Trafik yoğunluğunun ana yola göre daha az olduğu yollar tali yol olarak adlandırılırlar. Birinci dereceli yol anayol, ikinci dereceli yol ise tali yoldur. Tali yollar direk anayola bağlanabilir ya da anayola bir süre paralel olarak gittikten sonra anayolla birleşebilir.

Anayol Tali Yol Ayrımı Nasıl Yapılır?

Tali Yol Nedir? Anayol Ayrımı

Anayol tali yol ayrımını yapabilmek için anayolun tanımını yapmak gereklidir.

Peki anayol nedir?

Anayol, toplayıcı yolların birleştiği, ana trafiğe açık olan ve ilk geçiş hakkının olduğu yoldur. Ancak anayol her zaman trafiğin en yoğun olduğu yol değildir. Bazen yan yollarda ve bağlantı yollarında anayoldan daha fazla trafik olabilir. Yan yollardan anayola giren araçlar anayoldaki araçlara yol vermelidir.

Tali yol nedir?

Tali yollar ise anayollara bağlanan ve trafiğin daha az yoğun olduğu yollardır. Tali yoldan anayola geçen araçlarda geçiş üstünlüğü anayoldaki araca aittir.

Bir yolun anayol mu tali yol mu olduğunu anlamak için tabelalara bakılabilir. Tali yollarda genellikle yol ver levhaları bulunur. Eğer bulunduğunuz yolda bu tür bir levha varsa tali yoldasınız demektir. Tali yol levhaları şu şekildedir.

İlgili içerik: Ana yol tali yol hataları cezası dahil tüm 2022 trafik cezaları https://plakakodlari.com/trafik-cezalari.html   

Tali yol tabelası olarak kullanılan bu tabelalardan gördüğünüzde hızınızı azaltıp yola girmek isteyen araçlara yol vermeniz gerekir. Eğer hızınızı düşürmez ve devam ederseniz diğer şeritten gelen bir araçla kaza yapma olasılığınız çok fazladır. Tali yolda giden araçlar anayola girerken mutlaka yolu kontrol etmeli ve o şekilde yola girmelidirler.

Ülkemizde trafik kurallarına ne yazık ki gerektiği kadar uyulmuyor ve bazı sürücüler tali yol tabelasını gördüğü halde yol vermek yerine hızlarını korumayı tercih ediyorlar. Bu olasılığı her zaman düşünerek dikkatli bir şekilde tali yoldan anayola girilmelidir. Tali yol kazalarının çoğu sürücülerin trafik işaretlerine önem vermemeleri nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Anayol Tali Yol Geçiş Üstünlüğü

Tali yoldan ana yola geçen araçlar ana yolda giden araçlara yol vermelidir. Anayol da giden araçlar her zaman tali yoldan gelen araçlara göre geçiş üstünlüğüne sahiptir. Eğer yolda herhangi bir tabela yoksa her zaman sağdaki araçlar soldaki araçlara göre ilk geçiş hakkına sahiptir.

Aracınızla tali yoldan ana yola çıkarken geçiş üstünlüğü yüzde yüz anayoldaki araçlarındır. Eğer bu durumda başka bir araç size çarparsa hatalı olan taraf tali yolda olduğunuz için sizsinizdir. Böyle bir durumda oluşan maddi hasarı karşılamak zorundasınız. Yaşanan kazada yaralı ya da ölü varsa yargılanabilir ve ceza alabilirsiniz.

Anayol tali yol levhası bulunan kavşaklarda dikkatli geçmeyi ve geçiş üstünlüğüne göre hareket etmeyi unutmayın.