Aracına gözü gibi bakan, ufak bir çizikte dahi endişelenen sürücülerin araçlarını korumak için kullandığı yöntemlerden biri de seramik kaplamadır.

Seramik Kaplama Video

SERAMİK KAPLAMA NASIL YAPILIR?

İşinin ehli kişiler tarafından yapıldığında araca hem parlaklık hem de sağlamlık kazandıran seramik kaplama ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Bu yazıda neler var?

SERAMİK KAPLAMA NEDİR?

Seramik kaplama nedir yapılışı fiyatları

Seramik kaplama, zaman içinde araç yüzeyinde meydana gelebilecek zararları önlemek amacıyla geliştirilen ürünlerden biridir.

Yüzeyde bulunan gözeneklerin en derin yerlerine kadar ulaşan seramik kaplama malzemesi sayesinde aracın boyası uzun yıllar boyunca aşınmaz, renk atmaz, okside olmaz, reçine ve kuş pisliklerinden korunur.

Seramik kaplama uygulaması yapıldıktan sonra ekstra bakıma ya da tekrar kaplamaya ihtiyaç duyulmaz.

Araç Çizik Giderici Tavsiyeleri Ve Fiyatları

SERAMİK KAPLAMANIN YARARLARI NELERDİR?

İleri teknoloji ürünü olan nano teknoloji ile üretilen seramik kaplamanın faydaları şunlardır;

 • Araçta oluşan anti-statik yüzey, aracın çamur, kuş pisliği, reçine, tuz ve ultraviyole ışınları gibi aşındıran çevresel etmenlere karşı tam koruma sağlar.
 • Aracın boyasının aşınmasını, dökülmesini, sararmasını, çatlamasını ve soyulmasını önler. Böylece aracın yüzeyi uzun yıllar parlak ve temiz kalır.
 • İnce kılcal çizikleri önler.
 • Temizlik maddesi kullanımını yüzde 90 oranında azaltır.
 • Yüzeyde bakteri, küf ve yosun oluşumunu engeller.
 • Hidrofobik (su itme) özelliği sayesinde yağmurdaki sürüş konforunu artırır.

SERAMİK KAPLAMA NASIL YAPILIR? ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Seramik kaplama hem sıfır kilometre araçlara hem de kullanılmış araçlara uygulanabilir. Sıfır km araçlarda stokta uzun süre bekleme nedeniyle kılcal çizikler ya da hareler oluşabilir.

Bunların tamamen yok edilebilmesi için araca kalın pasta, ince pasta, cilalı hare giderici ve kil işlemleri uygulanmalıdır.

Seramik kaplama yapacak kişiler mutlaka konusunda eğitimli, sertifika almış ve profesyonel olmalıdırlar. Aksi halde kalıcı ve halledilmesi çok zor olan sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Seramik kaplama yapılacak ortam kapalı ve rutubet almayan bir yer olmalıdır. Ayrıca ortamda kuvvetli yapay ışıklar bulunmalıdır. Seramik kaplama yapımında sırayla şu aşamalar gerçekleşir;

Araç temizlenir: Aracın tüm yüzeyi uygulama öncesinde iyice temizlenmelidir. Kaplamanın sorunsuz yapılabilmesi için temiz bir yüzeye ihtiyaç duyulur.

Kil temizliği yapılır: Aracın dış kaplaması kaygandır ve pürüzsüz bir yapıdadır. Bu yüzden kirler yüzeye daha kolay yapışırlar. Normal yıkamalarda veya pasta cila işlemlerinde bu kirler kolay kolay çıkmaz. Özellikle böcek kalıntıları, zift, balata, asfalt parçacıkları ve çimento kirleri gibi lekeler kaportaya sıkıca yapışabilirler.

Bu tür zor kirler için en iyi çözüm kil temizleme malzemesi kullanmaktır. Oyun hamuru görünümündeki kil, aracın zarar görmeden derinlemesine temizlenmesini sağlar.

Kalın pasta yapılır: Sıvı zımpara işlemi olarak da adlandırabileceğimiz pasta, kılcal çizikleri yok etmek ve mat hale gelen boyanın eski haline gelmesini sağlamak için kullanılan bir üründür.

İnce pasta yapılır: Polisaj ile tüm kaportaya düşük devirde pasta işlemi yapılır.

Hareler giderilir: Genellikle fırçalı ve otomatik tünel yıkamalarında ortaya çıkan hareler, kalitesiz bez ile araba kurulandığında, kaportada toz varken silindiğinde ya da ucuz malzemelerle pasta cila yapıldıklarında da oluşabilirler. Hareler, aşındırıcılığı düşük olan profesyonel hare giderici kimyasallarla yok edilebilirler.

Polisaj makinasına gözenekli ve yumuşak bir sünger takılır, düşük devirde kaportadaki tüm izler yok olana kadar işlem devam ettirilir. Son aşamada mikrofiber bezle arabanın silinmesi gerekir.

Cila yapılır: Yüzeydeki tüm hareler giderildikten sonra aracın daha çok parlaması ve galeriden ilk çıktığı günkü gibi olması için cila yapılır. Aracın düzgün bir şekilde cilalanabilmesi için aracın tam olarak kuruması ve kapalı bir yerde bulunması gerekir. Kaportada küçücük de olsa ıslaklık kalmamalıdır.

Pamuklu bir bez yardımıyla cila araca sürülmeli ve yarım saat kadar bekletilmelidir. Sonrasında mikrofiber bezle sertçe hiçbir leke kalmayana ve yüzey tam olarak kayganlaşıncaya kadar parlatılması gerekir.

Seramik kaplama: Kaportadaki tüm lekeler, çizikler, hareler ve pislikler temizlendikten sonra seramik kaplama uygulamasına geçilebilir. Öncelikle ortam sıcaklığının 10 derece ile 25 derece arasında olmasına dikkat edilir. Tüm detayların görülebilmesi için yüksek ışık gereklidir.

Kaplama yapılırken bölge bölge çalışılmalı, bir bölge bittikten sonra diğer bölgeye geçilmelidir. Uygulama sırasında dairesel hareketlerden kaçınılmalı ve dikey yatay şekilde yapılmalıdır. Bir bölgedeki işlem bittiğinde o kısım en fazla 20 dakika bekletilir ve sonrasında mikrofiber bezle silinir. Bu şekilde tüm araca seramik kaplama yapılır.

İşlem bittiğinde en az en çok 24 saat olacak şekilde aracın kapalı ve kuru bir yerde beklemesi sağlanır.

Bekleme süresinde aracı basınçlı sudan ve kimyasal maddelerden uzak tutmak gerekir. Ayrıca işlem esnasında mutlaka eldiven kullanılmalı. İşlem bittikten sonra ise asla çıplak elle dokunmamak gerekir, aksi halde parmak izi kalabilir.

Araç mümkün olduğunda korunaklı bir yerde tutulmalı, yağmur altında bile bırakılmamalıdır. Arabaya seramik kaplama yaptıranlar bu hususlara mutlaka dikkat etmelidirler.

SERAMİK KAPLAMA ÇİZİKLERİ KAPATIR MI?

"Seramik kaplama çizikleri giderir mi?" sorusu bu kaplamayı yaptırmak isteyenlerin ilk sorduğu sorulardan bir tanesidir. Kaplama öncesinde araçtaki tüm çizikler temizlenir. Ancak kaplamadan sonra alınan sert darbeler nedeniyle çizikler oluşabilir. Seramik kaplamanın en büyük avantajı küçük çizikleri engellemesidir.

Araçla seyir halindeyken yoldan fırlayan taş ya da kaya parçacıklarının oluşturacağı çizikler, seramik kaplama sayesinde önlenir.

SERAMİK KAPLAMA GÜNEŞ YANIĞINI KAPATIR MI?

Araba güneş yanığı seramik kaplama için önemli bir sorundur. Yukarıda söylediğimiz gibi kaplama öncesi araç yüzeyi detaylı bir bakımdan geçirilmelidir. Pürüzsüz bir yüzey elde edildikten sonra uygulama yapılacağı için güneş yanığı gibi lekeler önceden temizlenir.

SERAMİK KAPLAMA CAMA UYGULANIR MI?

Boyalı kaporta yüzeylerin tamamına uygulanabilir. Farlar, camlar, jantlar ve plastik aksamlara seramik kaplama yapılabilir.

SERAMİK KAPLAMA BOYAYA ZARAR VERİR Mİ?

Seramik kaplama yapılırken boyadaki gözenekleri kapatmak amacıyla özel bir madde kullanılır. Bu madde boyanın daha dayanıklı olmasını sağlar. Ancak boya sertleştiği için zamanla çatlamalar meydana gelebilir.

Bu nedenle kaplama yaptırırken içindeki karışım oranına çok dikkat edilmelidir.

SERAMİK KAPLAMA MI BOYA KORUMA MI?

İki yöntem birbirinden farklı olmakla birlikte birbirini tamamlayan uygulamalardır. Seramik kaplama malzemeleri temizlenmemiş yüzeylere uygulanamazlar. Aksi halde sonradan düzeltilmesi çok zor sorunlar ortaya çıkabilir.

Boya korumada ise temizleme, parlatma ve koruma aşamaları bulunur. Uygulaması daha kolay olmakla birlikte düzenli aralıklarla yapılmaları gerekir.

ARAÇ SERAMİK KAPLAMA ZARARLARI

Seramik kaplamanın dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Fiyatları oldukça yüksektir.
 • Uygulaması oldukça zordur. İşinin ehli kişiler tarafından titizlikle yapılmalıdır.
 • İşlem sırasında kullanılan kimyasallar araca zarar verebilir.

SERAMİK KAPLAMA DOLUDAN KORUR MU?

Ceviz büyüklüğünde ve çok şiddetli yağan doludan elbette korumaz ancak şiddetli olmayan doludan aracı korur. Seramik kaplamanın sağladığı kaygan yüzey sayesinde kaportaya gelen yabancı cisimler yüzeyi çizmeden düşerler.

SERAMİK KAPLAMA DAYANMA SÜRESİ NE KADARDIR?

Kaplamanın dayanıklılık süresi aracın nerede kullanıldığına, ne ile yıkandığına ya da nerede korunduğuna bağlı olarak değişmektedir. Örneğin Antalya’da kullanılan bir araç ile Erzurum’da kullanılan bir araçtaki koruma süresi farklı olacaktır.

Ya da sokakta bırakılan bir araç ile kapalı bir garajda tutulan aracın korumaları aynı olamaz.

SERAMİK KAPLAMA OLAN ARABA NASIL YIKANIR?

Seramik kaplama olan araç normal araba gibi yıkanabilir. Ancak normal araçlar daha sık kirlenirken ve daha çok yıkanmaya ihtiyaç duyarken seramik kaplaması yapılmış araçlar daha seyrek kirlenirler. Bu nedenle daha az yıkanmaları gerekir.

SERAMİK KAPLAMA HATALARI

Yapılan başlıca hatalar şunlardır;

 • Kaportadaki çizikleri ve pislikleri iyice temizlememek
 • Pasta cilayı kalitesiz malzemelerle yapmak
 • Uygun olmayan ortam sıcaklığında çalışmak
 • Aracı yeterince bekletmemek
 • Bekleme süresinde aracı yıkamak ya da yağmur suyuna maruz bırakmak
 • Bekleme süresinde araca elle dokunmak
 • Uygulama sırasında eldiven kullanmamak

SERAMİK KAPLAMA FİYATLARI 2022

Seramik kaplama maliyeti sıfır ya da ikinci el araçlarda değişiklik göstermektedir. Sıfır araçlarda uygulama öncesi yapılan işlemler daha az olduğu için 2022 seramik kaplama fiyatları 1.250 TL - 3 bin 150 TL arasında değişir.

Ancak kullanılmış araçlarda yüzeydeki sorunların çokluğuna ve derinliğine bağlı olarak daha fazla işlem yapılacağı için 2 bin 500 TL ile 4 bin 400 TL arasında bir masraf yapmanız gerekebilir.

Firma Yer Fiyat (TL)
Temax İstanbul 3.150
Detoks İzmir 3.150
BYZ Otomotiv Ankara 2.500
CarWax İstanbul 2.000

SERAMİK KAPLAMA KAÇ SAAT SÜRER?

Seramik kaplama ne kadar sürer? Seramik kaplama öncesinde aracın hazırlanması (temizlik, kil, pasta, cila) ve sonrasında kaplamanın yapılması için geçen süre yaklaşık 2 gün kadardır. Kaplamanın ilk katının yapılması sonrasında minimum 1 saat kuruma için beklenir. Aracın tamamı kaplandıktan sonra ise en az 6 saat kadar araba kapalı ve steril bir yerde kurumaya bırakılır.

Sonuç olarak maliyeti yüksek olan bu uygulamayı yaparak aracınızı uzun bir süre çiziklerden, pisliklerden ve zararlı güneş ışınlarından koruyabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kaliteli malzeme kullanmak ve aracınızı işini bilen birine teslim etmektir.