Araç trafik cezası sorgulama e-Devlet, EGM, GİB ya da SMS olmak üzere 4 farklı şekilde yapılabilmektedir. Eskiden Trafik gov tr adresinden de trafik cezaları sorgulanabilmekteydi, fakat yapılan düzenlemelerle birlikte açılan sayfa sizi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün "Egm gov tr" sitesine yönlendirmektedir.

Trafik Cezası Sorgulama

Detaylı Trafik Cezası Sorgulama Yöntemleri; 1-E-Devlet2-EGM ve 3-Trafik ceza sorgulama, 4-Gib, 5- Mobil - SMS, 6- İspark resmi birimleridir. Makalemizin devamında trafik ceza sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını başlıklar halinde kısaca sizlere açıkladık.

    HIZLI ULAŞIM Linklerimiz

Makale hazırlanırken EGM, TRafik ve E-Devlet 2019 en son güncel verilerinden kullanılmıştır.

Sadece Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nedir?

Plakadan trafik cezası sorgulama yapmak, plakaya 1 yıl içinde yazılan tüm cezaların görüntülenebilmesi demektir. Ödemeleri takiben sayfa güncellenir ve cezalar silinir. Ödeme yapılmasına karşın sayfada hala trafik cezası görülüyorsa, tekrar ödeme yapılması gerekmez. Bir süre bekledikten sonra sayfa yenilendiğinde ödenen cezaların sistemden silindiği görülecektir.

1-) E-Devlet Trafik Ceza Sorgulama İşlemleri (Turkiye.gov.tr)

E devlet uygulaması ile araç plakasına yazılan ceza sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. E devlet 2020 yılı ile 1 yıla kadar ceza sorgulama olanağı sağlamaktadır. Basitçe E devlet üzerinden araç ceza sorgulama işlemlerinizi nasıl yapacağınızı maddeler halinde sizler için sıraladık.

Sadece 2 Adımda E Devlet Üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

 1. Bu link ile E devlet sitesine giriş yapınız.
 2. Açılan sayfada son 1 yıl içinde işlediğiniz cezalar görüntülenecektir.

2-) EGM Araç Trafik Cezaları Sorgulama

Emniyet Genel müdürlüğü (Egm) aracılığı ile araç plakasına yazılan ceza sorgulama ve sürücü belgesine (ehliyet) veya şahsa yazılan ceza sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Şimdi her iki sorgulama için yapacaklarınızı adım adım sıralayalım.

A) ARAÇ PLAKASINA YAZILAN CEZA SORGULA

 • 1-Egm ilgili sayfasına gitmek için tıklayınız,
 • 2-İsim, TC Kimlik no ve Doğum yılı bilgilerini giriniz,
 • 3- "Araç plakasına yazılan ceza sorgulama" linkini tıklayınız,
 • 4-Plaka ve tescil belge seri no giriniz ve SORGULA butonuna basınız.

Bir kaç saniye beklemeden sonra araç ceza bilgileri ekrana gelecektir.

B) EHLİYETE VEYA ŞAHSA YAZILAN CEZA SORGULA

 • 1-Egm ilgili sayfasına gitmek için tıklayınız,
 • 2-İsim, TC Kimlik no ve Doğum yılı bilgilerini giriniz,
 • 3- "Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama" linkini tıklayınız,
 • 4-TC Kimlik no giriniz ve SORGULA butonuna basınız.

Bu sorgulama sonucunda son 1 yıl içinde şahsa yada ehliyete yazılan trafik ve otopark cezaları sorgulama sonucu ekrana gelecektir. Cezanız yoksa kayıt bulunamadı yazmaktadır.

3-) Trafik.gov.tr İle Araç Cezaları Sorgulama

Trafik gov tr sitesini ziyaret ederek de tıpkı Egm'de olduğu gibi araç trafik ceza bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Trafik ve Egm aynı veri sistemini kullandığı için sadece bir sorgu sistemini kullanmanız yeterli olacaktır.

4-) GİB araç trafik cezası sorgula

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hizmete sunulan bir uygulama ile araç trafik cezaları online olarak öğrenilebilmektedir. GİB üzerinden araç trafik cezası sorgulamak için gib.gov.tr/trafik-para-cezasi-borcu-sorgulama bağlantısına gidilir ve gelen ekrana kimlik numarası veya vergi numarası, araç tescil tarihi ve plaka bilgisi girilir.

5-) Araç trafik cezası sorgulaması SMS

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hizmete koyduğu SMS uygulaması ile artık trafik para cezaları mesaj yoluyla da öğrenilebiliyor. Bunun için yapmanız gereken 1189’a “TPC (boşluk) Plaka numarası (boşluk) araç tescil tarihi (boşluk) kimlik numarası (ya da vergi numarası)” yazıp göndermektir. Plakası 06GIB74 olan bir araç için örnek SMS mesajı şu şekildedir;

TPC 06GIB74 31012006 12345678910

Bu mesajı 1189’a gönderdiğinizde plakaya yazılan borcunuz birkaç saniye sonra telefonunuza gelir. “TPC AYRINTI” yazarak borca ait tarih ve cezanın sebebi gibi detayları da öğrenebilirsiniz.

SMS ile Trafik Cezası Sorgulama

Araç Trafik Cezası Sorgulama Sonucunda Elde Edeceğiniz Bilgiler Şunlardır:

 • Cezanın yazıldığı il ve ilçe ve saat bilgisi,
 • Araç sahibi T.C kimlik bilgisi ve araç plakası,
 • Ceza tutarı - kaç para ceza yazıldığı,
 • Ceza yazılan maddeler ve ceza tutanağı seri no,

bilgilerine ulaşabilirsiniz.

2020 Trafik Ceza Ücretleri Ne Kadar?

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere trafik cezalarına %22,57 oranında zam yapılmıştır. Zamlı tarifeye göre hesaplanmış en yüksekten aza doğru sıralanmış trafik cezaları ise şöyle:

 1. Geçici tescil belgesi basan yada dağıtan 25,289 TL
 2. Yetkisiz olarak plaka basmak ve dağıtmak 17,600 TL
 3. Bozuk taksimetre kullananlar ve üretenler 11,375 TL
 4. Sahte plaka kullananlar 8,815 TL
 5. Uyuşturucu madde ile araç kullanmak 7,3550 TL
 6. Alkolmetre kullanmaya karşı koymak 4,228 TL
 7. Plakasız veya ehliyetsiz araç kullananlar 2,850 TL
 8. Alkollü araç kullananlar alt limit 1,535 TL
 9. Yönetmeliğe aykırı plaka takanlar ve Taksimetre açmadan yolcu taşıyanlar 750 TL
 10. Kırmızı ışıkta durmayanlar 2339 TL
 11. Ruhsatsız araç kullananlar ve emniyet kemeri takmayanlar 154 TL
 12. Gereğinden fazla yolcu taşıyan 125 TL

Sadece Plaka İle Telefondan Mobil Trafik Cezası Ceza Ödeme

Akıllı telefonunuzdan resmi GİB uygulamasını indirerek trafik cezası sorgulaması yapabilir ve kredi kartı bilgilerinizle araç borcunu hızlıca ödeyebilirsiniz. Bu uygulama ile 2020 yılında mobil ceza ödemeleri artış göstermiş ve devletin borç tahsilatı artmıştır.

Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Trafik cezalarını nereye ve nasıl ödeyeceğinizi konuşmadan önce dilerseniz indirim almak için erken ödemenin ne kadar avantajlı olduğundan bahsedelim. Ceza, tebliğ edildikten sonraki 15 günlük süre büyük önem taşıyor. Eğer ödemelerinizi bu süre zarfında yaparsanız %25 oranında bir indirim de sizleri bekliyor olacaktır.

 • Ceza, kişiye tebliğ edildikten sonra en yakın vergi dairesi ziyaret edilebilir. Ödemelerinizi nakit olarak bu kurum aracılığı ile yapabiliyorsunuz.
 • Vergi dairesi seçeneği ile birlikte anlaşmalı bankalar da trafik cezası ödeyebileceğiniz adreslerdir. Şubeleri ziyaret edebilir ya da bankaların internet şubelerini kullanarak da ödemelerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.
 • PTT şubeleri de trafik cezalarınızı ödeyebileceğiniz kurumlar arasında yer alıyor ancak unutmadan belirtmek gerekiyor burada da ödemelerinizi nakit yapmak durumundasınız.
 • Ödemelerinizi online olarak da yapabiliyorsunuz ve Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesi üzerinden kredi kartınızı da kullanarak ödeme yapmanız mümkündür.

Trafik cezaları kredi kartıyla ödenebilir mi?

İnternetten ya da anlaşmalı kurumlara yapılan ödemelerde kredi kartı kabul edilmektedir. Kredi kartı dışında herhangi bir ödeme şekli, kurumlarca onaylanmamaktadır. Bankalardan ya da online olarak ödeme yapmak isteyen kişiler, bu sistemlere üye olmalı, ardından kullanıcı bilgileri ve şifrelerini kullanarak ödeme yapmalıdırlar.

Anlaşmalı bankalar ise aşağıdaki gibidir:

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • HSBC
 • Finansbank
 • TEB
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası

2020 Trafik Cezası Gecikme Faizi Ne Kadar?

Trafik cezaları, tebliğ edildikten sonra 15 günlük süre zarfında ödendiği takdirde büyük bir indirim söz konusu ancak bazı vatandaşlarımız bu cezayı ötelemeyi tercih ediyor. Ertelediğiniz her ay sizlere gecikme faizi olarak geri dönecek ve ödeyeceğiniz tutar da artış gösterecektir. Her ay sonunda %5 gibi bir gecikme zammı, cezaya ekleniyor. Ceza için ödeyeceğiniz güncel tutarı da bu şekilde kolayca hesaplayabilirsiniz.

Örnek Ceza Hesaplama: 1000 TL tutarın da trafik cezası yediniz, ceza yazıldığından yada size tebliğ edildiğinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirimli halini yani 750 TL sizden tahsil edeceklerdir. 250 TL cepte kalacaktır. Fakat cezayı geciktirirseniz her 1 aylık gecikme için 1.000 TL tutarındaki cezanıza %5 yani 50 TL eklenecektir. 1. Ay sonunda ödemeniz gereken tutar 1.050 TL olurken 2. ay 1.102,50 TL Bin yüz iki buçuk Türk lirası olacaktır ve her ay böyle artarak icraya kadar gidecektir.

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Araç sahiplerinin, trafik cezalarına itiraz hakkı bulunuyor. Şahıslar adına kesilmiş olan cezaların, 10 günlük süre zarfında tebliğ edilmesi şarttır. Aksi takdirde cezaya itiraz hakkınız mevcuttur. Trafik mahkemelerinin birçok şehrimizde bulunmaması nedeniyle itirazlarınızı Sulh Ceza Mahkemeleri aracılığı ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Polisin, yüz yüze yazdığı cezalarda ise bu süre 15 güne kadar çıkıyor. Cezanın plakaya yazılması durumunda ise tebliğ tarihi baz alınarak süreç başlıyor.

Plakaya yazılmış cezalar, kayıtlı adreslerinize de gönderiliyor ve tebliğ ile birlikte itiraz süresi de başlıyor. Eğer kayıtlı adreste bir hata varsa bu sistemin değil, değişiklik yapmadığınız için şahsın hatası olarak kabul ediliyor. Dava dilekçesi, ruhsat fotokopisi, kimlik ve ehliyet fotokopisi ve trafik idari para cezası karar tutanağının fotokopisi ile birlikte itiraz işlemlerini başlatabiliyorsunuz.

Trafik cezası itiraz durumunda herhangi bir şekilde mahkemeye çıkmanıza gerek kalmıyor. Dava dilekçesi incelenerek karar veriliyor ve bu kararın sonucu da ev adresinize kısa sürede ulaştırılıyor.

Trafik cezasına itiraz etmek için hangi evraklar gerekir?

 • Cezaya dair tebliğ belgesi,
 • Ceza tutanağının aslı ve fotokopisi,
 • İtiraz dilekçesi,
 • Ruhsat,
 • Hem kimlik hem de ehliyetin fotokopisi.

Sadece Plakaya Ceza Yazılabilir mi?

Yeni uygulama ile birlikte cezalar yalnızca yüz yüze yazılmıyor. Kamera tespiti ile birlikte cezalar direkt plakaya da yazılabiliyor. Trafik polislerinin işini daha kolay hale getiren bu uygulama ile birlikte süreç de çok daha profesyonel bir şekilde ilerliyor. Eds, radar yada kapan dediğimiz trafik kameraları araç plakasını, hızını, modelini, rengini okuyabilmektedir. Hız limitini yada trafik kurallarını ihlal eden araçlara ceza kesilmektedir. Eskiden şehir içindeki Eds sistemlerinin birçoğu aktif değildi fakat özellikle İstanbul içinde tüm EDS elektronik denetleme sistemi kameraları aktifleştirilmiş ve ceza kesilmeye başlanmıştır.