Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulamaları 6 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar e-Devlet kapısı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi, SMS, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi, PTT ve bankaların internet şubeleridir.

Eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı’nın sitesi olan trafik.gov.tr adresinden de almış olduğunuz trafik cezalarını öğrenebiliyordunuz.

Ancak yapılan düzenlemeler sonrasında trafik.gov.tr adresine girip ceza sorgulaması yapmak istediğinizde, sistem sizi otomatik olarak EGM’nin sitesine yönlendirmektedir.

Her iki site de aynı veri tabanını kullandığı için işleminizi tek bir kanaldan yapmanız daha mantıklıdır.

1.TRAFİK CEZASI SORGULAMA E-DEVLET

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine tıklayın.
 • Ardından sırayla “Kurumlar – E Harfi – Emniyet Genel Müdürlüğü” yolunu takip edin.
 • EGM’nin sayfasına geldiğinizde gerçek ya da tüzel kişiler için belirtilen “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneklerinden birine tıklayın.
 • Son olarak sisteme giriş yapın ve aramanızı tamamlayın.

E-Devlet kapısını kullanarak yaptığınız aramalarda yalnızca son 1 yıl boyunca plakanıza yazılan trafik cezalarını görüntüleyebilirsiniz.

2.TRAFİK CEZASI SORGULAMA EGM

 EGM TRAFİK CEZASI SORGULAMA

 • İlk olarak egm.gov.tr adresine girin.
 • Daha sonra üst menüden İşlemler sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfada “Trafik cezası ve otopark sorgulama” bağlantısına gelin.
 • Gelen ekranda gerçek ya da tüzel kişiler için ayrı ayrı olarak hazırlanan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” ya da “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” bağlantılarından birine tıklayın.
 • Belirttiğimiz bağlantılardan hangisini açarsanız açın sistem sizi otomatik olarak e-Devlet kapısına yönlendirecektir. Burada sisteme giriş yaparak adınıza kayıtlı plakalara yazılan tüm cezaları görebilirsiniz.

3.SADECE PLAKADAN TRAFİK CEZASI SORGULAMA SMS

SMS ile plakanıza yazılan trafik cezalarını öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın SMS uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için sırayla “TPC – Plaka – Araç Tescil Tarihi – T.C. Kimlik Numarası (veya vergi numarası)”yazın ve 1189’a kısa mesaj olarak atın.

Bunların her birini yazarken aralara birer tane boşluk koymayı unutmayın. Plakası 34ABC123 olan bir araç için örnek verecek olursak;

“TPC 34ABC123 24062015 12345678910” yazarak 1189 kısa mesaj servisine gönderilmelidir. Bu mesajı gönderdikten birkaç saniye sonra telefonunuza plakanıza yazılan cezalar mesaj olarak gönderilecektir.

Aynı servise “TPC AYRINTI” yazarak göndermeniz halinde cezanın veriliş tarihi ve sebebi gibi detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

4.TRAFİK CEZASI SORGULAMA GİB

TRAFİK CEZASI SORGULAMA GİB

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan TPC ödenmemiş trafik cezalarını öğrenmek için sırayla şunları yapmanız gerekir;

 • Öncelikle ivd.gib.gov.tr adresine gelin.
 • Açılan sayfadan “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” bağlantısına gelin.
 • Sorgulama yapmak için plakanızla birlikte kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı girmeniz gerekmektedir.

5. 2020 TRAFİK CEZASI SORGULAMA PTT

Plakadan trafik cezası sorgulamak için ePTTAVM’yi kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • İlk olarak pttavm.com adresine girin.
 • Ardından üst menüden “Trafik Cezası Ödeme” kısmına gelin.
 • Buradan gerçek kişi ya da tüzel kişi seçiminizi yapın.
 • Gerçek kişiyi seçtiğinizde plaka ve kimlik numarası, tüzel kişiyi seçtiğinizde ise plaka ve vergi numarası bilgilerini girmeniz gerekir.
 • Son olarak “Trafik Cezası Sorgula” butonuna bastığınızda son bir yıla ait plakanıza işlenen tüm cezaları görebilirsiniz.

6.İNTERNET BANKACILIĞI YOLUYLA TRAFİK CEZASI SORGULAMA

İnternet bankacılığını kullanarak da ne kadar trafik cezası ödemeniz gerektiğini görebilirsiniz.

İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Denizbank ve daha pek çok bankanın mobil bankacılıkları ya da internet bankacılıklarında hızlı ve zahmetsiz bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Ancak internet bankacılığını kullandığınızda detaylı bilgi almanız mümkün değildir. Yalnızca ödeme yapacağınız tutarı görüntüleyebilirsiniz.

Cezanın ne zaman ve hangi sebeple yazıldığı gibi detaylı bilgilere bankalardan yapacağınız sorgulamalar yoluyla ulaşamazsınız.

Sorgulama yapabileceğiniz bankalar şu şekildedir; Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Denizbank, Halk Bankası, HSBC Bank, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odea Bank, QNB Finansbank, Şeker Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası’dır.

Sonuç olarak e-Devlet, EGM, GİB, SMS, PTT ve bankalar yoluyla plakanıza işlenen trafik cezalarını ücretsiz olarak öğrenmeniz mümkündür. Aramalarınızda yalnızca son 1 yılda almış olduğunuz cezaların bilgilerini görebilirsiniz.

Sorgulama sonucunca cezanın verildiği yer ve tarih bilgisine, cezanın tutarına, cezanın hangi maddelere göre yazıldığına ve ceza tutanağının seri numarasına ulaşabilirsiniz.