Siyah plaka ne anlama gelir? Resmi araç plakası olarak bilinen siyah plaka, devlet kurum ve kuruluş çalışanlarına tahsis edilen araçlarda yer alır. Bu araçların sahibi şahıslar değil devlettir. Resmi hizmet araçlarındaki siyah plakalarda zemin siyah, harf ve rakamlar beyaz renktedir.

SİYAH PLAKALI ARAÇLARI KİM KULLANIR?

Siyah Plaka

Siyah plakalı araç hangi kuruma ait? Siyah plakalı araçlar resmi hizmet araçlarıdır. Bunun anlamı; resmi hizmete tahsis edilen itfaiye, ambulans, belediyeler ve müdürlükler gibi devlet hizmetinde kullanılan araçlardır.

Bazı meslek odası birlikleri ve federasyonları gibi kamu kurumu niteliğinde olan kuruluşlarına araçlarında da siyah plakaya rastlanabilir.

SİYAH PLAKA NASIL ALINIR?

Siyah plaka resmi araç plakasıdır ve kişilere özel değildir. Normalde her plaka araç sahibinin üzerine ve ruhsata kaydedilir. Ancak siyah plakalarda böyle bir durum söz konusu değildir. Resmi hizmet araçlarındaki plakalar sabittir ve değiştirilemez. Bu araçları kullanan kişiler ise zaman içinde değişir.

Resmi aracı kullanan kişiye göre düzenlemeyen siyah plakalarda kişiselleştirilmiş hiçbir ibare bulunmaz.

SİYAH ÜZERİNE SARI PLAKA

Siyah üstü sarı plaka ya da altın rengi, eskiden makam araçlarında görülebiliyordu. Ancak yapılan düzenlemelerle birlikte makam araçları standartlaştı ve kırmızı üzeri altın plaka şeklinde değiştirildi. Bu nedenle artık siyah plaka sarı yazı şeklinde plaka kullanılmamaktadır.

SARI ÜSTÜ SİYAH PLAKA

Sarı üstüne siyah plaka bilindiği gibi geçici plakadır. Bu plakalarla ilgili detaylı bilgiye plakakodlari.com/sarı-plaka adresinden ulaşabilirsiniz.

SİYAH SARI PLAKA KİMİN?

Siyah zemin sarı plaka Hindistan’da otonom olarak kiralanabilen ticari araçlarda kullanılır. “Siyah plaka hangi ülke?” sorusu için yine Hindistan’daki araçları örnek verebiliriz.  Bu araçları kullanmak için herhangi bir sürüş izni istenmez. Hindistan’daki siyah plakalı araçlarda zemin rengi siyah, harf ve rakam karakterleri ise sarı renktedir.

Sarı siyah plaka ise daha çok Amerika’da, Virginia ve California’daki okul otobüslerinde kullanılmaktadır.

SİYAH ÜZERİNE ALTIN PLAKA

Siyah zemin altın rengi plaka Hindistan Savunma Bakanlığı’nın araçlarında kullanılmaktadır. Hindistan Savunma Bakanlığı bünyesindeki araçlarda plaka 3 kısımda oluşur. En üstte kırmızı zemin üzerine 4 tane altın renkli yıldız, altındaki plakada siyah zemin üstüne altın renklerde yazılmış “ARMY” ve en altta da siyah zemin üzerine altın renklerle karakterler yer alır.