Plakadan araç trafik ceza sorgulama nasıl yapılır? Trafik cezası sorgulamaları 8 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

Trafik Cezası Sorgulama 2024

 1. SMS
 2. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi
 3. E-Devlet kapısı
 4. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi
 5. PTT
 6. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık
 7. Banka şubeleri ve ATM'leri
 8. Vergi daireleri

TRAFİK CEZASI SORGULAMA 2024

Eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı’nın sitesi olan trafik.gov.tr adresinden de plaka girerek trafik cezası sorgulama yapabiliyordunuz.

Ancak yapılan düzenlemeler sonrasında trafik.gov.tr adresine girip arama yapmak istediğinizde, sistem sizi otomatik olarak EGM’nin sitesine yönlendirmektedir.

Her iki site de aynı veri tabanını kullandığı için işleminizi tek bir kanaldan yapmanız daha mantıklıdır.

1. PLAKADAN TRAFİK CEZASI SORGULAMA SMS

SMS ile trafik cezası sorgulama yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın SMS uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için sırayla “TPC – Plaka – Araç Tescil Tarihi – T.C. Kimlik Numarası (veya vergi numarası)” yazın ve 1189’a kısa mesaj olarak atın.

Bunların her birini yazarken aralara birer tane boşluk koymayı unutmayın. Plakası 34ABC123 olan bir araç için trafik cezası mesajı örneği verecek olursak;

“TPC 34ABC123 24062015 12345678910” yazarak 1189 kısa mesaj servisine gönderilmelidir. Bu mesajı gönderdikten birkaç saniye sonra telefonunuza plakanıza yazılan cezalar mesaj olarak gönderilecektir.

Aynı servise “TPC AYRINTI” yazarak göndermeniz halinde mesajla trafik cezası sorgulama yapabilir, cezanın veriliş tarihi ve sebebi gibi detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

2. TRAFİK CEZASI SORGULAMA EGM ÜCRETSİZ

 • İlk olarak egm.gov.tr adresine girin.
 • Daha sonra üst menüden "İşlemler" sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfada “Trafik cezası ve otopark sorgulama” bağlantısına gelin.
 • Gelen ekranda gerçek ya da tüzel kişiler için ayrı ayrı olarak hazırlanan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”, “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” ya da "Sürücü Ceza Bilgisi Barkodlu Belge Sorgulama" bağlantılarından birine tıklayın.
 • Belirttiğimiz bağlantılardan hangisini açarsanız açın sistem sizi otomatik olarak e-Devlet kapısına yönlendirecektir. Bu nedenle egm.gov.tr trafik cezası sorgulama e-Devlet kapısından yapılmaktadır. Burada sisteme giriş yaparak adınıza kayıtlı plakalara yazılan tüm cezaları görebilirsiniz.

3. ONLİNE PLAKA ile TRAFİK CEZASI SORGULAMA E-DEVLET

T.C. ile trafik cezaları sorgulamasını şu şekilde yapabilirsiniz;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine tıklayın.
 • Ardından sırayla “Kurumlar – E Harfi – Emniyet Genel Müdürlüğü” yolunu takip edin.
 • EGM’nin sayfasına geldiğinizde gerçek ya da tüzel kişiler için belirtilen “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneklerinden birine tıklayın.
 • Son olarak sisteme giriş yapın ve aramanızı tamamlayın.

E-Devlet kapısını kullanarak yaptığınız aramalarda yalnızca son 1 yıl boyunca plakanıza yazılan trafik cezalarını görüntüleyebilirsiniz.

Şirket aracı trafik ceza sorgulamaları da e-Devlet kapısı üzerinden kolayca yapılabilir. Bunun için gerçek kişi yerine tüzel kişi seçilmesi yeterlidir.

4. TRAFİK CEZASI SORGULAMA GİB PLAKA

TRAFİK CEZASI SORGULAMA GİB

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan TPC ödenmemiş trafik cezası sorgulama yapmak için sırayla şunları yapmanız gerekir;

 • Öncelikle ivd.gib.gov.tr adresine gelin.
 • Açılan sayfadan “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” bağlantısına gelin.
 • Arama yapmak için plakanızla birlikte kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı girmeniz gerekmektedir.

5. TRAFİK CEZASI SORGULAMA PTT PLAKADAN

trafik cezası ptt sorgu ekranı

PTT aracılığı ile plakadan trafik ceza sorgulamak için PTTAVM’yi kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • İlk olarak pttavm.com adresine girin.
 • Ardından üst menüden “Trafik Cezası Ödeme” kısmına gelin.
 • Buradan gerçek kişi ya da tüzel kişi seçiminizi yapın.
 • Gerçek kişiyi seçtiğinizde plaka ve kimlik numarası, tüzel kişiyi seçtiğinizde ise plaka ve vergi numarası bilgilerini girmeniz gerekir.
 • Son olarak “Trafik Cezası Sorgula” butonuna bastığınızda son bir yıla ait plakanıza işlenen tüm cezaları görebilirsiniz.

6. İNTERNET BANKACILIĞI YA DA MOBİL BANKACILIKTAN TRAFİK CEZASI ÖĞRENME

İnternet bankacılığını ya da mobil bankacılık uygulamalarını kullanarak da ne kadar trafik cezası ödemeniz gerektiğini görebilirsiniz.

İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Denizbank ve daha pek çok bankanın mobil bankacılık uygulamalarında ya da internet bankacılıklarında hızlı ve zahmetsiz bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Ancak internet bankacılığını kullandığınızda detaylı bilgi almanız mümkün değildir. Yalnızca ödeme yapacağınız tutarı görüntüleyebilirsiniz.

Cezanın ne zaman ve hangi sebeple yazıldığı gibi detaylı bilgilere bankalardan yapacağınız sorgulamalar yoluyla ulaşamazsınız.

Sorgulama yapabileceğiniz bankalar şu şekildedir; Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Denizbank, Halk Bankası, HSBC Bank, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odea Bank, QNB Finansbank, Şeker Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası’dır.

7. BANKA ŞUBELERİ YA DA ATM'LERDEN TRAFİK CEZASI ÖĞRENME

Plaka yazarak ceza sorgulama banka şubelerine giderek ya da ATM'lerden öğrenilebilir. ATM'lerden bilgi almak için "Ödemeler" seçeneğini kullanabilirsiniz.

8. VERGİ DAİRESİNE GİDEREK TRAFİK CEZASI ÖĞRENME

Vergi dairesine giderek ne kadar trafik borcunuz olduğunu görevliye sorabilirsiniz. Görevliler ruhsattan ceza sorgulama yaparak size kısa süre içinde bilgi verecektir.

TRAFİK CEZASI SMS GELİR Mİ?

Trafik cezası telefona mesaj olarak gelmez. Sisteme kayıtlı e-mail adresinize bilgilendirme mesajı gönderilir. Herhangi bir numaradan trafik cezası mesajı alırsanız ve ödeme yapmanız istenirse bu mesajı dikkate almayınız. Artan dolandırıcılık yöntemlerine karşı tedbirli olmayı ihmal etmeyin.

TRAFİK CEZA KODU SORGULAMA PLAKA İLE

Trafik ceza kodları 13'ten başlayarak 131/6-d şeklinde sonlanmaktadır. Her kod bir trafik cezasını ifade eder. Trafik ceza kodlarını öğrenmek için trafik.gov.tr adresinden "Başkanlığımız - Mevzuatlar" yolunu izleyebilir ya da 2024 Trafik İdari Para Ceza Rehberi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

TRAFİK CEZALARI NEDENİ ĞRENME 2024

Neden trafik cezası aldığınızı merak ediyorsanız ceza koduna bakabilirsiniz. Yukarıda paylaştığımız mevzuatta her kodun açıklaması detaylı bir şekilde yazmaktadır. Bunun dışında bulunduğunuz bölgedeki trafik müdürlüklerine giderek de aldığınız trafik cezası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

YABANCI PLAKA TRAFİK CEZASI SORGULA

Yabancı plakalı araçlara yazılan trafik cezaları ivd.gib.gov.tr adresinden öğrenilebilir.

Yabancı plaka trafik cezası sorgulama

 • Siteye girdikten sonra "Hızlı Ödeme" bölümünde "Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri (Foreign Vehicle Payments)" yazan kısma tıklayın.
 • Açılan ekrana "Plaka No (Plate No)"  ve 6 haneli güvenlik kodunu girin.
 • Son olarak "Sorgula" butonuan basın.

KİRALIK ARAÇ TRAFİK CEZASI SORGULAMA ÖĞRENME ÜCRETSİZ

Kiralık araçla yapılan trafik kuralı ihlallerinde alınan cezalar eskiden ruhsat sahibine yapılıyordu. Ancak yapılan yeni düzenlemelerle birlikte ceza doğrudan aracı kiralayan kişiye gönderilmeye başlandı. Eğer siz de kiraladığınız araçla trafik kuralı ihlali yaptığınızı düşünüyorsanız e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Sonuç olarak e-Devlet, EGM, GİB, SMS, PTT, mobil bankacılık/internet bankacılığı, banka şubeleri/ATM'ler ve vergi daireleri yoluyla plaka ceza sorgulama ücretsiz olarak öğrenmek mümkündür. Aramalarınızda yalnızca son 1 yılda almış olduğunuz cezaların bilgilerini görebilirsiniz.

Sorgulama sonucunda cezanın verildiği yer ve tarih bilgisine, cezanın tutarına, cezanın hangi maddelere göre yazıldığına ve ceza tutanağının seri numarasına ulaşabilirsiniz.