Sürücülerin ve yayaların yolda uymaları gereken kuralları sembollere ifade eden levhalara trafik işaretleri denmektedir. Trafikteki düzenin ve akışın sağlanması için trafik işaretlerinin anlamları bilinmelidir. Çoğu sürücü ehliyet sınavına hazırlanırken bu kavramları ezberleyip unutmakta kimi yayalar ise bazı trafik işaretlerinin anlamını hiç bilmemektedir. Bu yazımızda sizlere trafik işaretleri ve anlamları hakkında güncel bilgiler vereceğiz.

Trafik İşaretleri ve Anlamları 2022

Sadece sürücüler değil yayalar da bir yerden başka bir yere giderken trafik kurallarına uymalıdır. Bilmediğiniz bir yolda olsanız bile trafik işaretleri yol gösterici bir kılavuz olacaktır. Trafik işaretlerinin anlamları evrenseldir. Yani bir trafik işareti her yerde, her ülkede aynı anlama gelmektedir.

Şekillerine göre; mavi, kare, üçgen, yuvarlak, kırmızı ve ters üçgen olmak üzere 6 farklı trafik levhası vardır.

 • Mavi trafik işareti: Trafik tanzim grubunda yer alır. Trafik akışını ve uyulması gereken kuralları bildirir.
 • Kırmızı trafik işareti: Sürücülerin dikkatini artırmak için tasarlanmışlardır. En dikkat çeken kırmızı levha sekizgen zemin üzerine “DUR” yazan işarettir.
 • Kare trafik işareti: Daha çok bilgi işaretleri grubunda bulunurlar. Park yasağı olan trafik işaretleri bu şekildedir.
 • Üçgen trafik işareti: Trafik tanzim grubunda yer alırlar.
 • Ters üçgen işareti: İçi boş ters üçgen “yol ver” levhasıdır. Sürücüler bu işareti gördüklerinde kavşak köşelerinin girişlerinde yavaşlamalı ya da durmalıdırlar.
 • Yuvarlak trafik işareti: Trafik işaretlerinin çoğu yuvarlaktır. Kısıtlamaları ve yasaklamaları gösterirler.

Trafik Tanzim İşaretleri Kaça Ayrılır?

Trafik tanzim işaretleri;

 • T grubu (tehlike uyarı),
 • TT grubu (trafik tanzim),
 • Bilgi (B),
 • Durma ve paketleme (P),
 • Yatay işaretleme ve
 • Yeni standart trafik işaretleri olmak üzere 6 gruba ayrılır.

Toplamda Kaç Trafik Levhası Var?

Toplam trafik işareti sayısı 243'tür.

 • T grubu olarak bilinen tehlike uyarı işareti sayısı 52'dir. Daha çok üçgen şeklinde ve kırmızı renktedirler. Sağa viraj, sola viraj, kasisli yol, çift yönlü trafik, kaygan zemin ve tehlikeli eğim gibi işaretler bu gruptadır.
 • TT grubundaki tanzim işaretlerinin sayısı 69 adettir. Sürücülerin bilgi almasını sağlayan bu işaretler sayesinde sürücüler kendi aralarında iletişim kurabilirler. Çoğu mavi renklidir. Hız sınırı, dur işareti, yol ver işareti ve girişi olmayan yol işareti bu gruptaki levhalar arasındadır.
 • B grubundaki trafik bilgi işaretleri 112 adettir.
 • P grubundaki durma ve park etme işaretleri 10 tanedir. Yanlış park uygulamalarını önlemek ve trafik akışını kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmek için tasarlanan durma ve park etme işaretleri yayaları ve sürücüleri park konusunda uyarır. Mavi renklidirler ve bazıları yuvarlaktır. Bu levhalar sayesinde şehir içi trafik oluşmaz.

Bilgi işaretleri sayesinde sürücüler bulundukları yol ve çevresindeki yerleşim yerleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Bir tür navigasyon işlevinde olan trafik bilgi işaretleri ile sürücüler bilmedikleri yanlış yollara girmezler. Mavi renkli ve kare şeklindedirler. Yolun kenarına yerleştirilirler veya ana yolun üzerinde tabela şeklinde bulunurlar. U dönüşü, il sınırı ve şerit düzenleme gibi levhalar bu gruptadır.

En Çok Kullanılan Trafik İşaretleri

 

 Dikkat İşareti

Tek başına bir anlamı olmayan bu işaretin yanında mutlaka bir ilave panel bulunur. Farklı bir tehlikeye dikkat çekmek amacıyla kullanılır.

 Evcil Hayvanlar Girebilir İşareti

Yolda evcil hayvan tehlikesini ifade eder. Bu işaretin olduğu yerlerde evcil hayvanlar geçiş yapabilir. Yoldaki hayvan pislikleri, çamur ve kir nedeniyle kaygan ve yükseltili bir zemin olabilir. Bu işaretin görüldüğü yerlerde hız azaltılmalı ve dikkatli geçilmelidir.

 Gevşek Malzemeli Zemin İşareti

Yol üzerinde gevşek malzeme olabileceğini ve öndeki araçlardan taş fırlayabileceğini ifade eder.

 İki Taraftan Daralan Kaplama İşaretiSoldan Daralan Kaplama İşareti

Geçici sebeplerle ya da devamlı olarak yol kaplamasının çift taraftan ya da tek yönden önlem alınmazsa araçların yan yana geçemeyeceklerini ifade eder. Bu işaretlerin olduğu yerlerde hız azaltılmalıdır.

 İki Yönlü Trafik İşareti

Bu işaretin olduğu yerlerde trafik çift yönlü işler. Tek yönlü yol kesimi geçici ya da sürekli olarak çift yönlü yola dönüştüğünde bu işaret kullanılır.

 Işıklı İşaret

Işıklı kavşak işaretidir. Beklenmeyen bir anda yolda çıkabilecek bir kavşağı ifade eder. Şehir girişlerinde bu tabela sıkça görülür. Ayrıca virajlı bir yolun devamında ışıklı kavşak varsa bu tabela kullanılır. Şehir içi yollarda pek kullanılmaz.

 Kasisli Yol İşareti

Kasis, çukur, hendek ya da benzeri yol bozukluklarını ifade eder. Bu tabelanın olduğu yerlerde hız düşürülmelidir. 

 Kaygan Yol İşareti

Kaygan yol işaretidir. Yola göre sürücüler hızlarını ayarlayabilirler. Ani fren, ani manevra ve ani hızlanma yapılmamalıdır.

 Okul Geçidi İşareti

Okul veya oyun alanı gibi çocukların sık kullandığı yollarda karşımıza çıkar. Bu tabelanın olduğu yerlerde sürücüler yüksek hızdan kaçınmalıdırlar. Yola aniden çocuk çıkabilir ve kaza olabilir.

 Sağa Tehlikeli Devamlı Viraj İşaretiSola Tehlikeli Devamlı Viraj İşareti

Sağa ya da sola dönen virajlı yolları ifade eder. Bu tabelayı gördüğünüzde hızınızı düşürmelisiniz.

 Sağa Tehlikeli Viraj İşaretiSola Tehlikeli Viraj İşareti

Sağa ya da sola kıvrılan dönemeçli yolu ifade eder. Bu işaret görüldüğünde hız düşürülmeli ve diğer trafik işaretlerine dikkat edilmelidir.

 Tehlikeli Eğim Çıkış İşaretiTehlikeli Eğim İniş İşareti

Tehlikeli eğimli inişli ya da çıkışlı yolları ifade eder. Bu işaretin olduğu yerlerde araç uygun viteste kullanılmalıdır.

 Yaya Geçidi İşareti

Yaya geçidi işaretidir. Bu işaretin olduğu yerlerde yayalara geçiş önceliği verilmelidir.

 Yolda Çalışma Var İşareti

Yol çalışması işaretidir. Yol, kir ya da çamur nedeniyle kaygan olabilir.

 

Bisiklet Trafik İşaretleri

 Bisiklet Giremez

Bisiklet giremez levhası görülen yollarda bisiklet kullanılamaz.

 Mecburi Bisiklet Yolu

Mecburi bisiklet yolu levhasının olduğu yerlerde özel olarak bisiklet yolu vardır. Bisikletliler bu yolu kullanmak zorundadır. Araçlar bu yola giremez.

 Mecburi Bisiklet Yolu Sonu

Mecburi bisiklet yolunun bittiğini ifade eder.

 Bisiklet Gecebilir

Bisiklet geçebilir levhası daha çok araçlar içindir. Bu levhanın olduğu yollarda karşıdan karşıya bisikletli birinin çıkma ihtimali vardır. Bu levhayı gördüğünüzde yavaşlamanız gerekir.