Tramer sorgulama işlemi ile birlikte çok kısa sürede araca ait sigorta ve poliçe sorgulama yapabilir ve araç kaza bilgilerine ulaşabilirsiniz. Tüm sigorta verilerinin muhafaza edildiği büyük bir depo olarak tanımını yapabileceğimiz aynı zamanda Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması olarak da kullanılır. 

Tramer Nedir? Ne İşe Yarar? Açılımı Nedir?

Tramer, bir kısaltma olarak karşımıza çıkıyor ve tam adı ise ‘’Trafik Sigortaları bilgi Merkezi’’dir. Tanımı: Sigorta bilgilerinin korunduğu ve muhafaza edildiği bir veri deposu olarak yapmak mümkündür. Araç sahiplerinin, araçlarına dair hasar kaydı, değişen parça, km bilgisi gibi sorgulama işlemlerini yapabileceği bir sistemler bütünü olarak da biliniyor.

Tramer ve Sbm Arasındaki Fark Nedir?

16.12.2003 yılında kurulan Tramer, etkinlik alanının genişletilmesi ve denetimin daha güçlü hale getirilmesi için SBM’ye dönüştürülmüştür. Aradaki farkı, daha kapsamlı sorgulama ve veri depolama olarak nitelendirmek mümkündür.

Tramer Belge No Nedir? Nerede Yazar?

Tramer belge no (poliçe numarası) trafik sigortası sorgulama ekranında güncel poliçe ibaresinin yanında yazmaktadır. Tramer belge nosunu sigorta yaptırdığınız acenteden ücretsiz yada 5664 SMS servisine kısa mesaj atarak öğrenebilirsin.

Tramer nedir

Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

2023 Yılı itibari ile sorgulama işlemlerini farklı alternatifler üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz.  Online sorgu merkezi olan Sigorta360’ın resmi web sitesi üzerinden sizler de sorgulama işlemlerini belli bir ücret karşılığında yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle üye olmanız ve sistemde yer almanız gerekiyor. Üye olmadan sorgulama yapmak isterseniz eğer ‘’Üye olmadan sorgulama yap’’ butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz. Sorgulama işlemleri için ödeyeceğiniz tutar ise 6 lira olarak karşınıza çıkıyor. Son olarak sms ile sorgulama yapabileceğinizi de belirtmek istiyoruz. Plaka numaranızı 5664’e sms olarak gönderebilir ve sorgulama işlemini sms yolu ile de yapabilirsiniz.  Tüm operatörlerden mesaj göndermek mümkün ve bunun için faturanıza yansıyacak tutar ise 8 lira olarak belirlenmiş durumda.

Tramer Üzerinden Yapılan Sorgulamalar Nelerdir?

Tramer üzerinden araçlarınıza dair çok detaylı bilgilere ulaşabiliyor ve bunu da çok kısa sürede gerçekleştirebiliyorsunuz. Araç hasar kaydı, birçoklarımızın tercih ettiği sorgulamalardan bir tanesidir ancak az önce de ifade ettiğimiz gibi geniş bir yelpaze söz konusu ve bu yelpaze içerisinde neler olduğunu, araç sahiplerinin hangi durumları sorgulayabileceğini de sizinle paylaşmak istiyoruz.

  • Araç hasar kaydı
  • Mağdura ait bilgiler
  • Trafik poliçesi detayları
  • Araç kasko poliçe detayları
  • Kaza tespit tutanağı sonrası kusur oranları

Tüm bu işlemleri tramer üzerinden saniyeler içerisinde yapmak mümkündür. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi karşımızda güçlü bir veri deposu var ve bu depo sayesinde araç hakkında çok sayıda bilgiye erişim sağlamak da mümkündür.

Online Tramer Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

  • İnternetten Tramer sorgulama

Araç sahiplerinin en çok tercih ettiği adresler arasında yer alan sigortam360.com adresi, 35 liralık 2023 ücret karşılığında sorgulama yapmanıza fırsat sunuyor. Araç hasar kaydı ve daha birçok sorgu işlemini saniyeler içerisinde yapabilir ve uygun bir rakam karşılığında hizmet alabilirsiniz. Öncelikli olarak siteye üye olmanız gerektiğini de belirtmekte fayda var. Üye olmadan sorgulama yap butonunu kullanarak da devam edebiliyorsunuz.

  • SMS Mesajı ile Tramer Sorgula

Kısa mesaj yolu ile de sorgulama işlemlerinizi çok kısa sürede yapabilirsiniz. 5664’e plaka numaranızı göndererek sonuç elde edebiliyorsunuz. Her operatör 15 lira gibi bir fatura bedeli karşınıza çıkartıyor.

  • Mobil Uygulamadan Tramer Sorgusu

Sigortam360 adresi, online dünyanın yanı sıra mobil uygulama aracılığı ile de hizmet veriyor. Android https://play.google.com/store/apps/details?id=org.sbm.ktt&hl=tr ve ıos işletim sistemine sahip telefonlarınıza bu uygulamayı indirerek sorgulama işlemlerini telefonlarınız aracılığı ile mobil uygulamayı kullanarak da sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Ücretsiz Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ücretsiz olarak yapabileceğiniz bir mecra ne yazık ki bulunmuyor. Sigortam360 adresinden yapacağınız sorgulamalar için 14 lira ödemeniz gerekirken, sms yolu ile hizmet almak isterseniz de 15 lira gibi bir ücret karşınıza çıkacaktır. Cüzi miktarlar olduğu için çok da önemsenecek bir detay değil ve alacağınız hizmet de bu rakamı fazlasıyla karşılıyor.

İnternetten Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Online dünya üzerinden sorgulama işlemlerini oldukça kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. ‘’ sbm.org.tr’’ adresini ziyaret ederek sorgu ekranına ulaşabilirsiniz. 2022 itibarıyla ilgili site bu sorgulama işlemi için 14 liralık bir ücret talep ediyor.

Tramer İle Araç Hasar Kaydı Öğrenme E Devlet

Araç hasar kaydı sorgulama işlemlerinizi plaka numaranız ile yapabiliyorsunuz ve bunun için tercih edeceğiniz alternatifler mevcut. 2017 yılına kadar sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılabiliyordu ve gerekli yönlendirme de yine bu uygulama üzerinden mümkündür ancak 2017 sonrası dönemde sorgu işlemleri artık yapılamıyor ve diğer alternatifleri tercih etmeniz gerekiyor. Sigortam360. com adresi ve sms yolu ile sizler de sorgu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Aracımın Tramer Sorgulamasını Nasıl Yaparım?

‘’Sigortam 360’’ adresini ziyaret ettiğinizde karşınıza ‘’Araç ve sigorta sorgulamanın en hızlı ve güvenilir yolu’’ gibi bir ibare çıkıyor ve bu ibarenin altında da aracınızın plakasını gireceğiniz bir form yer alıyor. hemen sorgula butonuna tıkladığınız takdirde site sizden üyelik bilgileri isteyecektir ancak üye olmadan da devam edebiliyor ve sorgulama işlemini saniyeler içerisinde yapabiliyorsunuz. Bunun için firma sizlerden 14 lira gibi bir ücret talep ediyor. 5664’e sms göndererek de 15 liralık ücret karşılığında sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için plaka numaranızı yazıp göndermeniz de yeterli olacaktır.

Tramer ile Plakadan Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan poliçe sorgulama işlemini ücretsiz olarak ‘’ Araç Trafik Sigortası Poliçe Sorgulama ’’ sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza çıkacak ekranda 3 farklı seçenek sizleri bekliyor ve dilediğinizi tercih ederek işleminizi kısa sürede gerçekleştirebiliyorsunuz. Plaka ve TC kimlik numarası ile, plaka ve vergi kimlik numarası ile, son olarak ise sigorta bilgileri ile sorgulama yapmak mümkündür.

Yukarıdaki başlıkta da bahsettiğimiz gibi online olarak sorgulama işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapabilmeniz mümkündür. "araç sigorta sorgulama" adresi bu konuda sizlere yardımcı olacak ve 3 farklı seçenek ile sorgulama yapmanızı sağlayacaktır.

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa Ne Yapılmalı? Öğrenin

İletişim Adresi ve Telefon Numarası

Adres: Sanayi Mahallesi, Libadiye Sokak, Numara: 3, Kat: 3, Posta Kodu: 34416, Kağıthane/İstanbul, Türkiye

Telefon: (0850) 277 6060

Faks Numarası: (0212) 283 3256