkenin?

Daha çok Avrupa birliği ülkelerinde gördüğümüz sarı zemin üzerine siyah plaka, Hollanda’da aracın hem arkasında hem de önünde kullanılır. Mevcut Hollanda plaka sisteminde sarı zemin üstüne siyah harfler kullanılır. 1978 yılına kadar Hollanda plakaları mavi zemin üzerine beyaz yansıtıcı harflerden oluşuyordu. Ancak araç sayısının artması ve araçların daha kolay tanınabilmesi için plaka sisteminde bir değişikliğe gidildi. Geçici plakalar ve taksiler hariç tüm araçlar sarı zemin üzerine siyah renklidir. Lüksemburg’daki klasik arabalar dışında tüm araçlar sarı zemin üzerine siyah yazılıdır.

Hollanda plakaları neden sarıdır?

Sarı ve siyah kontrast renkler olduğu için tercih edilmektedir. Bu renklerin birlikte kullanımı polislerin plakayı okumasını kolaylaştırmaktadır. Özellikle gece saatlerinde görüşün azalması nedeniyle sarı plakalar daha kolay okunmaktadır.

Sarı Plaka Neyi Temsil Eder?

Sarı plakanın kullanıldığı tek ülke Hollanda değildir, ancak sarı plaka denince ilk akla gelen ülkenin Hollanda olduğu doğrudur. Hollanda hükümeti ölümcül kaza oranlarının yüksek olduğu 70’li yılların ortalarında kaza oranını düşürmek için sarı ve siyah renklerden oluşan yansıtıcı plakalara ağırlık vermektedir. Sarı siyah renkler karanlıkta üzerine ışık tutulduğunda yüksek bir yansıma sağlar, böylece fotoğraflarda ya da kamera görüntülerinde kolayca okunabilirler. Bu durum beyaz üzerine siyah yazılı plakalar için de geçerlidir. Ancak sarıdan siyaha ya da siyahtan sarıya geçişlerde kontrast oranı çok daha fazladır.

Hindistan gibi bazı ülkelerde siyah zemin üzeri sarı plaka kullanılmaktadır. Bu da yine ışığın karanlıkta yansıtma özelliğini en iyi şekilde kullanmak için yapılan uygulamalardan biridir. Siyah zemin sarı yazı plaka kullanan bir başka yer ise Amerika’nın Kaliforniya eyaletidir.

Sarı Plaka Fiyatları

Sarı taksi plaka fiyatları ilden ile hatta ilçeden ilçeye farklılık göstermektedir. İstanbul’da ortalama sarı taksi plaka fiyatları 1.400.000 TL, Bursa’da 900.000 TL, İzmir’de 750.000 TL, Ankara’da 500.000 TL ve Antalya’da 750.000 TL’dir.

Geçici plaka fiyatları

Tescil edilmemiş ve asıl plaka çıkana kadar geçerli olan geçici plakaların zeminleri sarı, yazıları ise siyah renklidir. Geçici plaka harcı 2019 yılı için şu şekildedir;

  • A sınıfı trafik belgesi: 2.690.20 TL
  • Diğer sınıflar: 266.60 TL
  • Karayolu uygunluk belgesi verilmeyen araçlar: 305,20 TL

Dekor sarı plaka fiyatları

Dekor plaka kişiye özel hediyeler arasındadır ve süs olarak kullanılmaktadır. Dekor plaka yaptırmak isteyenler ortalama 15 TL ile 50 TL arasında bir ücret ödeyerek istedikleri tasarımlarda bir plakaya sahip olabilirler.